Uzun Vadeli Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Önemli Bilgi

Dikkat Edilecek Husus 1: Kavramları İyi Öğrenmek

Yatırımcısının çok miktarda para kazanmasını sağlayabilen hisse(pay) senetleri dikkatli olunmadığı takdirde yatırımcısına büyük kayıplara sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü hisse senedi alım ve satımının yapıldığı işlemlerde oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

Bir şirketin sermaye parçalarını hisse senetleri meydana getirmektedir. Şirket sermayelerinin meydana gelme unsurları olan hisse senetleri sahibine şirkete ortak olma olanağı sağlar. Şirketteki hisse senetlerinin artışını ve azalışına göre şirketin kazancı ya da zararı ortaya çıkmış olur. Ve de belirli dönemlerde dağıtılan kar payları ortaklar arasında bölüştürülmektedir.

Eğer iyi bir yatırımcı iseniz yapılması gereken hisse senetlerini mümkün olduğu en düşük fiyattan alıp yine mümkün olduğu en yüksek fiyattan satmanız demektir. Bunu yapmak için de yurtiçindeki gündemi, piyasa koşullarını, şirketin iç dinamiklerini göz önünde alınması gerekmektedir. Ayrıca yatırımcı kişinin etkili bir öngörüye sahip olması gerekmektedir. Bu etkili öngörü yatırımcı kişiye ve onun sayesinde şirketine büyük kazançlar sağlayabilir.

Dikkat Edilecek Husus 2: Uzun Vadeli mi Kısa Vadeli mi?

Kısa vadeli ve uzun vadeli de olarak yatırımlar iki türlü olabilirler. Hisse senetlerinin fiyatlarındaki anlık değişimlere göre alım satım işlemleri yapılan yatırımlar kısa vadeli yatırım olarak anılır. Bu anlık veriler göz önüne alınarak büyük karlı miktarlar kazanılabilir.

Sıkı bir ön çalışma neticesinde kişilerin elinde bulunacak olan veriler aracılığıyla gelecek vadeden parlak şirketlere ortaklığı uzun vadeli yatırımlar sayesinde olmaktadır. Burada en dikkat edilmesi gereken unsur sürekliliktir. Ortaklık düşünülen şirketin piyasada yaptığı karlarla büyüme potansiyeli ve uzun vadede sürekli ve düzenli bir şekilde kar payı sağlaması gerekmektedir. Yoksa hisse senedi üzerinden yapılmış olan yatırım yatırımcıyı tehlikeye çekebilir. Bunlardan dolayı uzun vadeli yatırım yapmak isteyen yatırımcı, yatırım yapacağı şirket hakkında çok iyi bir araştırma yapmış olması, şirketin köklerini bilmesi, şirketin araştırma ve gelişme faaliyetleri hakkında yeterince fikir sahibi olmalıdır. Bu sayılanları yapmayan yatırımcı başarısız olup elindeki kaynaklardan da olabilir. Böyle bir neticeyle karşılaşılmak istenmiyorsa yapılacak olan bu araştırma kaçınılmaz olmalıdır.

Dikkat Edilecek Husus 3: Sabır Sabır Sabır!

Eğer uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız sabretmeyi de öğrenmeniz gerekmektedir. Sabırsız bir yatırımcı anlık kararlarla yanlışa düşebilir. Küçük dalgalanmaları fırsat sanarak açgözlülük duygusuyla piyasaya atlayan yatırımcı istediğini bulamayıp uzun vadeli planlarından da olabilir. Bu tarz hareketlerde bulunan yatırımcı anlık duygulara kanmakta ve bu hareketleriyle uzun vadeli yatırımının önünü kapatmaktadır. Eğer yatırımcı sabırlı bir şekilde ön inceleme yaparsa başarı oranı artar. Yoksa sabırsızca yaptığı hareketler yatırımcı için hüsranla sonuçlanabilir. Böyle bir sonucu da hiçbir yatırımcı istemez. Zaten tecrübeli bir yatırımcı sabırlı olması gerektiğini bilir. Tecrübesiz ve yeni yatırımcılar sabırsızca davranıp bu küçük dalgalanmaları fırsat zannedebilirler. Birkaç küçük kazancı sürekli zanneden tecrübesiz yatırımcı sabırsızca hareketlerine devam edip bu heyecana kapılırsa sonunun hüsran olacağını söylemek hiçte zor olmaz.

 

Dikkat Edilecek Husus 4: Yatırımda Kullandığın Parayı Unut!

Yatırımcı birçok amaç güderek biriktirdiği parayı çeşitli amaçlarla kullanmak istiyorsa bu parayı yatırırken uzun vadeli hisseleri tercih etmemelidir. Çünkü böyle bir amaç için yatırılmış para kısa sürede yatırımcıya lazım olacağı için kısa süreli ihtiyaçlar uzun var diye uygun değildir. Diğer yatırdığı parayı küçük ihtiyaçlar için bozmayacak uzun süre beklenebilecek yatırımcılar uzun vadeli hisseleri tercih etmelidir. Uzun vadeli planlanmış hisse senetleri  küçük harcamalar yani market alışverişi, çocuğun okul taksiti, yeni araba merağı, yurtiçi yurtdışı seyahat gibi sebeplerden ötürü bozdurulmamalıdır. Zaten bu tür hareketlerde bulunan yatırımcı ya parasını önemsemiyordur ya da fazlaca acemidir. Eğer böyle nedenlerden dolayı uzun vadeli hisse senetlerinizi bozdurulursa en büyük şart olan süreklilik bozulmuş olacaktır. Uzun vadeli hisse senedi almaya karar verilmişse, o vadeli senet için ödenmiş para birkaç ay hatta birkaç sene yok sayılmalıdır. Yani o paraya güvenilerek iş yapılmamalı o para unutulmalıdır. Uzun vadeli hisse senedi yatırımının en önemli kaidesi budur. Ödenen paranın unutulması lazımdır ve kişinin o parayı günlük ihtiyaçları için kullanmayacağını öğrenmesi gerekmektedir. Aklı başında bir insan oturduğu evi seyahat için, yeni araba almak için, kişisel zevkleri için satmıyorsa uzun vadeli hisse senetlerini de böyle şeyler için satmamalıdır. Uzun vadede alınmış hisse senetleri yatırımcının kar payı ve potansiyel değerlerle garantisidir. Buda yatırımcı için göz önünde bulundurması gereken en önemli noktalardandır.

Dikkat Edilecek Husus 5: Gündemden Kopma!

Uzun vadeli hisse senedi yatırımı yapan kişinin yatırım yaptığı yurdun gündemini takip etmesi, uzak kalmaması gerekir. Buna örnek verecek olursak yatırımını bank Asya’ya yapan bir kişi Türkiye Cumhuriyet’i  hükümeti arasında olan gerginliği eğer önceden fark edebilirse hisselerini zamanında satarak düşüşe uğramaktan kendini kurtarmış olur. Fakat ülke gündeminden uzak kalıp gelişmelerden haberi olmaz ise ortaya çıkabilecek krizden de haberi olmaz ve piyasada alt üst olabilir. İlk dikkat edilmesi gereken noktalar ülkedeki yasalardır. Hisse senedi ortağı olacağınız şirketin faaliyet alanı yönündeki yasal düzenlemeler birçok kez hisse senetlerinin de kaderlerini belirlemektedir. Bu konu hakkında örnek verecek olursan kozmetik ürünler üreten ve pazarlayan bir şirkete ortak oldunuz. Yatırım yaptığınız şirketin ihracat yaptığı ülkelerden birisinde içinde bulunan bir madde yüzünden ürünün satışı yasaklandı. Peki bu durumda yatırımcıyı bekleyen nedir ? Tabii ki yatırımcı bu durumdan dolayı büyük zarar görecektir. Yatırımcı bu zarardan nasıl kurtulabilir ? Kurtulması  için muhtemel düzenlemeleri takip etmesi gerekmektedir. Yasalar hemen yürürlüğe girmez. Yürürlükten önce uzun tartışmaları da beraberinde getirir.  Parlamento gündemi takip altına alınırsa eğer yasa taslakları hakkında kişi öngörülü olabilir. Yetkili ve bilirkişilerin söylemleri de takip edildiği takdirde yasal düzenlemeler hakkında kişiler fikir sahibi olabilirler. Bunlar yapıldığı takdirde kişiler olumsuzluklara karşı önlem alabilirler.

Dikkat Edilecek Husus 6: Teknoloji Trendlerini Takip Et!

Uzun vadeli hisse senetlerinin kaderini kimi zaman belirleyen bir diğer husus olarak da teknolojik gelişmeler olabilir. Mesela çevreye zararı olan fosil yakıtlar üzerine çalışmalarını yapan bir şirket çevre dostu olan ve az maliyetli olan yenilenebilir enerji çözümleri bulmasıyla piyasadan da kolaylıkla silinmesi söz konusu olacaktır. Fakat yatırımcı bu gibi teknolojik gelişmeleri takip ediyorsa eğer böyle bir kötü sonuçla karşılaşmadan tedbirlerini alabilir ve şirket piyasadan silinmeden önce şirketle yollarını ayırabilirler. Bu sayede şirket piyasadan silinirken şirketle yollarını ayıran yatırımcının birikimde hisse senedi gibi silinmemiş olur.

Dikkat Edilecek Husus 7: Kritik İsimleri Takip Et!

Uzun vadeli hisse senedi alarak bir şirketin ortağı olacak olan kişinin şirketin karar alımında söz sahibi olan kişiler hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Örnek verecek olursak şirket vergi kaçırıyor olabilir ya da şirket kara para aklıyor olabilir. Veya şirketin CEO’su yolsuzluğu karışmış olabilir. Böyle olaylar kulağınıza gelir ve öğrenirseniz yapılması gerekli olan bellidir. Yoksa şirketle beraber yatırımcıda zarar görebilir.

Dikkat Edilecek Husus 8: Vazgeçilmez Ol!

Yatırım yapılacak sektörün gıda, sağlık gibi potansiyeli yüksek ve vazgeçilmez olması her zaman avantaj yaratacaktır. Günümüzde insanlar genellikle lüks konut ve turizm sektörüne harcamalar için yönelmektedirler fakat bu sürekli olmayacaktır bazı dönemlerde yaşanacak dalgalanmalar kar payında süreksizliğe sebep olabilir. İşte bu dalgalanmalardan uzak durmak için bu zorunlu tüketim sektörleri tercih edilebilir.

Dikkat Edilecek Husus 9: Bir Bilene Danış!

İyi bir yatırımcı gerektiği zaman bilgi sahibi önemli kişilerden fikir almayı da bilmelidir. Fakat yatırımcı fikir almayı düşündüğü kişiyi seçerken özenli davranmalı, manipülasyonlardan korunmalıdır. Fikir alacağı kişinin işin uzmanı olmasına dikkat etmelidir. Uzman isimlerden alınan yardımlarla yapılacak işler daha sağlam olmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir