Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankaların kredi çekerken müşterilerinin mali ve finansal geçmişi üzerine bir takım araştırmalar yaparak karar vermesinin temel amacı; verilecek kredinin geri ödeme riskinin hesaplanmasıdır. Bankalar, ödeme güçlüğü çekeceğine inandığı ve daha önce borçlarını geciktirmiş kişilere kredi vermekten uzak durmaktadır. Borcun ödenmemesi durumunda banka zarara uğrayacağı için bu süreçte bir hayli titiz davranılmaktadır. Ancak yine de kredi verildikten sonra, krediyi çeken kişinin yaşadığı sıkıntılar zaman zaman borcun ödenememesine neden olmaktadır. Borcun uzun süre ödenmemesi durumunda banka tarafından bir takım idari ve yasal önlemler alınmaktadır. Yapılan kredi sözleşmeleri gereği, banka borcunu ödemeyen kişiler hakkında işlem yapabilme hakkına sahiptir.

Ödenmemiş borcun tahsili için bankaların başvurduğu ilk yöntem uzlaşma yöntemidir. Banka borçlu kişi ile iletişime geçerek bir ortak nokta bulmaya çalışır. Hatta bu aşamada borcunuzu daha uzun sürede ödeyebileceğiniz yeni bir ödeme planı bile teklif edilebilir. Ancak bir uzlaşma sağlanmadığı takdirde banka avukatları veya bankanın anlaşmalı olduğu başka avukatlar borçlu kişi hakkında yasal işlem başlatırlar ve kişi yasal takip sürecine girmiş olur. İşte bu yasal takip sürecindeki kişilerin yeni bir kredi çekmesi imkansız olmamakla beraber zordur. Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar bulunmaktadır ama tüm bankaların kredi verdiğini söylemek mümkün değildir. Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar kredi başvurusu yapan bu kişilerin süreçlerini dikkatli bir şekilde takip etmektedirler.

Yasal takipte olan kişiler nasıl kredi alabilir?

Kişinin yasal takip sürecinde olması, tamamen kredi çekmesine engel bir durum değildir. Ancak bu süreci aktif olarak devam eden kişilerin kredi çekebilecek banka bulması pek kolay olmayabilir. Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar sizden farklı belgeler ve şartlar isteyebilmektedirler. Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar genellikle bu kişilere kredi vermek için bir kefil istemektedirler. Sicili temiz olan, ödemeleri düzenli olan ve bankalar ile iyi ilişkiler kurmuş bir kefil bulmanız halinde yasal takipte olanlara kredi veren bankalar aracılığı ile kredi çekmeniz mümkün olabilir. Banka kredi başvuru yapan kişi ile beraber getirilecek kefilin de kredi notu başta olmak üzere bütün banka ve finansal geçmişini titizlikle inceleyecek ve daha sonra karar verecektir. Yani kefil götürmeniz de bazen kredi çekmenize imkan vermeyebilmektedir. Bunun dışında bankalar ile geçmişte çok iyi bir ilişkiniz var ve bankanın müdürü ya da krediye karar verecek personel ile kuvvetli bir bağınız var ise takip sürecinde dahi olsanız kredi çekebilirsiniz.

Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar hangileridir?

Bankalar, yasal takip süreci içerisindeki bazı müşterilerine kredi kullandırtabilmektedir. Ancak bunun bir listesini yapmak mümkün değildir. Yoğun rekabetin yaşandığı bankacılık sektöründe, bazı bankalar risk alarak müşteri sayısını artırmak amacı ile kredi notu düşük olan ya da takip sürecinde olan kişilere kredi hizmeti vermektedir. Ya da yukarıda yer alan kefil şartı ile kredi hizmeti veren bankalar bulunmaktadır. Ancak hangi bankaların yasal takip sürecindeki kişilere kredi verdiği açık değildir. Yani krediyi çekecek kişiye bağlı bir durumdur. Bu durumda yapılması gereken şey, tüm bankaların ziyaret edilerek bu konuda bankalardan bilgiler alınmasıdır. Banka uygun gördüğü takdirde, sizden gerekli şartları yerine getirmenizi isteyebilir ve bunun sonucunda da kredi kullanabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki, bu süreç biraz uzun ve zor olabilir. Çünkü bankalar, riskli gördüğü müşteriler çoğu zaman kredi kapılarını kapatabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir