Tüketici Kredisi Nedir?

Günümüz iş ve sosyal hayatı çok hızlı bir şekilde yaşanmaktadır. Bu hız ile beraber tüketicilerin çok farklı ve yeni ihtiyaçları ortaya çıkabilmektedir. Modern yaşamın bir zorunluluğu gibi görünen bu ihtiyaçlar, kişiyi farklı ürünler veya hizmetleri satın almaya yönlendirebilmektedir. Ancak geliri kısıtlı olan tüketici, bu ihtiyaçlarını karşılamak için nakit paraya ihtiyaç duyar. Bu noktadan hareketle, bankalar tarafından müşterilere, çeşitli ihtiyaçlarını giderebilecekleri imkanlar sunulmaktadır.

Tüketici Kredisi Nedir?

Tüketici kredisi, herhangi bir ticari amaç gütmeden, insanların kişisel istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına kullandıkları kredi türünü ifade etmektedir. Bankalar tarafından en sıklıkla kullandırılan kredi türü olan tüketici kredisi genellikle düşük tutarlarda ve kısa vadeli olarak verilmektedir. Tüketici kredisi kullanabilmek için aylık düzenli bir gelirinizin olması ve bunu belgeleyebilir olmanız gerekmektedir. Bankalar, verecekleri kredinin geri ödenememe riskini azaltmak için bu belgeyi müşterilerden istemektedir.

Tüketici Kredisi Nasıl Kullanılır?

Tüketici kredisi çekmeden önce krediyi hangi bankadan çekeceğinizi iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir.          Çünkü her bankanın uyguladığı faiz oranları ve vade miktarları farklılık göstermektedir. Zarara uğramamak adına bu araştırmanın yapılması oldukça önemlidir. Faiz oranlarının yanında bankalar, çeşitli kredi masrafları talep etmektedir. Tüketici kredisi çekmeden önce bu masrafların hangi bankanın ne kadar aldığını öğrenmek gerekmektedir. Bankalar, özellikle tüketici kredisi kullanmayı düşünen müşterileri için sıklıkla kampanyalar düzenlenmektedir. Bu kampanyaların takip edilmesi, en uygun ve masrafsız kredi çekmenizi sağlayabilir.

Araştırma yaptıktan ve sizin için hangi bankanın en uygun krediyi vereceğini belirledikten sonra yapmanız gereken şey, bankanın size en yakın şubesine başvurmaktır. Şunu d belirtmek gerekir ki; son dönemlerde özellikle tüketici kredisi başvurularında bankalar alternatif yöntemlere başvurmaktadır. Özellikle internet kullanımının yaygınlaşması ile beraber, internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden kredi başvuruş yapmanız mümkündür. Hatta yine bankaların yaptığı dönemsel kampanyalarda, bu kanallar üzerinden kredi başvurusu yapan müşterilere özel faiz oranları sunulabilmektedir.

Kredi başvurusu yapıldıktan sonra, banka sizin mali geçmişiniz hakkında bir takım araştırmalar gerçekleştirecek ve bu araştırmalar neticesinde kredi kullanıp kullanamayacağınıza karar verecektir. Daha önce herhangi bir bankadan kullanmış olduğunuz kredi veya kredi kartı borcunun zamanında veya geç ödenmiş olması, sizin kredi kullanma kapasitenizi doğrudan etkilemektedir. Bunun yanında, üzerinize bir konut veya arabanın bulunması ve bunu kredi kullanmadan önce ipotek ettirmeniz durumunda kredi kullanmanız kolaylaşabilmektedir. Banka, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size olumlu veya olumsuz bir sonuç bildirecektir. Sonucun olumlu olması halinde çekmeyi istediğiniz kredi tutarı, hesabınıza aktarılacaktır.

Tüketici Kredisi Kimlere Verilir?

Bankalar, kredi başvurusunda bulunan müşterilerin bazı genel şartları yerine getirmesini beklemektedir. Bankadan bankaya değişmekle beraber, genel kabul görmüş bazı şartlar vardır. Bu şartları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • İlk şart 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Ancak bankalar genellikle 20 yaş ve üzerindeki kişilere kredi vermektedir.
  • Bankalar ile olumlu bir geçmişe sahip olmak. Geçmişte ödememiş olduğunuz kredi veya kredi kartı borçları sizin kredi çekmenize engel olabilir.
  • En az 3 ay sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmış olmak. Bankalar genellikle kredi başvurusu sırasında, sizden bunu resmi bir belge ile kanıtlamanızı istemektedir.
  • Kredi notunuzun iyi olması gerekmektedir.
  • Aylık sabit bir gelirinizin olması gerekmektedir. Bankalar, müşterilerinden gelirlerini belgeleyen resmi bir evrak istemektedirler. Buradaki tutara göre kredi kullanabileceğiniz tutar belirlenmektedir.
  • Üzerinizde herhangi bir haciz işlemi bulunmaması ve herhangi bir bankanın takip sürecine girmemiş olmanız gerekmektedir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir