Ticari Kredi Başvurusu

Bankalar ve kredi kuruluşları sadece bireysel müşterilere kredi hizmeti vermemektedir. Tüzel bir kişiliğe sahip olan işletmeler de bankalardan kredi kullanabilmektedir. Zaten ülkemizdeki aktif bankaların hemen hemen hepsinde kredi bölümleri bireysel ve ticari olmak üzere ikiye ayrılmış durumdadır. Bireysel müşteriler gibi, ticari işletmeler de kuruluş aşamasında ve faaliyetleri esnasında nakit ihtiyacı duyabilmektedir. Makine ve teçhizat alımı, iş yeri yenilenmesi, ham madde temini, personel alımı gibi saymakla bitmeyecek kadar sebepten dolayı, firmalar kredi çekebilmektedir.

Ticari Kredi Nedir?

Herhangi bir işletmenin, faaliyetlerini genişletmesi ve geliştirmesi için, borçlarını ödemesi ya da yeni yatırımlar yapması için kullanacağı finansal destekler genel olarak ticari kredi olarak adlandırılmaktadır. En küçük işletmeden, büyük holdinglere kadar bütün ticari kurum ve kuruluşlar bankaların kredi hizmetlerinden faydalanmaktadırlar. Kolay bir şekilde finansal kaynağa ulaşan işletmeler, uzun vadedeki borçlarını ödeyebilirler. Ticari krediler çok çeşitli şekilde işletmelere sunulmaktadır. Kredili mevduat hesapları, normal kredi ürünleri, rotatif krediler, döviz kredileri, prefinansman kredisi gibi ticari kredi çeşitleri bankalar tarafından en çok kullandırılan kredi türleridir.

Ticari Kredi Nasıl Alınır?

Ticari kredi başvurusu, süreç olarak bireysel kredi türleri ile benzerlikler göstermektedir. Tabi öncelikle ticari kredi başvurusu yapabilmek için hali hazırda bir işletmenizin bulunması gerekmektedir. Faal bir şekilde çalışan işletmeniz varsa Türkiye’deki tüm bankalara ticari kredi başvurusu yapmanız mümkündür. Tıpkı bireysel kredilerde olduğu gibi ticari krediler de bankaların dikkat ettiği en önemli husus kredi puanıdır. İşletmenin, daha önce çalıştığı bankalar ile ilgili herhangi bir pürüz bulunmaması ticari kredi başvurusu sırasında işinizi kolaylaştıracak ve kredinin onaylanma ihtimalini artıracaktır. Kredi çekebilmek için, başvurulacak bankanın hangi şartları istediği dikkatli bir şekilde incelenmelidir. İşletmenize uygun olmayan ticari kredi başvurusu yapmak size zaman kaybı yaşatacaktır. Çok kısa zaman aralıklarında yapılan kredi başvuruları bankalardaki sicilinizi de olumsuz olarak etkilemektedir. Bunun yanında bankanın talep ettiği bazı evrakların da ticari kredi başvurusu sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Her bankanın talep ettiği evraklar farklılık göstermekle beraber genel olarak şu evraklar istenmektedir;

  • Şirkete ait tüm imza sirküleri
  • Şirketin bağlı olduğu Ticaret Odası kaydını gösteren belge
  • Şirketin resmi gazetesi

Ticari krediler işletmelere büyük kolaylıklar ve avantajlar sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi kredinin şirketin nakit akışını hızlandırmasıdır. Ticari kredilerin geri ödemeleri uzun vadeler üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Dolayısıyla şirket, krediyi geri öderken çok fazla zorluk çekmez. Bankalar, işlem ve mevduat hacimlerine göre şirketlere özel kampanyalar ve faiz oranları belirleyebilmektedir. Özellikle, şirketin sürekli çalıştığı banka üzerinden çektiği kredinin faiz oranları diğer bankalardan daha düşük olmaktadır. Burada banka ile kurulan ilişkiler ve borçların zamanında ödenmesi gibi noktalar önem taşımaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir