TAŞIT KREDİSİ NEDİR, NASIL YARARLANILIR?

Günümüzde insanların kişisel olarak veya iş ihtiyacı doğrultusunda taşıt ihtiyaçları artmıştır. İnsanlar trafikte toplu taşıma araçlarında stresli bir yolculuk yapmaktansa ve sıkışık toplu taşıma araçlarında ezilip büzülmektense araç almayı tercik ediyorlar. Bazen de kişilerin iş ihtiyaçları doğrultusunda araca ihtiyaçları olmaktadır. Ancak bu gibi durumlarda bir araç satın almak için gerekli olan meblağ toplu bir şekilde nakit olarak kolay kolay temin edilemiyor. Para biriktirmek ise oldukça zaman gerektiren bir süreçtir. Bu sebeple artık bankaların sağladığı taşıt kredisi ile araç sahibi olmak kolaylaşmıştır. Hatta bazı araba galerileri de artık taşıt kredisi için uygun araç bulundurmaktadırlar.

Ancak taşıt kredisi başvuruları için bankaların bazı şartları bulunmaktadır ve bu şartlar bankalara göre değişmektedir. Bu sebeple almak istediğiniz araçla ilgili olarak bankaların şartlarını gözden geçirerek size en uygun bankayı seçmeniz doğru olacaktır. Çünkü bankalar doğrudan istediğiniz miktarda taşıt kredisi vermezler. Almak istediğiniz aracı öncelikle bankanıza bildirmeniz gerekir. Daha sonra banka kendi çalışma koşulları dahilinde ya aracın ücreti kadar kredi imkanı sağlayacaktır ya da banka aracı satın alarak size taksitli bir ödeme imkanı ile satacaktır. Bu sebeple taşıt kredisi ile araç almak için öncelikle yapmanız gereken istediğiniz aracı belirlemek ve bankaların taşıt kredisi için ne gibi koşulları olduğunu öğrenmektir.

Taşıt Kredisi Türleri Nelerdir?

Taşıt kredisi ile sıfır kilometre araç alımı yapabileceğiniz gibi ikinci el araç alımı için de taşıt kredisi kullanmanız mümkündür. Bu kredilerin isimleri sıfır kilometre taşıt kredileri  ve ikinci el taşıt kredileri olarak ayrılmaktadır. Hangi türden araç alacaksanız, bankanıza taşıt kredisi için başvurduğunuz sırada hangi tür araç için kredi istediğinizi belirtmeniz gerekir.  Ayrıca taşıt kredisi almadan önce araştırma yapmadan aklınıza gelen ilk banka ile görüşmek daha sonra daha uygun faizli taşıt kredisi veren bankaların olduğunu gördüğünüzde canınızı sıkacaktır. Bu sebeple taşıt kredisi almadan evvel mutlaka farklı bankaların ne gibi koşullarda, ne gibi ödeme seçenekleri ile ve ne kadarlık faizle taşıt kredisi verdiklerini mutlaka araştırın. Yapmanız gereken tek şey bankalar arası bir araştırma yapmak ve faiz oranlarını gözden geçirmeniz olacaktır. Artan özel bankalar sebebiyle hali hazırda bankalar arasında var olan rekabet nedeniyle artık bir çok banka daha fazla müşteri çekmek için çeşitli kredilerde dönemsel faiz indirimleri yapmaktadırlar. Bu gibi dönemleri yakalamaya çalışarak en uygun fiyata taşıt kredisi imkanından yararlanmanız mümkündür.  Ayrıca taşıt kredileri yalnızca bireysel kullanım için uygun olmayıp iş yeriniz ihtiyacı doğrultusunda da taşıt kredisi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bunun için yalnızca işletmeler için ne gibi taşıt kredisi koşullarının olduğunu araştırmanız yeterli olacaktır. Bireysel taşıt kredisi ve şirket taşıt kredisinde ise farklı faiz ve ödeme seçenekleri gibi durumların olabileceğini göz ardı etmemek gerekir. Genellikle bankalar bireylere daha rahat ve esnek ödeme seçenekleri sunmaktadırlar.

1 Yorum

  1. Pingback: Taşıt Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir