Spot Kredi

Bankalar, müşterilerinin tüm ihtiyaçları için kredi imkanı sunmaktadırlar. Evlenenlere, okuyanlara, araba ya da ev almak isteyenlere en büyük nakit desteğini bankalar vermektedir. Taşıt kredisi, ev kredisi, ihtiyaç kredisi ve eğitim kredisi gibi isimler altında müşterilerine finansal destek sağlayan bankalar, sadece bireysel müşterilere değil ticari müşterilerine de kredi hizmeti vermektedir. İnsanlar gibi şirketlerin de dönem dönem farklı ihtiyaçları ortaya çıkmakta ve nakit ihtiyaçları olabilmektedir. Yeni makine ve teçhizat almak, hammadde temin etmek ya da işyeri yenilemek gibi farklı amaçlarla tüzel kişiler de bankalardan kredi çekmektedirler. Bankalar genellikle kredi hizmetlerini bireysel ve ticari müşterilere ayrı birimler üzerinden sunmaktadır. Daha yüksek tutarlarda çekilen ticari krediler bankalar için önemli gelir kaynağı durumundadır. Spot kredi de bankaların ticari müşterilerine kullandırttıkları bir kredi türüdür.

Spot kredi nedir?

Piyasa ve pazar koşulları dikkate alındığında işletmelerin kısa ve orta vadeli nakit ihtiyaçlarını karşılanması amacıyla kullanılan kredi türlerinden bir tanesi spot kredi ismindeki kredi türüdür. Spot kredi, faiz oranı ve geri ödeme vadesi kredi kullanımı esnasında belirlenen ve sonrasında hiçbir değişikliğe uğratılmayan bir kredi türüdür. Kredinin kullanıldığı zamandaki faiz oranı vade süresi gelene kadar aynı oranda kalmakta herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır. Spot kredide, çekilen kredi tutarının faizi ve diğer giderler, anapara ile beraber vade sonunda tahsil edilmektedir. Krediyi kullanan işletme ya da kredi çekilen banka, vadesi gelmeden krediyi erken kapatma işlemi yapamamaktadır. Yani, kredi taksitinin ödeneceği güne kadar kredi açık kalmak zorundadır; ancak tüm taksitler zamanında ödendiği takdirde kredi kapatılabilmektedir. İşletmeler için oldukça uygun bir kredi türü olan spot kredi, sıklıkla kullanılmaktadır. Bu kredinin işletmeler sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır;

  • Spot kredide uygulanan faiz oranı vade sonuna kadar sabit kalmakta, değişmemektedir.
  • Faiz oranında herhangi bir değişiklik olmadığı için, krediyi çeken işletme vade sonunda ödeyeceği tutarı bilmektedir. Böylece eldeki nakit akışı daha kolay yönetilebilir bir hal almaktadır.
  • Diğer ticari krediler ile kıyaslandığında spot kredinin faiz oranı daha düşük seviyelerdedir.
  • Spot kredi işletmelerin kısa vadede yaşadığı nakit ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılamaktadır.
  • Spot kredinin faiz ödemeleri ara dönemlerde, anapara ödemeleri ise vade süresi bittiğinde ödenebilecek şekilde bankadan alınabilmektedir.

 

Spot kredi nasıl alınır?

Spot kredi alabilmek için öncelikle aktif olarak faaliyet gösteren bir ticari işletmenizin bulunması gerekmektedir. Spot kredi sadece ticari işletmeler tarafından kullanılabilmektedir. Vergi levhası olan ve bir ticari faaliyette bulunan tüm işletmeler spot kredisinden faydalanabilirler. Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların neredeyse tamamı ticari müşterilerine spot kredisi hizmeti vermektedir. Firma, ilişki içerisinde bulunduğu bankaya giderek kredi müracaatında bulunabilir. Diğer ticari kredilerden farklı olan spot kredi, tek vadeli bir kredi türüdür. Krediyi çeken kişinin, kredinin geri ödemesini tek bir seferde toplu olarak yapması gerekmektedir. Yani bu kredi türü taksitli bir kredi türü değildir. Bankalar, spot kredinin geri ödeme süresinin 365 gün ile sınırlandırmışlardır. Çekilen kredi ve hesaplanan faiz tutarı ve hesaplanan diğer kredi masraflarının bu süre zarfı içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Kredi ödemesinin zamanında yapılmaması durumunda, banka işletme hakkında takip ve haciz süreçlerini başlatma hakkına sahiptir. Aynı zamanda firmanın bankalardaki itibarı zarar görecek ve daha sonraki kredi işlemlerinde büyük sıkıntılar ortaya çıkabilecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir