Şirketlere Kredi

Toplumda insanlar nakit paraya ihtiyaç duyabildiği gibi, şirketlerin de dönem dönem veya kuruluşları sırasında nakit ihtiyacı olabilmektedir. Şirketler, kurulurken ya da şirket faaliyetlerini yerine getirmeye çalışırken ve hatta şirketi büyütüp geliştirmek için kredi ihtiyacı duyabilmektedirler. Zaten bankalar da kredi birimler açısından bireysel ve ticari olmak üzere 2 bölüme hizmet vermektedirler. Bireysel kredilerden farklı olarak, ticari krediler çok daha yüksek tutarlarda çekilmektedir.

Ülkemizde hizmet veren bankaların neredeyse tamamı şirketlere kredi hizmeti vermektedir. Şirketler, özellikle kuruluş aşamasında, yapılan yoğun harcamaları karşılamak ve giderlere destek olması amacıyla bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. Ancak ticari kredi çekmek o kadar da kolay değildir.

Devlet destekli olan kalkınma bankasının senede bir kere devlet bankaları aracılığı ile verdiği kredi belirli tutarlarda yapılmakta ve reklamı yapılmadığı için çok fazla bilinmemektedir. Diğer bankaların aradığı 1 yıl çalışmış olma şartı, bu kredi de yoktur. 50000 TL kredi, 36 ay vade ile verilmekte ve geri ödemede erteleme seçenekleri bulunmaktadır. Yeni kurulan şirketlere kredi imkanı sağlayan devlet bankalarının bu kredi türü, yeni açılan işletmeler için oldukça önemlidir.

Şirketlere Kredi Veren Bankalar

Şirketlere kredi veren bankalardan en çok tercih edilenlerin listesi şu şekildedir;

Ziraat Bankası: Hayvancılık ve tarım ile uğraşan işletmelere ağırlıklı olarak kredi veren banka, yeni işletme kurmak isteyen kişilere ve girişimcilere özel faiz oranlarıyla kredi imkanları tanımaktadır.

Halk Bankası: Devletin de destek verdiği KOSGEB ile iş birliği içerisinde çalışan Halk Bankası, şirketlere kredi veren en önemli bankalar arasındadır. Halk Bank sayesinde, kuracağınız işe ve oluşturduğunuz iş planına göre faizsiz kredi veya hibe almanız mümkündür. Bunun yanında diğer bankalara göre ticari kredi faizleri Halk Bankası’nda daha düşüktür.

Yapı Kredi Bankası: Kuruluş sırasındaki giderleri karşılamak amacıyla Yapı Kredi Bankası’ndan 36 ay vadeli kredi çekmeniz mümkündür. İş yeri kredisi adı altında verilen bu kredinin geri ödeme seçenekleri de oldukça caziptir. 3 ayda 1 kere ödeme imkanı sağlayabilen bankanın ticari kredileri oldukça ilgi görmektedir.

İş Bankası: En çok tercih edilen bankalar arasında olan İş Bankası verdiği uzun vadeli ticari krediler ile de ön plana çıkmaktadır. İş Bankası’nda 60 ay vadeli ve düşük faizli krediler kullandırılmaktadır.

Finansbank: Küçük işletmeler için çok cazip fırsatlar ve kampanyalar sunan banka, düşük sermayeli iş kurmak isteyenler için oldukça ideal bir bankadır. Kadın girişimcilere ve genç girişimcilere destek vermek amacıyla çeşitli ticari krediler kullandırılmaktadır.

Garanti Bankası: Avrupa Yatırım Desteği Fonu, gerekli şartları yerine getiren işletmelerin kullanabildiği bir kredi türüdür. Küçük ve büyük şirketlere kredi veren banka, ticari bankacılık alanında hizmetleri ile ön plana çıkmaktadır.

1 Yorum

  1. Pingback: Şirketlere Kredi | Kredi Notu Sorgulama - ...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir