Peşinat olmadan Ev nasıl alınır?

Yüksek fiyatlı konutlar yüzünden ev almanın Günümüzde çok daha zorlaştığını biliyoruz. Bu sebeplerden ötürü bankalar müşterilerinin daha rahat bir şekilde ev sahibi olabilmeleri için uygun faiz oranlarıyla uzun vadeli Kredi seçeneklerini sunuyor. Ancak bankalar konutun tamamı için kredisi olmadıklarından dolayı kişiler Ev alırken yine de bir zorlukla karşılaşıyorlar. 2010 yılı kanun tasarısı içerisinde hazırlanmış ve 2011 yılında yürürlüğe girmiş olan kanun gereğince bankalar konutun sadece yüzde 75 oranında bir kredi desteği Suna biliyorlar. Bu kanun tasarısı gereğince kendisine ait bir iş yeri satın almak isteyenler ise sadece yüzde 50 oranında bir Kredi alabiliyor. Geriye kalan yüzde 25 lik ve yüzde 50 lik ödemeler için kişinin bir miktar peşinat çıkarması talep edilmektedir. Peşinatı hazırlayan bayan bireyler bu kanunlardan dolayı ödemeleri gerçekleştiremiyorlar ve ev satın alamıyorlar. Bu sebeplerden ötürü insanlar peşinatsız ev kredisi almak istediklerinde bunu sağlayabilecek banka arayışına giriyorlar.

Peşinatsız ev nasıl alınır?

Günümüz koşullarında birkaç banka peşinatsız ev kredisi sağlıyor ve kredi tutarının yüzde yüzünü karşılayabiliyor. Yalnız bu imkândan yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. İstenilen tüm koşullar sağlandığı takdirde sektörün öncüsü olan kamusal veya Bazı özel sermayeye sahip olan bankalar konut kredilerinin tamamına kredi çıkartıyor ve bu sayede peşinatsız ev kredisi ile ev sahibi olabiliyorsunuz. Peşinatsız konut kredisi alabilmek için koşullar şu şekildedir;

Kredi çekecek olan kişinin ipotek edilme değeri olan evinin mevcutta bulunması gerekiyor. Taşınmaz mal sahibi olan kişi Kredi çekmeden önce evini ipotek göstererek bu krediyi rahatlıkla sağlayabiliyorlar. Kredi çekecek olan kişinin ev sahibi olması da gerekmiyor bir yakını Üzerine aynı krediyi ipotek göstererek satın alma imkânı bulunmaktadır. Bu sistem ile banka tarafından sağlanan yüzde 75 lik Kredi oranının geri kalan yüzde 25 lik kısmı ipotek edilen üzerine tüketici kredisi ile tamamlanıyor.

İpotek değerli konut gösterme yoluyla peşinatsız ev kredisi almak için uzman incelemesi raporunda evin değerinin yüksek çıkması önemlidir. Başvuruda Bulunmuş olduğunuz banka peşinatsız ev kredisi için yapmış talebi onaylamak adına detaylı bir araştırmaya başlıyor. Sermaye piyasa Kurulu tarafından lisansa sahip bir uzman incelemesi ipotek altına alınacak eve değer biçiyor ve ardından bu tutanak bankaya ulaştırılıyor. İpotek altına alınacak olan evin değeri uzman incelemesi tarafından belirlendikten sonra istediğiniz Kredi oranından daha yüksek bir değere sahipse peşinatsız ev kredisi sizler için tam karşılığıyla çıkıyor. Bankalardan farklı olarak çalışan farklı uzman incelemesi kurumlarının yapmış olduğu yanlış hesap beyanı bulunuyorsa banka sizden tazminat talebinde bulunabilmektedir.

Peşinatsız ev kredisi geri ödemelerinin belirlenmesi ve taksitlendirme ile ilgili olarak vade surelerinin ayarlanması ile ilgili en önemli etken Kredi notunuz olacaktır. Daha sonrasında almış olduğunuz evin fiyatı ve Kredi çekmek istediğiniz bankanın kendi için prosedürleri geliyor. Daha önce herhangi bir kredi çekmemiş veya devam eden herhangi bir kredisi bulunmayan kişilerin ortaya çıkardığı Kredi notunun belirlenmiş olan barajdan fazla olması gerekiyor. Kredi notunun düşük olması gibi durumlarda bu krediye uygun ödeme koşulları sağlanmayacak gibi kredinin çıkmama ihtimali de yüksektir. Aylık gelir göz önünde bulundurularak Aylık gelirin yüzde kırkı en ödemesi yapılacak şekilde taksitlendirme vade süresi ayarlanır. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra peşinatsız ev kredisi alabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir