Organik Tarım Kredisi

Endüstriyel üretim yöntemlerinin çok fazla yaygınlaştığı günümüz hayatında, bu üretim şekillerinin kullanılmasını yasaklayan, herhangi bir zirai ilaç, hormon, kimyasal suni gübre ve antibiyotik kullanmadan ve geleneksel metotlarla her aşaması kontrol altında tutulan organik tarım uygulamaları popülerliği artırmaya devam etmektedir. Organik tarım yapabilmek, herkesin arzuladığı ama çok az kişinin bu işe zaman ve para ayırabildiği bir uğraştır. Endüstriyel tarım arazilerinin arttığı ve kitlesel üretimin yapıldığı bir dünyada, organik tarım arazilerinin varlığı ve korunması son derece önemli bir konudur.

Organik tarım kredisi nedir?

Organik tarım faaliyetleri ile uğraşmak ve bu alanda yatırımlar yapmak ciddi zaman, emek ve para gerektirmektedir. Organik tarım yapmak veya organik girdi üretimi konusunda faaliyet göstermek isteyen üreticilere devlet ve özel kuruluşlar tarafından hibe ve kredi hizmetleri verilmektedir. Kredi, hem organik tarım yöntemiyle üretim yapmak için gerekli olan alet, makine ve teçhizat alımları için hem de organik tarım arazilerinde kullanılacak diğer maddeler için verilebilmektedir. Organik tarım yapabilmek için ilk şart, organik tarım ürün sertifikasına sahip olmaktır. Bu sertifikaya sahip olmayanlar hiçbir şekilde organik tarım ürünü faaliyetlerini gerçekleştiremezler. Organik tarım kredisi, bu işi yapmak isteyen kişi veya kurumların nakit akışının sağlanması ve gerekli yatırımların yapılması imkanını sağlamaktadır. Ülkemizde organik tarım kredisi veren en önemli bankalar QNB Finansbank ve Ziraat Bankası’dır. Bu bankaların organik tarım kredisi ile ilgili bilgileri ve detayları aşağıda verilmiştir.

QNB Finansbank organik tarım kredisi

Uygun faiz ve ödeme imkanı ile QNB Finansbank organik tarım kredisi bu işle uğraşmak isteyenlere büyük destek sağlamaktadır. Finansbank, bu kredinin yanında ülke genelindeki 8 adet tarım danışmanlık noktası sayesinde çiftçilerin sorunlarına çözüm bulmayı amaçlamakta ve onlara danışmanlık hizmeti vermektedir. Organik tarım kredisi; paketleme, üretim, sertifikasyon ve kontrol giderlerinin karşılanması amacıyla kullandırılmaktadır. Bu kredinin genel şartları ise banka tarafından şu şekilde belirlenmiştir;

  • QNB Finansbank organik tarım kredisi ile üretilecek ürünlerin maliyetinin % 85’ini karşılamaktadır.
  • Kredinin maksimum vade sayısı 24 ay ile sınırlandırılmıştır.
  • Banka, kredi geri ödemelerinde büyük kolaylık sağlamakta ve ödemeleri 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 12 ay şeklinde ödeme imkanı sunmaktadır.

QNB Finansbank organik tarım kredisi başvurusu için gerekli belgeler;

  • Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinden alınacak belge
  • Çiftçilik belgesi
  • C Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Organik tarım yapmak için gerekli olan “Organik Tarım Sertifikası”
  • Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından organik tarım süreçleri konusunda yetkilendirilen kuruluşlar ile yapılmış olan sözleşme ve firma tarafından onaylanmış gerekli diğer belgeler
  • Bu belgeler haricinde banka başka belgeler de talep etme hakkına sahiptir

 

Kişiye özel verilebilen faiz oranları ile QNB Finansbank organik tarım kredisine başvurmak için, en yakın QNB Finansbank şubesine gidebilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Organik Tarım Kredisi

Çiftçilere en büyük maddi desteği veren banka olan Ziraat Bankası, organik tarım alanında da çiftçilere destek vermektedir. Kredi, hem bireysel olarak hem de şirket bazında çekilebilme imkanı ile ilgi çekmektedir.

Organik tarım ürünlerini toplayan, üretimini yapan, ambalajlayan, bu ürünleri pazarlayan kişi veya tüzel kişilere organik tarım kredisi verilmektedir. Banka bu krediyi kullanacak kişilerden, kredi başvurusu sırasında yetkili kuruluşlardan alınmış olan “Organik Tarım Sertifikası”nı ibraz etmelerini istemektedir. Bu belgeyi ibraz etmeyen kişiler krediden faydalanamamaktadır. Bu kredi kapsamında       işletme giderlerini karşılamak veya yatırım yapmak amacıyla kullanım gerçekleşmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir