Nasıl Kredi Alırım?

İnsanlar, farklı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankalardan veya diğer kredi kuruluşlarından kredi çekebilmektedirler. Nakit ihtiyacını karşılayabilecek en kısa ve güvenli yol banka kredileridir. Ancak kredi çekmek ciddi bir süreçtir. Farklı bankalar, çeşitli belgeler veya şartlar isteyebilmektedir. Durum böyle olunca tüketicilerin kafasında sürekli nasıl kredi alırım sorusu cevap beklemektedir. Herkes bu konuda farklı görüş bildirse de kredi alabilmek için yerine getirilmesi gereken temel şartlar tüm bankalarda aynıdır. Dolayısıyla nasıl kredi alırım sorunun cevabı tüm bankalar için ortaktır. Öncelikle kredi almak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları açıkladıktan sonra ne şekilde kredi alınabileceğinden bahsedilerek nasıl kredi alırım sorusu cevaplanmaya çalışılacaktır.

Kredi almak için gerekli temel şartlar

Kredi başvurusunu onaylamak tamamen bankanın inisiyatifindedir. Ancak bankalar, kredi kullandırtma kararlarını, bazı verilere dayandırarak vermektedirler. Kişinin mali geçmişi ile ilgili olan bu veriler, başvuru yapan kişiler için oldukça önemlidir. Bu şartları 5 başlık altında toplamak mümkündür. Nasıl kredi alırım diye düşünen kişilerin bu şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

  • Sigortalı çalışma süresi: Bankalar, kredi başvurusu yapan kişilerin aylık düzenli bir gelirlerinin olmasını istemektedir. Bunun için her banka farklı süreler isteyebilmekle beraber, kredi çekebilmek için genel olarak en az 3 aylık sigortalı bir işte çalışıyor olmanız gerekmektedir. Banka, sizden bu işyerinden elde ettiğiniz geliri gösteren maaş bordrosunu başvuru esnasında talep edebilir.
  • Ödenmemiş kredi veya kredi kartı borcunun olmaması: Ödemesi gecikmiş kredi veya kredi kartı borçları, kredi çekmeye engel olan durumlardan bir tanesidir. Borç ödemeleri bankalar tarafından genellikle aylık olarak takip edilmektedir. Borcunuzu ödedikten sonraki ay kredi başvurusu yapmanız mümkün olabilmektedir. Kredi kartı borçları için öncelikle dönem borcunu veya mümkün değilse asgari tutarı zamanında ödemeye dikkat edin.
  • Kredi puanı: Geçmiş banka işlemlerinizin takip edilmesiyle oluşan kredi puanı, kredi alabilmenizdeki en önemli referans kaynağınızdır. Bu puanı ne kadar yüksek tutarsanız, krediyi o kadar kolay bir şekilde çekebilirsiniz. Kredi puanınızı öğrenmek için bir banka şubesine kimlik belgeniz ile gitmeniz yeterlidir.
  • Yasal ve idari takipte olmamak: Kredi başvuruları sırasında genellikle son 5 yıldaki işlemler dikkate alınmaktadır. Bu süre içinde ödenmemiş borcunuzdan dolayı yasal veya idari takip sürecine girmiş olmanız, kredi kullanmanızı olumsuz anlamda etkileyebilmektedir. Bunu ortadan kaldırmak ve bankalar ile iyi ilişkiler kurmanız kredi kullanabilme ihtimalinizi artıracaktır.
  • Borçların ödeme geçmişinin düzenli olması: Kredi, kredi kartı ya da avans hesap gibi bankaya olan borçlarınızın düzenli bir şekilde ödenmiş olması kredi almanızı kolaylaştıran unsurlardan bir tanesidir. Bu borçların son ödeme tarihleri ve tutarları dikkatle takip edilmeli ve ödemeler geciktirilmemelidir.

Nasıl kredi alırım diye düşünen tüketiciler yukarıda yer alan şartlara azami şekilde dikkat ettiği takdirde kolay bir şekilde kredi kullanabilir.

Temel şartları sağladıktan sonra kredi alabilmek için izlenecek birkaç yöntem bulunmaktadır. İnternet teknolojilerinin kullanımının yaygınlaşması ile özellikle düşük tutardaki ihtiyaç kredileri, bankaların internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Hatta bazı bankalar, internet üzerinden yapılan kredi başvuruların özel faiz oranları ve kampanyalar düzenlemektedir. Çekmek istediğiniz tutarı ve vade süresini girdikten sonra oluşturulacak ödeme planı ile internet bankacılığından kredi kullanabilirsiniz. Bir diğer yöntem direkt banka şubesine giderek başvuru yapmaktır. Burada banka görevlileri size uygun bir ödeme planı hazırlayacak ve gerekli evrakları sizden isteyeceklerdir. Son dönemlerde, birçok banka artık sms ile de kredi başvuru almaktadır. Sadece kimlik numaranız ile başvuru yapabildiğiniz bu krediler, çok kısa süre içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Bu yazıda tüketicilerin kafasında yer işgal eden nasıl kredi alırım sorusuna cevap verilmeye çalışılmıştır.

1 Yorum

  1. Pingback: Nasıl Kredi Alırım? | Kredi Notu...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir