Motorsiklet Kredisi

Bankalar, tüketicilerin taşıt ihtiyaçlarını karşılamak için uzun süredir taşıt kredisi adı altında kredi hizmeti vermektedir. Bu kredi ile, sıfır veya beş yaşını geçmemek şartıyla ikinci el otomobiller satın alınabilmektedir. Ancak taşıt kredisi hizmetinde motosiklet satın alımlarına kredi desteği verilmemektedir. Azımsanmayacak sayıda olan motosiklet kullanıcıları uzun süredir bankalardan kredi desteği beklemekteydiler. Sürücülerin bu taleplerine kayıtsız kalamayan bazı bankalar son dönemlerde motorsiklet kredisi hizmeti vermeye başlamışlardır. Yoğun rekabetin yaşandığı bankacılık sektöründe bu anlamda öncü hizmet veren kuruluşlar şüphesiz bir adım öne geçebileceklerdir.

Motorsikler Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar, yavaş yavaş motorsiklet kredisi kullandırmaya başlamışlardır. Oldukça ilgi gören bu kredinin zamanla yayılması ve tüm bankaların bu hizmeti vereceği tahmin edilmektedir. Şu anda aktif olarak Finansbank ve Yapı Kredi Bankası, motorsiklet kredisi vermektedir. Bu bankaların verdiği kredilerin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

QNB Finansbank Motorsiklet Kredisi

“Sahip olmak istediğiniz motosikleti seçin ve QNB Finansbank’a gelin” sloganı ile motorsiklet kredisi hizmetini hayata geçiren banka, bu krediyi kullandırmak için diğer tüm kredilerde olduğu gibi, kredi kullanacak kişinin bazı şartları taşımasını istemektedir. Öncelikle bu kredinin genel özellikleri hakkındaki bilgilere göz atmak gerekecektir;

  • Motorsiklet kredisi kullanılabilecek markalar QNB Finansbank tarafından şu şekilde belirlenmiştir; BMW, Harley Davidson, Suzuki, Ducati, Yamaha, Kawasaki, Bombardier, Polaris, KTM ve Vespa marka motosikletler için bu kredi kullanılabilmektedir.
  • Motorsiklet kredisi maksimum 48 ay vade ile taksitlendirilebilir.
  • Satın alınacak motosikletin sıfır veya ikinci el olma durumu göz önüne alındığında; sıfır motosikletler için, 50.000 TL veya daha az tutardaki araçlar için bu tutarın en fazla % 70’lik kısmı kredi olarak kullanılabilmektedir. Satın alınacak motosikletin değeri 50.000 TL’nin üzerinde ise; 50.000 TL’lik kısmının %70’i bunun üzerinde kalan tutarın da % 50’si kredi olarak çekilebilmektedir. Banka, aracın profroma değerine bakarar tutarı belirler. İkinci el motosiklet kredilerinde ise, QNB Finansbank sadece kasko değerini göz önüne almaktadır.

Motorsiklet kredisinin masrafları ve faiz oranları taşıt kredisi ile benzerlikler göstermektedir. Aynı şekilde kredi masrafları ve sigorta tutarları da taşıt kredisi ile paralellik göstermektedir. Güncel olarak değişebilmekle beraber, şu anda QNB Finansbank’ın motorsiklet kredisi faiz oranı % 1,40 olarak belirlenmiş durumdadır. Ancak kişinin sahip olduğu kredi puanı ve diğer seçenekler göz önünde bulundurulduğunda, kişiye özel daha düşük faiz oranları sunulabilmektedir. Bunu öğrenmek için QNB Finansbank şubelerine giderek destek alabilirsiniz. QNB Finansbank motorsiklet kredisi başvurusunu, Bankanın internet şubesi üzerinden, telefon bankacılığı üzerinden, QNB Finansbank ATM’lerinden veya tüm QNB Finansbank şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sırasında aşağıda yer alan belgelerin yanınızda olması işlemleri kolaylaştıracaktır.

QNB Finansbank Motorsiklet Kredisi İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus Cüzdanı
  • Satın alınacak motosiklet sıfır ise, aracın profrma faturası, ikinci el ise aracın ruhsat fotokopisi
  • Krediyi çekecek kişinin ikamet belgesi veya adına kayıtlı bir fatura
  • Kişinin gelirini gösteren belge, maaş bordrosu.

 

Yapı Kredi Bankası Motorsiklet Kredisi

Yapı Kredi Bankası’ndan da alacağınız sıfır veya ikinci el motosikletler için kredi kullanabilirsiniz. Banka motosiklet alımlarında kullanılacak kredinin vade sayısını maksimum 36 olarak belirlemiştir. Esnek Geri Ödeme Modeli ile, banka müşterilerine kredi geri ödemesinde büyük kolaylıklar sunmaktadır.

Alınacak sıfır motosiklet için, toplam tutarın % 50’si kadarını kredi çekebilirsiniz. İkinci el motosikletlerde de aracın en fazla 1 yaşında olması gerekmektedir. Hangi marka motosiklete kredi verildiğini herhangi bir Yapı Kredi şubesine giderek öğrenebilirsiniz. Yapı Kredi Bankası motorsiklet kredisi başvurusu bankanın tüm şubeleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir