Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Bankalar müşterilerine sundukları ihtiyaç, konut veya taşıt kredisi gibi tüm kredi hizmetlerinden faiz oranlarının haricinde farklı masraflar da talep etmektedirler. Dosya masrafı, kredi masrafı gibi farklı isimlerle alınan bu tutarlar müşterilerin ödeme sıkıntısı yaşamasına neden olacak tutarlar değildir. Ancak hiçbir müşteri, boş yere bu paraları ödemek istemez. Dolayısıyla kredi arayışları sırasında masrafsız kredi veren bankalar ayrı olarak ele alınmakta ve çoğu zaman tercih önceliğine sahip olmaktadırlar.

Masrafsız kredi veren bankalar araştırılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle bankanın, dosya masrafı adı altında olmasa da başka bir isimle herhangi bir kesinti yapıp yapmadığının incelenmesi gerekir. Genellikle dosya masrafı denilen bu gider türü, bankaların çeşitli isimler koyarak müşterilerden farklı şekilde tahsil edebildiği bir masraftır. Masrafsız kredi veren bankalar belirlenirken araştırılması gereken başka bir nokta da kredilerin faiz oranıdır. Krediyi masrafsız olarak kullandıran banka, bu masraf yerine normal faiz oranından daha yüksek bir faiz oranı belirleyebilmektedir. Örneğin, normal şartlarda % 1,02 olan kredi faiz oranı, masrafsız kredi olarak % 1,4 gibi bir oranla kullandırılabilmektedir. Yani iki şekilde de verilebilen kredinin bu oranları dikkate alınmalı ve kredi faizler hesaplanarak karar verilmesi gerekmektedir. Masrafsız kredi veren bankalar bu stratejiyi sıklıkla uygulamaktadır. Bunun temel sebebi, alamadıkları dosya masraf tutarının faiz oranına yansıtılarak tahsil edilmesidir. Masrafsız kredi veren bankalar kredi miktarına değişmekle beraber genellikle 50 TL ile 100 TL arasında başlamakta ve 500 TL’ye kadar ulaşan tutarlarda ücret tahsil etmektedirler. Son dönemlerde birçok avukatlık bürosu, alınan bu ücretlerin iadesi için müşterilerle bağlantı kurarak davalar açmakta ve bu ücretler bankalardan geri alınabilmektedir. Ancak birçok müşteri uzun süren bu süreçlerden uzak durmayı tercih etmektedirler. Masrafsız kredi veren bankalar bu durumun farkında oldukları için bu masrafları almaya devam etmektedirler.

Masrafsız kredi veren bankaların listesi

Masrafsız Ziraat Bankası Tüketici Kredisi

Ziraat Bankası, herhangi bir dosya masrafı ya da komisyon ücreti olmadan tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kredi hizmeti vermektedir. Bu krediden tahsis ücreti de alınmamaktadır. Bu özelliği ile oldukça ilgi çeken kredi, Ziraat Bankası’nın müşteri sayısını artırmaktadır.

En yakın Ziraat Bankası şubesine giderek başvuru yapabileceğiniz krediden haberleşme ve istihbarat gideri adı altında da bir ücret alınmamaktadır. Çekilmek istene kredi tutarı kesinti yapılmadan hesaba aktarılmaktadır.

Denizbank Masrafsız ve Faizsiz Kredi

Denizbank düşük tutarda nakit ihtiyacı olan müşterilerine hem faizsiz hem de masrafsız kredi çekme imkanı sunmaktadır. Denizbank’ta 1500 TL’ye kadar çekilecek kredilerde herhangi bir faiz ya da dosya masrafı uygulanmamaktadır. Krediyi çekebilmek için Denizbank müşterisi olmak gerekmektedir. Ayrıca, faizsiz ve masrafsız bu kredinin kullanılabilmesi için iki adet otomatik fatura talimatı verilmesi gerekmektedir. Kredi 12 ay vadeli olarak çekilebilmektedir. Bu avantajlı ve masrafsız krediden faydalanmak için Denizbank  şubelerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Şekerbank Emekli Masrafsız ve Faizsiz Kredisi

Emekli maaşlarını Şekerbank’a taşıyan müşteriler bankadan, faizsiz ve dosya masrafsız kredi çekebilmektedirler. 24 ay vadeli çekilebilen kredinin üst sınırı 2400 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca banka, müşterilerinden hesap işletim ücreti de tahsil etmemektedir. Havale ücreti de almayan Şekerbank’ın bu kampanyası emeklilerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Yukarıdaki bankaların haricinde ING Bank, İş Bankası, Halk Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası gibi hem devlet hem de özel bankalar masrafsız kredi hizmeti vermektedirler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir