Kredi kayıt bürosu ( KKB Puanı )

Nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için banka kredisi kullanmak ya da kredi kartlarından nakit avans çekme işlemlerini kullanıyoruz. Kredi kullanmak için bazı kriterleri yerine getirmek zorunda olduğumuzdan dolayı başvurunun onaylanması sırasında kredi notu oldukça büyük önem teşkil ediyor. Kredi almak için geçerli koşulların arasında bulunan KKB puanı , bankaların müşterilerine kredi kullanmak istediklerinde ya da kredi kartı vereceklerin de göz önünde bulundurduğu koşulların içerisinde yer alır. Kredi talebi ya da kredi kartı talebi geldiğinde bankalar müşterilerini bazı alanlarda inceleme altına alır. Kredi çekmek isteyen kişilerin risk değerleri inceleme altına alındıktan sonra risk oranına bakılarak kredi verilir. İnceleme sonucunda ortaya çıkan puan KKB puanı olarak adlandırılmaktadır ve kredi kayıt bürosu tarafından hesaplanır.

Bankalarda bireysel kredileri olan talebin artmasından ötürü kredi takiplerinin ve kontrollerinin önemi daha fazla olmaktadır. Ortaya çıkan ihtiyaç kredi müşterilerinin bilgilerinin paylaşımı da beraberinde getirmiştir ve bu sebeplerden ötürü 1995 senesi içerisinde kredi kayıt bürosu anonim şirketi 11 banka ortak olarak kurulmuştur. Kredi kayıt bürosu banka müşterilerinin tamamının tüm bankalarla ilgili ilişkilerini tutar ve KKB sorgulama ile kredi kullanmak isteyen müşterilerin risk oranları ortak bir havuzda işleme alınır. Kredi kayıt bürosu tarafından çıkarılan kredi puanı banka müşterisinin bankaya geri ödeme aşamasında herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını belirlemek için kullanılır. Kredi kayıt bürosu tarafından gerçekleştirilen incelemeler doğrultusunda ortaya çıkan tuhaf bir nevi risk analiz puanı olarak da gösterilmektedir. Bu puan ne kadar yüksek olursa kredi onaylanma ihtimali o kadar fazla olur.

Kredi risk raporundaki puan etkileyen birçok faktör bulunur. Banka müşterilerinin geçmişte balkan ile olan ilişkilerinin detaylı bir şekilde incelenmesi, bankalara karşı olan borçlarını ödeme alışkanlığı temelde ne kadar yüksek risk taşıdığını belirleyen unsurdur. KKB puanını etkileyen en önemli faktörlerin başında bireysel kredileri ve kredi kartlarını düzenli ödenmesi gelir. Eğer birey kredi veya kredi kartı almışsa ve bu borcunu bankaya düzenli bir şekilde ödenmediyse puanı düşük olacaktır. Bankaların müşterileri ile birebir ilişki içerisinde bulundukları kredi ve kredi kartları puanın yüksek olmasını etkileyen en önemli faktörler arasında yer alır. KKB puanı yüksek olan müşteriler bankadan rahat bir şekilde kredi talebinde bulunabilir.

Bankaya yapılan düzenli ödemelerin dışında kredilerde veya kredi kartlarında ödeme günlerinin aksatılması ve son ödeme gününden sonra yapılmış olan ödemeler KKB puanının olumsuz etkilenmesine sebep verir. Bankaya olan borçlarını son ödeme tarihinden bir iki gün sonra gerçekleştirmişseniz bile KKB puanı düşer. Kredi veya kredi kartları borçlarını ödenmediği her geçen gün puan düşüşe devam etmektedir. Bankalara olan kredi veya kredi kartlarınızın 30 günden daha uzun bir süre ödenmemesi puanın büyük oranda düşmesini sağlar.

Yeni çekmiş olduğunuz bir kredi KKB puanını yüzde 20 oranında düşürür. Boğanın düşmesinin altındaki sebep çekilen kredi ile beraber risk oranının artması anlamına gelmektedir. Kişi gelir düzeyi ve kullanmış olduğu kredinin miktarını belirlerken bu puan kullanılmış olsa da yeni çekilen kredilerde puan olumsuz etkilenir. Kredi taksitlerinin düzenli ödenmesi ile birlikte KKB puanı tekrar yükselir.

Daha önce bankadan kredi kullanmış olan bireyler ödemelerini düzenli yapmışlarsa hiç kredi kullanmaya kişilere göre KKB puanları çok daha fazla olacaktır. Çünkü ödemelerini düzenli gerçekleştirmiş olan kişiler ödeme alışkanlıkları açısından değerlendirmeye tabi tutulur ve düzenli ödemelerde puan yükselir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir