Kredi Çekemiyorum

Maddi sıkıntılar yaşayan ve finansal destek almak isteyen kişilerin başvurduğu ilk yer genellikle bankalardır. Bankalar, müşterilerinin nakit sıkıntılarını çözmek ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kredi hizmeti veren kuruluşlardır. Kredi çekemiyorum diyorsunuz, Ancak bankalar herkese kredi vermez. Sonuç itibari ile kredi çekme işlemi bir borçlanma olduğu için, bankalar borcu tahsil edemeyeceğini düşündüğü kişilere kredi vermekten çekinir. Neden kredi çekemiyorum diye düşünen kişiler, bankalar nezdinde borcunu ödeme gücü olmayan kişiler olarak kabul edilmektedir. Ödeme gücü olmayan kişilerin, bankalardan çoğu zaman kredi çekmesi imkan dahilinde olmamaktadır. Bu durumda kredi çekemiyorum diyen kişilerin, neden kredi çekemediğini öğrenmesi ve bu sorunu ortadan kaldırmak için çabalaması gerekmektedir.

En Önemlisi Kredi Puanı

Kredi puanı olarak bilinin KKB puanı, kredi çekebilmenin en önemli kriterlerinden bir tanesidir. Kişinin daha önce bankalarda yaptığı işlemlerin incelenmesi sonucu ortaya çıkan bu kredi puanı, yüksek olduğu takdirde kredi çekmek kolaylaşabilir. Kredi çekemiyorum, bankalar bana kredi vermiyor diyen müşterilerin genellikle kredi puanları çok düşük seviyelerdedir. Bankalardan daha önce kredi çekmiş veya kredi kartı kullanmış ve bu kredi ile kredi kartının borçlarını zamanında ödememiş kişilerin kredi puanı düşük olmakta hatta kara listeye bile düşebilmektedirler. Kredi çekemiyorum dememek için bankalarda yapılan işlemlere özen göstermek ve borç ödeme tarihlerini geçirmemek şarttır. Herhangi bir bankadan takip veya icra sürecine girmiş olanlar da kredi çekemiyorum diyen kişiler arasında bulunmaktadır. Bankalar bu kişilere kredi vermemekte veya çok farklı talepler ile kredi verebilmektedir.

Kredi Çekemiyorum, Kredi Puanını Nasıl Yükseltirim?

Yukarıda da değinildiği gibi kredi puanı düşük olan kişilerin bankalardan kredi kullanması pek kolay değildir. Kredi çekemiyorum ve kredi puanım düşük diyen kişilerin yapması gereken ilk şey, kredi puanını yükseltmek olacaktır. Kredi puanını yükseltmek için ilk olarak ödemesi geçmiş borçların ödenmesi gerekmektedir. Birikmiş borçların ödenmesi ve tekrardan gecikmeye düşmemesi kredi puanını yükseltmek için şarttır. Borçların ödenmesinin hemen ardından kredi puanı yükselmeyecektir. Belirli bir süre geçmesi ve bu süre zarfında bankadan yapılan işlemlerin dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Birikmiş paranız var ise bunu bankaya yatırarak, kredi kartınız ile hacimli alışverişler yapıp bunların ödemesini zamanında gerçekleştirerek bu bekleme süresinde kredi puanınızın görünümünü olumluya çevirmeye çalışmalısınız. Kredi çekemiyorum diyen kişiler bu şekilde tüm borçlarını kapatır ve 6 ay gibi bir süre bankalar ile iyi ilişkiler kurduğu takdirde kredi puanı yükselmeye başlayacaktır.

Kredi Çekememe Nedenleri

Kredi çekemiyorum diyen kişilerin kredi çekememesinin farklı nedenleri olabilir. İlk sebep kredi puanının düşük olmasıdır. Ancak kredi puanı dışında başka sebepler de kredi çekememenin nedeni olabilir. Başka bir bankadan kredi kullanmışsanız ve bu kredinin ödemeleri devam ediyor ise kredi çekemiyorum demenizin neden bu durum olabilir. Aynı anda iki kredi çekmenize bazı bankalar olumlu bakmayabilir ve bu sebeple başvurunuzu reddedebilir. Özellikle aktif olarak devam eden kredi ödemenizde gecikmeler yaşanıyorsa yeni bir kredi çekmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Kredi puanının düşük olması dışında, bazı kişilerin daha önce bankalar ile bir işlemi olmadığı için hiç puanı hesaplanmamış ve bu sebeple de kişi kredi çekemiyorum diyebilir. Kredi puanının hesaplanması için bankadan yeni bir kredi kartı alınarak işlem yapılabilir ve böylece kredi puanının oluşması sağlanır. Kredi çekemiyorum diyen kişi başka birinin çektiği kredi için kefil olmuşsa ve bu kefil olduğu kişi borcu ödememişse bu durumda da kredi çekemeyebilir. Kefil olduğunuz kişi borcunu ödemediği için, sizin hakkınızda bir takip süreci başlatılmış ve bu sebeple kredi çekemiyor olabilirsiniz.

Tüm Bankalara Kredi Başvurusu Yapın

Kredi çekemiyorum ne yapmalıyım sorusuna cevap arayan kişilerin tüm alternatifleri değerlendirmesi gerekir. Her bankanın izlediği strateji birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bir bankanın kredi vermediği kişiye başka bir banka kredi verebilir. Bu yüzden kredi çekemiyorum diyen kişilerin tüm bankalara başvuru yapması, kredi çekme ihtimalini artıracaktır. Bankalar müşteri sayısını artırmak ve rekabet üstünlüğü sağlamak için riskli gördüğü müşterilerine de dönem dönem kredi hizmeti vermektedir. Bu durum kredi çekmekte zorlanan kişilerin kredi çekmesine yardım olmaktadır.

Teminat İle Kredi

Kredi çekemiyorum diyen kişiler için, kredi çekmenin alternatif yolları bulunmaktadır. Bu alternatiflerden bir tanesi kefalet veya teminat ile kredi çekmektir. Kredi puanım düşük olduğu için kredi çekemiyorum diyen kişiler, üzerine kayıtlı arsa, ev gibi taşınmaz veya taşıtı teminat göstererek kredi çekebilirler. Bankalar verecekleri krediyi ev veya araç ile ipotek altın alacağı için rahatlıkla kredi vermektedirler. Kredinin taksitlerinde yaşanacak bir gecikme veya borcun ödenmemesi durumunda, ipotek altında bulunan konut veya taşıt  satılarak kredi borcu ödenir. Dolayısıyla kredi çekemiyorum ama ipotekli kredi çekeyim düşüncesinde olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Yaşanacak bir gecikme veya borcun ödenmemesi durumunda elde bulunan ve ipotek ettirilen evin veya aracın kaybedilmesi söz konusu olabilir. Kredi çekemiyorum diyen kişilerin ipotekli kredi çekmesi için kendi üzerine kayıtlı ev veya aracın olması şarttır.

Kredi Çekemiyorum, Nereden Para Bulabilirim?

Çoğu zaman acil nakit ihtiyacı ortaya çıkabilmekte ve ilk başvurulan yer olan bankalardan olumlu yanıt alınmayabilir. Bankalardan kredi çekemiyorum ama acil para lazım diyen kişiler için değerlendirilebilecek bazı seçenekler vardır. Bu seçeneklerden ilki kişinin kredi kartını nakit paraya çevirmesidir. Bazı kredi kartlarından nakit avans çekme işlemi yapılabilmektedir. Bakanın belirlediği limitler dahilinde kredi kartınızdan nakit para çekerek bunu daha sonra taksitle ödeme imkanınız bulunmaktadır. Ancak çekilen nakit avans faizleri normal kredi faizlerinden daha yüksektir. Ek olarak çekilen nakit avans işlemine farklı isimler altında ücretler yansıtılabilir.

Kredi kartı nakit avans çekimine uygun değil ise, bu durumda kredi kartının limitini kullanarak kartı nakit paraya dönüştürebilirsiniz. Bankalardan kredi çekemiyorum diyen kişiler bu yöntemi sıklıkla kullanmaktadır. Genellikle kuyumcular bu işlemi yapmaktadır. Kartınızdan sizin limitiniz kadar tutar çekilir ve belirlenen komisyon düşüldükten sonra kalan tutar size nakit olarak verilir. Ne kadar kesinti yapılacağını işlemi yapmadan önce konuşmanız yararınıza olacaktır. Bunun dışında yine kuyumculardan kredi kartı ile altın alıp, bu altını başka bir kuyumcudan bozdurarak nakit para ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kredi çekemiyorum diye üzülen kişiler bu yöntemle kredi kartları sayesinde kısa süreli nakit akışı sağlayabilmektedirler.

Özel Kredi Kuruluşlarından Kredi Çekebilirsiniz

Hiçbir şekilde bankalardan kredi çekemiyorum diyen kişiler için bir diğer alternatif de özel kredi kuruluşlarıdır. Son dönemlerde bir hayli artan bu özel kredi firmaları, bankalardan kredi çekemiyorum  diyen kişiler için önemli bir çıkış yolu olabilmektedir. Kara listede bulunan veya kredi puanı düşük olan kişiler bu kuruluşlardan kredi çekebilmektedir. Normal banka faiz oranlarından daha yüksek oranlarda kredi hizmeti veren firmalar, senet veya başka şekillerde verdikleri krediyi güvence altına almaktadırlar. Kredi çekemiyorum diyen kişilerin düşünebileceği son alternatiflerden bir tanesi budur.

1 Yorum

  1. Neslihan

    15 Haziran 2017 at 17:10

    Sayfanızı beğenerek takip ediyorum neden kredi çekemediğimi ve bundan sonra ne yapmam gerektiğini öğrenmiş oldum.. teşekkürler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir