Kooperatif Kredisi Veren Bankalar

Esnaf, sanatkar ve çiftçiler için kooperatif kredisi hizmeti veren devlet destekli ve özel bankalar, bu kredi için belirledikleri özel faiz oranları ve şartları ile bir yarış içerisindedirler. Ülkede faaliyet gösteren kooperatifler üzerinden çekilen krediler, kooperatif üyelerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Türkiye’de devlet tarafından kurulan 2 adet kooperatif bulunmaktadır. Bunlar, Esnaf Kooperatifleri ve Tarım Kredi Kooperatifi’dir. İki kooperatif de üyelerine, nakit ihtiyaçları için özel kredi olanakları sunmaktadır. Bu kooperatifler üzerinden kredi kullanabilmek için öncelikle herhangi bir tanesine üye olmak gerekmektedir. Ayrıca, diğer kooperatif üyelerinden birkaçının çekeceğiniz krediye muvafakat göstermesi gerekmektedir. Bu kooperatifler kooperatif kredisi veren bankalar arasından genellikle devlet bankası üzerinden üyelerine kredi kullandırtmaktadırlar.

Tarım kooperatifi kredisi nasıl alınır?

Tarım Kredi Kooperatifi, kredi çekmek isteyen üyelerinden, kredi miktarına bağlı olarak gayrimenkul ipoteği talep edebilir. Kooperatif üzerinden kredi çekmek için, kooperatife üye olmak ve çiftçi kayıt sistemi üzerinden belge alabilmek gereklidir. Bu kooperatif ile tarım ve hayvancılık alanında çalışan üyeler kooperatif kredisi veren bankalar aracılığı ile kredi çekebilmektedir. Ancak, bankalar genellikle diğer kooperatif üyelerinden kefil olmaları şartı istemektedirler. Aksi durumda kredi kullanmak zor olabilir. Genellikle Ziraat Bankası üzerinden kullandırılan tarım ve hayvancılık kredisinin faiz oranı üyeler için % 7,5 ‘e kadar çıkabilmektedir. Bu kredi hakkında daha detaylı bilgiyi Tarım Kredi Kooperatifi’nin internet sitesinde bulabilirsiniz.

Esnaf Kooperatifleri kredisi nasıl alınır?

Diğer adı kefalet kredisi olan bu kredi türü Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (TESKOMB) üyeleri için verilen kredidir. Bu kooperatif üyeleri kooperatif kredisi veren bankalar aracılığı ile kredi çekebilmektedir. Ancak Esnaf Kooperatifleri Halk Bankası ile anlaşma yaptığı için krediler bu banka üzerinden kullandırılmaktadır. Kredi kullanmanın tek şartı bu kooperatife üye olmaktır. Kooperatif üyeleri başvurdukları krediye 15 gün içerisinde olumlu veya olumsuz bir cevap alırlar. Daha detaylı bilgi ve başvuru yapmak için TESKOMB’un internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu kooperatiflerin anlaşma yaptığı bankalar dışında kooperatif kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankaların kampanyaları aşağıda aktarılmıştır.

Şekerbank Kooperatif Kredisi

Kooperatif kredisi veren bankalar arasında bulunan Şekerbank, belediyenin kapsadığı sınırlar içerisindeki yapılar için konut kredisi vermektedir. Kredi 36 ay vadeli verilmektedir. Krediyi kullanabilmek için, genel kurulun tam muvafakatı, 5 yılı geçmemiş ruhsat, haciz ve rehin işlemlerinin olmaması gerekmektedir. Çekilen bu kredi erken ödenmek istendiği takdirde, kapatma faizi uygulanmaktadır. Kredi ile ilgili detaylı bilgileri bankanın internet sitesinde bulabilirsiniz.

Vakıfbank Kooperatif Kredisi

Kooperatif kredisi veren bankalar listesinde Vakıfbank’ta yer almaktadır. Vakıfbank ev yapan kişilere uygun faiz oranları ile kredi hizmeti sunmaktadır. Kredinin bir diğer adı hızlı bitirme kredisidir. Kredi çekilecek inşaatın tamamlanma seviyesinin % 20 ile % 80 arasında olması gerekmektedir. Kredide, inşaat bitinceye kadar kooperatif olarak yalnızca aylık faiz tutarları ödenecektir. İnşaatın tamamlanmasının ardından, kalan kredi borcu kooperatif üyeleri arasında bölüştürülebilmektedir. Bu krediyi çekebilmek için, inşaatın belediye sınırları içerisinde olması ve kat irtifakı alması gerekmektedir. Kooperatif kredisi veren bankalar arasında Vakıfbank’ın yapmış olduğu bu kampanya en ideal kampanyalardan bir tanesidir.

Halkbank Kooperatif Kredisi

Konut inşa etmek için bir kooperatif kuran ve bu kooperatif inşaatı bitirmek için kredi çekmek isteyen şirketlere (tüzel kişilere) Halkbank tarafından kredi desteği verilmektedir. Kooperatif kredisi veren bankalar içinde en çok tercih edilen bankalardan birisidir Halkbank. Halkbank’ın bu kredisi ile, inşaatın tamamlanma seviyesi % 70 olan yapılara, evin tamamlanmış halinin eksper değerinin % 80’i kadar tutarda kredi verilmektedir. Kredinin maksimum vade sayısı 120 aydır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir