Ev Kredisi Faiz Oranları

Herkesin hayali kira derdinden kurtularak bir ev sahibi olmaktır. Ancak ülkemizdeki konut fiyatlarının bir hayli yüksek olması ve gelir düzeyinin çok yüksek olmaması konut almak için gerekli paranın biriktirilememesine neden olmaktadır. Bankalar diğer tüm ihtiyaçlarda olduğu gibi, konut satın alınmasında da müşterilerine maddi destek sağlamaktadır. Ancak kredi ile ev almak, ev tutarından daha yüksek bir paranın verilmesi anlamına gelmektedir. Ev kredisi faiz oranları sebebiyle birçok kişi bankalardan konut kredisi çekmekten kaçınmaktadır. Vatandaşların daha rahat ev sahibi olması amacıyla hükümet tarafından bazı çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışma kapsamında yakın bir zamanda ev kredisi faiz oranları mevcut durumdan daha düşük bir seviyeye çekilmiştir. Ev kredisi faiz oranları düşünce konut piyasasında bir hareketlenme ihtimali ortaya çıkmaktadır.

Ev Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar ?

Ev kredisi ile ev sahibi olmak isteyen kişiler için ev kredisi faiz oranları oldukça önemlidir. Faiz oranlarının yanında kredi masrafları ve vade sayıları da kredi kullanmayı olumlu veya olumsuz anlamda etkileye unsurlardandır. Bankalar farklı ev kredisi faiz oranları, ödeme seçenekleri ve dosya masrafları ile müşterilerine konut alımlarında finansal destek sağlamaktadır. Taksitli ödeme imkanı sunulması, birikmiş parası olmayan ve aylık ödemeler ile konut sahibi olmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Uzun süredir düşmesi beklenen ve devlet yetkilileri tarafından da yüksek olduğu ifade edilen ev kredisi faiz oranları yakın bir tarihte yapılan düzenlemeler ile düşürülmüştür. Bu düzenlemenin konut piyasasını hareketlendireceği ve yüksek faiz sebebiyle kredi kullanmaktan çekinen tüketicileri, teşvik edeceği planlanmaktadır.

Bankalar da bu düzenleme sonrası ev kredisi faiz oranlarını daha düşük seviyelere çekmiştir. Konut kredileri 12 ay, 24 ay, 36 ay, 48 ay, 60 ay ve 120 ay gibi farklı vade seçenekleri ile müşterilere sunulmaktadır. Vade sayısı ile beraber ev kredisi faiz oranları da artmaktadır. Çekilen konut kredisinin geri ödemesi ne kadar uzun vadeye yayılırsa ödenecek toplam kredi miktarı artmaktadır. Yani konut kredisi alırken ev kredisi faiz oranları her anlamda belirleyici unsurdur. Ancak oldukça detaylı bir kredi olan konut kredileri, kullanılmadan önce ciddi bir araştırma süreci geçirildikten sonra çekilmelidir. Yaşanacak olumsuz bir durum kişiyi ekonomik anlamda zor durumlara sürükleyebilir.

Bankaların müşterilerine sunduğu kredi türleri içinde ev kredisi faiz oranları en düşük faiz oranına sahip kredi türüdür. İhtiyaç kredileri veya taşıt kredileri ile kıyaslandığı zaman ev kredisi faiz oranları daha düşük seviyelerde hesaplanmaktadır. Yüksek tutarlarda çekilmesi ve yoğun talep görmesi nedeniyle ev kredisi faiz oranları müşterilere düşük seviyelerde sunulmaktadır. Devlet eliyle yapılan son düzenlemelerin de bu faiz oranlarının düşük olmasında önemli bir etkisi vardır.

Ev kredisi kimlere ve hangi şartlarda verilmektedir?

Konut kredilerinde en önemli unsur ve aynı zamanda herkesin dikkat ettiği tek unsur ev kredisi faiz oranları veya taksit sayısıdır. Ancak konut kredileri oldukça detaylı ve üzerinde durulması gereken kredi türüdür. Oldukça yüksek tutarlarda çekildiği için, konut kredileri hem bankalar hem de krediyi kullanan kişi için risk içermektedir. Bu risk unsuru sebebiyle bankalar, konut kredisi başvurusunda bulunan müşterilerin bazı şartları yerine getirmesini istemektedir. Bunlardan ilki, başvuru sahibinin kredi notunun iyi olmasıdır. Bilindiği gibi kredi notu, kişinin bankalarda işlem yapabilmesi için gerekli olan en önemli referans kaynağıdır.

Bu not, kişiye kolaylıkla kredi kullanma imkanı vereceği gibi kredi başvurusunun onaylanmamasına da sebep olabilir. Geçmiş banka ve finansal işlemlerin incelenmesi sonucu oluşan kredi notunun yüksek olması ev kredisi faiz oranları belirlenmesi konusunda da kolaylık sağlayabilmektedir. Kredi notu iyi olan ve geçmiş dönemlerdeki banka işlemleri olumlu olan kişiler daha düşük oranlarda faiz ile kredi çekebilmektedir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse daha düşük faiz oranları ile konut kredisi kullanma ihtimaliniz artacaktır. Kişinin düzenli bir gelirinin olması ve bu geliri belgelemesi gerekmektedir. Herhangi bir geliri olmayan kişilerin konut kredisi kullanması pek mümkün değildir.

Bankaların konut kredileri ile ilgili belirlediği bir başka kriter de çekilebilecek kredi tutarıdır. Konut tutarının tamamını kredi kullanarak çekmek mümkün değildir. Kredi ile konut almak isteyen kişilerin belirli bir miktarı peşin olarak ödemesi zorunludur. Konut kredisi çekmek isteyen kişiler alacakları konut tutarının ekspertiz değerinin en fazla % 75’lik kısmını kredi ile ödeyebilirler geri kalan kısmının peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla belirli bir birikim ile bankaya gidilmesi gerekmektedir.

Aksi takdirde konut kredisi çekilemeyecektir. Konut kredilerinde banka risk unsurlarını ortadan kaldırmak için her türlü önlemi almaktadır. Bu önlemlerden bir tanesi de kredi ile satın alınacak konutun ipotek altına alınmasıdır. Banka verdiği kredi karşısında satın alınacak evi ipotek altına almaktadır. Kredi borcunun tüm taksitleri bitene kadar evin üzerindeki ipotek kaldırılmaz. Son kredi taksiti ödenince evin üzerindeki ipotek otomatik olarak kalkmış olur.

Bankanın evi ipotek altına almasının sebebi, herhangi bir ödeme yapılmaması ya da ödemelerde gecikme yaşanması durumunda evin satılarak kredi borcunun kapatılmasını sağlamaktır. Ödemelerde bir gecikme yaşanması veya ödeme yapılmaması durumunda banka gerekli yasal işlemleri yapma hakkına sahiptir. Dolayısıyla ödenebilecek tutarlarda bir ödeme planı hazırlanması istenmeyen durumların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Ayrıca bankalar ev kredisi faiz oranları üzerinden ödeme planı hazırlarken kişinin gelirini de göz önünde bulundurmaktadır. Aylık taksitler kişinin gelirinin belirli bir oranı üzerinden hesaplanarak belirlenmektedir. Yani kişi, gelirinin üzerinde bir kredi taksiti ile konut kredisi çekemez.

Görüldüğü gibi ev kredisi faiz oranları dışında konut kredileri çekilirken oldukça karmaşık konular bulunmaktadır. Tüm bu konuların netleştirilmesi ve en uygun ev kredisi faiz oranları veren bankanın bulunması oldukça önemlidir. Kredi çekerken acele etmemek ve sağlıklı bir karar vermek, ekonomik anlamda kişinin zarara uğramasının önüne geçecektir.

Ülkemizde bulunan yerli ve yabancı tüm bankalardan konut kredisi çekilebilmektedir. Ev kredisi faiz oranları her bankada farklı seviyelerdedir. Bankalar kendi stratejileri ve maliyetlerini göz önünde bulundurarak ev kredisi faiz oranları hesaplaması yapmakta ve bunu vade sayısı ile ilişkilendirmektedir. Ayrıca ev kredisi faiz oranları kredi başvurusu yapan kişilerin kredi notuna göre de değişebilmektedir.

Bankalar risk unsuru içermeyeceğine inandığı, geçmişte ödemeleri düzenli olan ve gecikmeye düşen herhangi bir borcu olmayan kişilere daha düşük oranlarda ev kredisi faiz oranları ile kredi hizmeti verebilmektedir. Kredi çekmeden önce tüm bankaların ev kredisi faiz oranları ve diğer tüm kredi şartları üzerinde titizlikle durulması gerekmektedir. Tüm bankalar ev kredisi hizmeti vermekte ancak ev kredisi faiz oranları her banka için aynı olmamaktadır.  Konut kredisi veren bankalardan bazıları ve bu bankaların ev kredisi faiz oranları ile ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir.

Vakıfbank Ev Kredisi Faiz Oranları

Ev kredisi faiz oranları en düşük seviyelerde olan bankalardan bir tanesi olan Vakıfbank tarafından belirlenen ve kredi masrafları hariç tutularak hesaplanmış olan faiz tutarları şu şekildedir;

3ay – 12 ay için     % 0,80

13 ay  – 36 ay için  % 0,88

37 ay – 60 ay için   % 0,90

61ay  – 120 ay için  % 0,95

Vakıfbank üzerinden bu kredi oranları ile kredi kullanmak için bankanın şubelerine giderek müracaat edebilirsiniz. Konut kredisi ile ilgili detayları ve başvuru sırasında istenen belgeleri de bankanın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

vakifbank

Denizbank Ev Kredisi Faiz Oranları

Denizbank tarafından belirlenen ve kredi masrafları hariç tutularak hesaplanmış olan faiz tutarları şu şekildedir;

6 ay- 24 ay için    % 0,91

25 ay- 36 ay için  % 0,97

37 ay – 60 ay için  % 1,01

61 ay  – 84 ay için   % 1,14

Denizbank üzerinden bu kredi oranları ile kredi kullanmak için bankanın şubelerine giderek müracaat edebilirsiniz. Konut kredisi ile ilgili detayları ve başvuru sırasında istenen belgeleri de bankanın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Akbank Ev Kredisi Faiz Oranları

Akbank tarafından belirlenen ve kredi masrafları hariç tutularak hesaplanmış olan faiz tutarları şu şekildedir;

3 ay – 24 ay için   % 0,90

25 ay – 60 ay için  % 0,93

61 ay – 84 ay için  % 0,95

85 ay – 120 ay için  % 0,97

Akbank üzerinden bu kredi oranları ile kredi kullanmak için bankanın şubelerine giderek müracaat edebilirsiniz. Konut kredisi ile ilgili detayları ve başvuru sırasında istenen belgeleri de bankanın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

akbank

Ziraat Bankası Ev Kredisi Faiz Oranları

En uygun konut kredisi veren bankalardan biri olan ve devlet bankası olma güvencesi ile beraber faiz oranlarını aşağı çeken Ziraat Bankası’nın faiz oranları şu şekildedir;

6 ay – 60 ay için    % 1,13

60 ay  – 84 ay için  % 1,15

Ziraat Bankası üzerinden bu kredi oranları ile kredi kullanmak için bankanın şubelerine giderek müracaat edebilirsiniz. Konut kredisi ile ilgili detayları ve başvuru sırasında istenen belgeleri de bankanın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Garanti Bankası Ev Kredisi Faiz Oranları

Garanti Bankası, çekilebilecek konut kredisi tutarını 750.000 TL ile sınırlandırmıştır Bu tutarın üzerinde bir tutar çekilmesi mümkün değildir. Garanti Bankası tarafından belirlenen ve kredi masrafları hariç tutularak hesaplanmış olan faiz tutarları şu şekildedir;

3 ay – 24 ay için   % 0,90

25 ay – 60 ay için  % 0,95

61 ay – 84 ay için  % 0,99

85 ay – 120 ay için  % 1,05

121 ay  – 240 ay için  % 1,14

Garanti Bankası üzerinden bu kredi oranları ile kredi kullanmak için bankanın şubelerine giderek müracaat edebilirsiniz. Konut kredisi ile ilgili detayları ve başvuru sırasında istenen belgeleri de bankanın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

garanti

ING Bank Ev Kredisi Faiz Oranları

ING Bank tarafından belirlenen ve kredi masrafları hariç tutularak hesaplanmış olan faiz tutarları şu şekildedir;

3 ay – 36 ay için   % 0,99

37 ay – 60 ay için  % 1,01

61 ay – 120 ay için  % 1,12

ING Bank üzerinden bu kredi oranları ile kredi kullanmak için bankanın şubelerine giderek müracaat edebilirsiniz. Konut kredisi ile ilgili detayları ve başvuru sırasında istenen belgeleri de bankanın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

ing-bank

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir