Konut Kredisi

Kişinin gelir gider dengesini sağlamakta zorlandığı günümüz modern dünyasında birikim yapmak herkesi istediği fakat çoğu kişinin yapamadığı bir durumdur. Birikim yapmak, uzun vadede kişinin satın almayı düşündüğü ev, arsa veya taşıt için önemli bir finansal kaynaktır. Ancak bunu herkes gerçekleştiremediği için, kişiler borçlanma yolu ile konut almaktadırlar. Burada devreye yine bankalar girmektedir. Bankalar konut kredisi adı altında müşterilerine maddi destek sağlamaktadırlar. Konut kredisi uzun vadeli borçlanma ile müşterilerin ev sahibi olmasını sağlamaktadır. Çok fazla birikimi olmayan ancak yeni bir ev satın almak isteyen kişiler bankalardan konut kredisi kullanmak kaydı ile ev satın alabilmektedirler. Kira ödemek yerine çekilen konut kredisi taksiti ödenerek uzun vadede ev sahibi olmak mümkündür.

Konut Kredisinin Genel Şartları

Her kredi türünde olduğu gibi konut kredisi için de belirlenen bazı kriterler bulunmaktadır. Hatta konut kredisi bankaların verdiği en detaylı kredi türüdür. Dolayısıyla konut kredisi kullanmadan önce hangi şartlar altında kullanılacağının detaylı bir şekilde bilinmesi gerekir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, bankalar konut kredisini, alınacak evi ipotek altına alma şartı ile vermektedirler. Herhangi bir kefil istenmemesinin sebebi budur. Konut kredisi taksitlerinin ödenmemesi durumunda bankanın eve el koyma ve satma hakkı bulunmaktadır. Bu durumun mutlaka göz önünde bulundurulması ve kredi taksitlerinin zamanında ödenmesi gerekmektedir. Tüm taksitler ödendiği zaman konut üzerindeki ipotek otomatik olarak kalkacaktır. Bir diğer önemli husus da konut değerinin belirli bir miktarının kredi olarak çekilebileceğidir. Bankalar konut kredisi kapsamında satın alınacak evin ekspertiz değerinin en fazla % 80’lik kısmı kadar tutarı kredi olarak vermektedir. Geriye kalan tutarın peşin olarak ödenmesi zorunludur. Bu %80’lik kısım her bankada farklı oranlarda olabilmektedir. Bu yüzden konut kredisi için ekspertiz süreci oldukça önemlidir. Ekspertiz süreci ile ilgili detaylı bilgi için yazımızı okumanızı öneririz.

Konut Kredisinin Avantajları

Konut kredisi ile ev almanın bazı önemli avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi kira öder gibi kredi taksit ödeyerek ev sahibi olunmasıdır. Belirli bir peşinat verdikten sonra geri kalan miktarı aylık taksitler halinde ödenir. Aylık belirlenen taksit tutarı sabit olarak kalır, herhangi bir artış yaşanmaz. Kiracı olarak oturulan evde ise her yıl belirli oranlarda kira artışı yapılmaktadır. Konut kredisi taksitleri çok uzun bir döneme yayılabildiği için bütçeyi çok fazla sarsmadan düşük tutarlarda ödeyerek konut sahibi olunabilmektedir. Konut kredisi ile ilgili bir diğer önemli avantaj da kredi borcunun yapılandırılabilir olmasıdır. Kredi faiz oranlarının düşmesi ya da toplu olarak ödeme yapılması durumunda kredi borcu yeniden yapılandırılmakta ve daha az bir tutar ödenmektedir.

Konut Kredisine Uygun Evler

Bankalar konut kredisi ile satın alınacak evin bazı şartları taşımasını istemektedir. Bunun nedeni banka kredi çeken kişiden borcu tahsil edemez ise, konutun kısa sürede satılabilecek niteliklere sahip olmasını istemesidir. Bankalar hisse tapulu ve üzerinde ipotek bulunan evler için konut kredisi hizmeti vermemektedirler. Özellikle hisseli konutlarda, diğer hisse sahiplerinin konut satışına onay vermemesi riski göz önünde bulundurulmakta ve bu nitelikteki konutlara kredi verilmemektedir. Apartman dairelerinde, kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapu şartı istenmektedir. Kat irtifakı tapusu, kat mülkiyetinden daha önce alınmaktadır. Bu yüzden kat mülkiyeti alınmış konutlar öncelikli olarak kabul edilmektedir. Ancak sadece kat irtifakı bulunan daireler de kredi için kabul edilebilmektedir.

Tamamlanmamış Evler İçin Konut Kredisi

Konut kredisi sadece bitmiş evler için değil henüz inşaat halinde olan evler için de kullanılabilmektedir. İnşaat firmaları, özellikle inşaat sürecindeki para akışını yönetebilmek için konutlar henüz tam olarak bitmeden satış işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. İnşaat halindeki evlerin konut kredisi ile satın alınabilmesi için inşaatın bitme aşamasında olması gerekmektedir. Bankalar genellikle % 80 oranında tamamlanmış olan evler için konut kredisi hizmeti vermektedirler. Bazı bankalarda bu oran biraz daha aşağı seviyelere inebilmektedir. Bunun yanında inşaatı henüz başlamamış olan proje aşamasındaki konutlar için de kredi çekilmesi mümkündür. Projeden konut kredisi ile ev satın alabilmek için inşaat şirketinin banka veya bankalar ile anlaşma yapmış olması gerekmektedir. Firma ile banka arasında yapılan özel protokol sayesinde henüz proje halinde olan evler için konut kredisi aynı şartlar altında çekilebilmektedir.

Konut Kredisi Faiz Oranları ve Vade Sayısı

Konut kredisi tüm kredi türleri içerisinde faiz oranı en düşük olan kredi türüdür. Yakın bir zamanda ülkedeki konut piyasasını hareketlendirmek için hükümetin de desteği ile bankaların konut kredisi faiz oranları aşağıya çekilmiştir. Her bankanın konut kredisi için uyguladığı faiz oranı farklılık göstermektedir. En uygun konut kredisi veren bankanın bulunması için faiz oranlarının ve diğer masrafların karşılaştırılması gerekmektedir.

Konut kredileri çok yüksek tutarlarda çekildiği için vade sayıları da oldukça fazladır. Konut kredileri 120 ay ve daha fazla vade sayısı ile çekilebilmektedir. En uygun vade sayısının ve ödeme tutarının belirlenmesi yaşanabilecek ödeme gecikmelerinin önüne geçecektir. Vade sayısı arttıkça ödenecek aylık taksit azalmakta ancak ödenen toplam kredi tutarı artmaktadır.

Konut Kredisi Başvurusunda İstenilen Belgeler

Kredi çekilecek bankanın belirlenmesinden sonra gerekli evrakların hazırlanması ve bu şekilde başvuru yapılması gerekmektedir. Her banka genel olarak aynı evrakları kredi başvurusu sırasında talep etmektedirler. Her kredi türünde olduğu gibi konut kredisinde de; kimlik belgesi, ikamet belgesi ve aylık geliri gösteren maaş bordrosu istenmektedir. Bu belgelerin yanında satın alınacak konutun tapusunun fotokopisi, varsa konutun kira kontratı. Temel olarak başvuru sırasında bu belgeler istenmektedir. Ev ipotek altına alındığı için herhangi bir kefil istenmemektedir.

Konut Kredisi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredileri yüksek tutarlarda çekildiği için üzerinden önemle durulması gereken bir kredi türüdür. Konut kredisi kullanırken bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak şunu bilmek gerekir; banka kullanılacak kredi tutarını direkt konut sahibine verir ve satışı bu şekilde gerçekleştirir. Herhangi bir olumsuz durum yaşamamak ve konutun satışını gerçekleştirmek için banka bu uygulamayı yapmaktadır.

Yukarıda da belirtildiği üzere, banka satın alınacak konutu ipotek altına almaktadır. Tedbir amaçlı yapılan bu uygulama borcun ödenmeme riskine karşılık yapılmaktadır. Burada önemli olan nokta, belirlenecek aylık kredi taksitlerinin makul seviyede olmasıdır. İyi bir analiz ve konut kredisi hesaplama yapılarak kredi taksitlerinin ödenebilir seviyelerde tutulması gerekir. Gelir ve gider dengesi sağlanmalı ve aylık bütçeyi çok sarsmayacak bir ödeme planının hazırlanması şarttır.

Bankaya satın alınacak konutun haricinde bir konutu ipotek olarak vermek mümkündür. Bankanın uygun görmesi durumunda kişinin üzerine kayıtlı olan başka bir konut ipotek altına alınabilir ve bu şekilde konut kredisi kullanılabilir. Ancak ipotek altına alınacak konut veya arsanın yukarıda belirtilen şartları taşıması ve bankanın mutlaka onay vermesi gerekmektedir.

Ülkemizdeki bankalar konut kredilerini sadece TL cinsinden vermektedir. Dolar veya Euro gibi farklı para birimlerinde konut kredisi çekilmesi mümkün değildir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir