KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Ev almak birçok kişinin hayatında en büyük hedefleri arasında bulunur. Kira derdinden kurtulup, kendi evinde yaşamanın keyfini sürmek düşüncesi düzenli bir geliri olan pek çok kişinin aklının bir köşesinde bulunur. Yaşadığımız kültürü de göz önünde bulundurduğumuzda bu düşüncede olmamız gayet normal. Bu düşünceyi anlamak için çok da geçmişe gitmemize gerek yok, büyük dedelerimiz ninelerimiz döneminde ‘kira’ ve ‘kiracı’ kavramı hayatlarında yoktu. Küçük kasabalardan oluşan ülkede her ailenin kendine ait mülkü vardı. Aile genişledikçe eve 1 oda daha eklenir ve yaşam alanı problemi böylelikle çözülmüş olurdu. Zaman ilerledikçe sanayinin gelişmesi, küçük kasabalardan kentlere göç, gelişen ülke değerleriyle yaşam standartlarının değişmeye başlaması, nüfusun artması gibi sebepler konut ihtiyacını açığa çıkardı. Artık konut problemi mevcut evlere 1 oda eklenerek çözülebilecek durumda değil. Özellikle büyük şehirlerde çok katlı binalar ile konut ihtiyacı sağlamaya çalışılıyor. Bu durumda artık hayatımıza kira kavramı oldukça kalın harflerle girmiş oldu.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Kiradan kurtulup kendi evinde yaşama fikri ile bir çıkış yolu arayan pek çok kişinin ilk tercihi kredi çekerek ev sahibi olmak oluyor. Ancak konut kredisi faiz oranları bu satın alma işleminde çok önemli bir yere sahip. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mortgage uygulaması büyük ekonomik krizlere sebep olsa da dünya ekonomisinde ve ülkemizde mortgage kelimesinin farklı adlarda yer etmesine sebep oldu. Ülkemizde Türk Dil Kurumu’nun ‘tutulu satış’ olarak kullanıma soktuğu mortgage bu kelime ile anılmasa da yaşantımızda oldukça büyük bir yer kaplıyor. ABD’ de düşük gelirli kimselerin konut sahibi olması mantığı ile uygulamaya giren sistem ülkemizde 6 Mart 2007 tarihinde ‘’5582 sayılı Konut finansman Sistemi Hakkındaki Kanun ‘’ ile Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bundan sonraki süreçte devletinde teşviki ile bankalar düşük gelirli olan kişilerin konut sahibi olması için belirli faiz oranları karşılığında finansörlük yapmaya başladı. Ancak konut kredisi faiz oranları her banka farklı seviyededir bu yüzden kredi aşamasında bu konuda dikkatli olmalısınız.

Günümüzde ev sahibi olmak isteyip de bunu karşılayacak yeterli birikimi olmayan kişilerin başvuracağı en iyi yöntem konut kredisi almaktır. Mortgage kredilerindeki cazip oranlar ev sahibi olmayı daha da kolaylaştırdı. Kira öder gibi ev sahibi olmak şeklinde tarif edilen bu yöntemin detaylarını avantajlarını aşağıdaki bilgilere göz atarak öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde banka kredisi faiz oranlarının 1’in alına çekilmesi uygulaması ile eylül ayı konut satışları geçen yılın aynı ayına göre %17,8 artış gösterdi. İpotekli satışlar son 18 ayın en yüksek seviyesine geldi. İnşaat sektörü ve bankacılık sektörü bu gelişme ile aynı anda büyük bir ivme kazandı. Aşağıda sizler için konut kredisi alma aşamasını ve konut kredisi faiz oranları uygulamasını detaylıca belirtiyoruz. Bu bilgiler ışığında sizde konut kredisi alma konusunda kafanızdaki soru işaretlerini cevaplamış olacaksınız.

Her gün farklı bir banka konut kredisi faiz oranları konusunda yapılandırmaya gidildiğini ve düşüş yaşandığı konusunda açıklama yapıyor. Bankalar yapmış olduğu bu açıklamalar ile her kesimden ev sahibi olmak isteyen müşterileri için çok büyük bir imkân sağlayarak, hem müşterilerinin geleceğe dair bir birikim ve yatırım yapmalarını hem de ülke ekonomisinin hareketlenmesini sağlıyorlar.

 

 • Elinde hiç peşinatı olmayanlar konut kredisi alabilir mi?

 

Günümüzde birçok banka maalesef hiç peşinatsız alınacak konut için %100 kredi vermiyorlar. Bu durum da elinde peşinatı olmayan tüketiciyi umutsuzluğa sevk ediyor. Bu durumu çözmek için gerekli şartların sağlanması durumunda Odeabank, Akbank, Finansbank, garanti bankası gibi bankalar %100 konut kredisi verebiliyorlar. Alacağınız ekspertiz raporu ile düşük konut kredisi faiz oranları sayesinde ev sahibi olmanız mümkün.

 

 • Peşinatsız kredi şartları nelerdir?

Peşinatsız konut kredisi çekebilmeniz için çekebilmeniz için bankanın istediği en önemli şart

%100 krediye karşılık ipotektir. Eğer kredi karşılığında bir adet ev ipotek olarak gösterebilirseniz (bu evin sizin üzerinize olmasına gerek yok, tanıdığınız biri ya da akrabanız üzerine de olabilir, herhangi soy isim uyumuna da gerek yok) krediyi alabilirsiniz. Bankacılık sisteminde konut kredisi için %80 oranında kredi verildiği için geri kalan %20’lik kısım ipotek olarak gösterdiğiniz evin üzerinden tüketici kredisi olarak işleme girer. Bir diğer ihtimal de ekspertiz raporunun yüksek çıkmasıdır. Ekspertizin raporunda belirlediği tutar sizin anlaştığınız satıcının tutarından yüksekse %100 geri ödemeli kredi alabilirsiniz. Ama peşinatsız kredi alırken konut kredisi faiz oranları daha yüksek olacak bunu muhakkak aklınızda tutun. En ideal konut kredisi faiz oranları için peşinat miktarını arttırmanız da fayda bulunmaktadır.

 

3 – Konut kredisi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle aradığınız evi hemen bulamayabilirsiniz düşen konut kredisi faiz oranları ve geri ödemede 10 yıla kadar taksitlendirme yapılması inşaat sektöründe ciddi bir hareketliliğe sebep oldu. Bu yüzden içinize sinen ve satmak istediğinizde sizi zorlamayacak bir ev bulmanız gerekiyor. Sonrasında konut kredisi faiz oranları konusunda sıkı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Tüketicilerin genellikle yaptığı hata; kredi karşılaştırırken sadece faiz oranına göre hareket etmesidir. Unutmayın kredi alınacak banka tercihinde faiz oranları önemli olduğu kadar, istihbarat, komisyon, dosya masrafı, sigorta primleri, ekspertiz ücreti gibi kalemlerde yüksek tutabilir. Siz araştırmalarınıza göre en düşük maliyetle kredi çektiğinizi düşünürken konut kredisi faiz oranları konusunda aldandığınızı fark edersiz.

Önemli hataların bir tanesi de tüketicilerin sadece aylık faiz oranını baz alarak maliyet oranı incelemesidir. Eğer aldanmak istemiyorsanız aylık değil yıllık konut kredisi faiz oranları hakkında inceleme yapın. Zorunlu olmayan sigortalar konusunda karar verecek işinin siz olduğunuzun unutmayın sadece dask (deprem sigortası) zorunlu diğerleri sizin inisiyatifinizde yaptırmayabilirsiniz. Mutlaka imzaladığınız sözleşmeyi okuyun, böylelikle yanılma olasılığınız azalacaktır. Bazı bankalar kredi kullanırken kredi kartını zorunlu tutuyor, kullanmasanız bile kredi kartı aidatı birikmiş borç olarak karşınıza çıkabiliyor. Kredi işlemleriniz başladığı andan itibaren evraklarınızı dokümanlarınızı saklayın, herhangi bir sorunda bu dokümanlar karşılığında evrak talep edilebilir. Kredi taksit tutarınız aile gelirinizi geçmesin gelme ihtimali olan paraya göre değil, her ay düzenli gelen paraya göre borç altına girin.

Kredi alırken yaptığınız araştırmalarda zaman zaman kafanız karışabilir pek çok banka aynı seviyede faiz uyguluyor ve siz konut kredisi faiz oranları kıyaslaması yaptığınızda bir fark göremiyorsunuz. Banka tabela faizine bakarak kredi almak isterseniz ummadığınız bir tablo çıkar karşınıza. Birçok bankada faiz aynı fakat maliyet hesabı farklıdır bu konuyu aklınızdan çıkarmayın.

Konut kredisi faiz oranları hesaplanırken sizin kredi notunuz da büyük bir öneme sahip. Kredi risk notu iyi seviyede olanlar (1900’e yakın) daha düşük konut kredisi faiz oranları ile kredi çekebilirken kredi notu riskli durumda olanlar ise yüksek konut kredisi faiz oranları ile kredi kullanabilmektedir. Bu bankaların aldığı riske göre kar hedefleme özelliğinden kaynaklanmaktadır. Kredi notunuz sizin bankalar ile olan etkileşimlerinize göre belirlenir. Bankalar ve finans kurumları ile yaptığınız ticari işlemlerde ödemelerinize sadık olduysanız, zamanında ve tam olarak ödeme yaptıysanız iyi bir kredi notunuz olacaktır. Konut kredisi faiz oranları konusunda daha iyi bir rakam elde etmek istiyorsanız öncelikle kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Kredi notunuzu bankaların yanında Findeks web sitesinden belirli bir ücret karşılığı öğrenmeniz mümkündür. Eğer kredi notunuz riskli seviyelerde ise öncelikle konut kredisi faiz oranları yüksek çıkacağı için notunuzu yükseltmeye çalışmanızda fayda vardır.

 

4-  Konut kredisi alma aşamaları nelerdir?

a-ipotek gösterecek meskeniniz yoksa kredi için peşinat elde etmelisiniz

b-Öncelikle ev bulmalısınız

c- kredi notunuzu kontrol etmelisiniz

d-kredi notunuz düşükse, kredi notunuzu yükseltmelisiniz

e-konut kredisi faiz oranları ve masrafları karşılaştırarak hangi bankadan kredi çekeceğinize karar vermelisiniz

f-kredi başvurusu için gerekli evrakları tamlayıp kredi başvurusu yapmalısınız

 • Farklı bankaların konut kredisi faiz oranları nasıl karşılaştırılır?

Çalışma saatleriniz ya da tercih etmemeniz sebebi ile bankaları tek tek gezip konut kredisi faiz oranları karşılaştırması yapmak istemiyorsanız internette bu konu ile ilgili yardımcı olacak pek çok site var. Örneğin; hangikredi.com

 • Öncelikle hangikredi.com sitesine giriş yapıyorsunuz
 • Karşınıza çıkan ekranda kredi bölümünü seçiyorsunuz
 • Bir sonraki ekranda kredi türü olarak konut seçeneğini seçiyorsunuz. (Bu siteyi diğer kredi türleri içinde kullanabilirsiniz)
 • Sonrasında çekmek istediğiniz kredi tutarı ve vadeyi seçtikten sonra ‘bankaların tekliflerini göster’ diyorsunuz
 • Sonraki gelen sayfada dilerseniz çok kısa bilgilerden oluşan formu doldurarak bankaların sizinle irtibata geçip bilgi vermelerini de tercih edebilirsiniz.
 • Eğer bunu istemiyorsanız ‘kredi karşılaştırma sonuçlarını görmek istiyorum ‘seçeneğine geçiyorsunuz.
 • Bu işlemi seçtiğiniz anda bankalar arası konut kredisi faiz oranları karşılaştırmasına çok kolay bir şekilde ulaşmış oluyorsunuz.
 • Karşınıza çıkan ekranda banka ismi, bankanın krediye verdiği isim, bankanın uygulamış olduğu faiz oranı, toplam ödenecek tutar, aylık ödeme oranı gibi sizin için en gerekli bilgilere ulaşıp konut kredisi faiz oranları karşılaştırmanızı yapıp buna göre kredi talep edeceğiniz bankayı seçebilirsiniz.

 

 • -Konut kredisi faiz oranları son durum nedir?

 

Konut kredisi faiz oranları %1’in altına düştü, bankalar 25 – 60 ay vade aralığındaki konut kredisi faiz oranları hakkında peş peşe %1’in altına düşüş açıklaması yapıyor. Kamu bankaları öncülüğünde başlayan bu faiz oranı düşüşü her gün yeni bankaların eklenmesiyle devam ediyor. Buna rağmen Türkiye’deki tüketiciler 120 aylık vadeleri tercih ettiği için, tüketiciyi bu konuda düşüşe geçen konut kredisi faiz oranları mutlu etmeye yetmedi. Eğer 61 – 120 ay vadelerde kredi çekmeyi düşünüyorsanız biraz daha beklemeniz gerekiyor. Piyasalar ikinci bir faiz indirimi beklentisi içerisinde, merkez bankası indirime devam ediyor, küresel likidite bolluğu sayesinde bankalar finansmana erişmede sorun yaşamıyor ve hükümette bu konuda konut yardımına devreye giriyor, tüm bunlar düşüş beklentisini güçlendiriyor, henüz 61 – 120 vadelerde konut kredisi faiz oranları düşüşü gerçekleşmedi. Ama tüketicinin kullanım talebi üzerinden hareket edildiğinde ikinci bir faiz indirimin gelmesi yakın tarih tarihteki beklentiyi güçlendiriyor. Bankaların internet sitelerini devamlı kontrol ederek son dönem konut kredisi faiz oranları hakkında güncel bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 • Konut kredisi hesaplamada karşılaşılacak maliyet kalemleri nelerdir?

 

 • Öncelikle karşınıza dosya masrafı çıkacak; dosya masrafı genellikle krediye söz konusu olan tutarın %5’i olarak hesaplanır. Ne kadar kredi çekmeyi düşünüyorsanız bunun %5’i kadar dosya masrafını gözden çıkarmalısınız

 

 • Ekspertiz ücreti; satın almak istediğiniz konut uzman kişiler tarafından değerlendirilir. Bu aşamada evin tamamlanma durumu, mevkii, ulaşım araçlarına olan yakınlığı, binanın yaşı, asansör olup olmaması gibi detaylar göz önünde bulundurulur. Bu işlemi yapmanın karşılığı tarafınızdan peşin olarak verilir. Bu fiyat bankaların çalıştığı ekspertiz firmalarına göre değişiklik gösterir. Genellikle 350 – 650 TL arasında bir fiyat aralığındadır. Eksper raporunuzu olumsuz da verse, siz krediyi çekmekten vazgeçmiş de olsanız verdiğiniz ekspertiz ücretini geri iade alamazsınız. Ekspertiz firması yapılan ödemeyi yaptıkları raporlama karşılığında almıştır yani ücret karşılığı bir hizmet sunmuştur. Bu yüzden almayı düşündüğünüz evin talep ettiğiniz kredi miktarı ile uyumlu olup olmayacağını ya da evin üzerinde herhangi bir ipotek olup olmadığını dikkatlice araştırın.

 

 • Komisyon bedeli; BDDK tarafından alt ve üst limitleri belirlenmiş olan bedeldir.

 

 • Dask ; zorunlu deprem sigortası ile konutlarınızı güvence altına alabiliyorsunuz.

 

 • Hayat sigortası; kredi ödenme sırasında vefat etme durumunuzda kredinizin ödemesi sigorta şirketi tarafından yapılır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir