Kobi Destek Kredisi

Açılımını, küçük ve orta ölçekli işletme, olarak yapabileceğimiz KOBİ; Türkiye’deki şirketlerin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Gelişen küresel şartlar nedeniyle ülkeler arası piyasa yönünü, özel sektör içerisindeki rekabete çevirmiştir. Bu süreçte gelişme sürecinde olan ülkeler, bu piyasanın içinde varlığını sürdürebilmek için KOBİ’lerini desteklemek adına birtakım politikalar belirleyip onları teşvik etmek durumundadırlar. KOBİ destek kredisi, destek almak için gereken nitelikler gibi birçok konu, işletme sahiplerinin ilgisini çekmektedir.

Hangi İşletmeler KOBİ Sınıfına Girer?

KOBİ destek kredisi vermek için belirlenen ve 2012 yılında resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre, KOBİ’ler üç sınıfa ayrılmaktadırlar. Yönetmelikteki genel tanımda ise KOBİ’ler, “250’den az çalışanı olan, yıllık net satışı ve yıllık mali bilançosu 40 milyon TL’nin altında kalan işletmelerdir.” İbaresi yer alır. Mikro, Küçük ve Orta ölçekli olmak üzere üç ana bölüme ayrılmıştır. Mikro KOBİ’ler çalışan sayısı 10’dan, geliri ise 1 milyon TL’den az olanlar, küçük ölçekli KOBİ’ler çalışanı 50’den az, yıllık geliri ise 8 milyon TL’den düşük olanları kapsarken, orta ölçekli KOBİ’lerde, çalışan sayısı genel tanımdaki gibi 250’den az ve yıllık mali geliri 40 milyondan az olanlardır. Bahsedilen bu KOBİ tanımlamalarına dahil olan işletmeler KOBİ destek kredisi de alabilirler.

KOBİ Destek Kredisini Kimler Alabilir?

Küreselleşen dünyanın piyasa koşullarda pazara tutunmak adına, yeni açılan ya da orta ölçekli olan işletmelerin birtakım destekler alması gerekmektedir. KOBİ destek kredisi almak için ise bazı şartlara uygun olmak lazım. Ayrıca birden fazla türde KOBİ destek kredisi şekli bulunmaktadır. Bu yüzden kimlerin alabileceği, kredi türlerine yöne değişebilmektedir. KOBİ destek kredisi, geri ödemesiz, geri ödemeli kredi ya da sadece bir kısmının geri ödendiği kısıtlı kredi gibi seçeneklere sahiptir. Fakat, genel olarak geri ödemesiz şekilde KOBİ destek kredisi almak için yeni bir iş yeri açmış olmak veya belirtiğimiz şartlara uyum sağlıyor olmak gerekmektedir. Kredi sonrası başvuruda bulunduğunuz banka sizden birtakım evraklar istemektedir, bunun sonrasında sizi inceleyip sonucu bildirmektedirler. Şartlara uygun olduğunu belirlendiğinde çoğu işletmeye istediği kredi ödeneği sağlanmaktadır. Ayrıca detaylı bilgi için Kobi destek kredisini kimler alabilir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

KOSGEB Nedir?

Bahsettiğimiz KOBİ destek kredisi gibi birçok etkeni barındıran KOSGEB, KOBİ’lere teşvik veren, geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığıdır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bir alt kurumudur. İşletmelere sadece KOBİ destek kredisi, hibesi ve teşvikleri vermez, bunun yanı sıra danışmanlık, eğitim, kurs ve seminerler gibi hizmetler sağlar. Yeni açılacak şirketlere de proje bazında ödenekler sağlar.
Belirttiğimiz üzere istedikleri belgelerin sağlanması durumunda inceleme altına alınırsınız. Olumlu sonuç aldığınız zaman ise KOBİ destek kredisi almak hakkı elde edersiniz.

KOBİ Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ destek kredisi, başta KOSGEB, yani ,Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı gibi devlet kurumları olmak üzere birçok banka kapsamında işletmelere sağlanmaktadır. Gerekli şartları sağladıktan sonra, kurumlar bir takım evraklar istemektedir. Peki nedir, gerekli evraklar? Öncelikle KOSGEB’e başvurulacaksa KOSGEB’in kendi sisteminde üyeliğinizin bulunması gerekmektedir. Bunu resmi sitelerinin “E-KOBİ” sekmesinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ardından, KOBİ destek kredisi için gerekli şartlara uygunluğunuzun ölçülmesi açısından KOBİ beyannamesini doldurmanız gerekmektedir. KOSGEB size hibe, kredi gibi desteklere uygunluğunuzu ölçmek için incelemelere başlar ve olumlu sonuç aldığınız takdirde;
KOBİ bilgi dokümanı,
Oda faaliyet belgesi,
 –Kuruluş, unvan, sermaye yapısını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi,
Resmi belgelerde kullanılan imza beyannamesi gibi belgeler gerekmektedir.
Diğer bir seçenek ise bankalardır. Birçok banka KOBİ’ler için çeşitli destek programları tasarlamıştır. Başvuru yöntemleri direkt olarak şubeden yapılmakla beraber, gerekli evraklar KOSGEB ile hemen hemen aynıdır. Bu belgelerin haricinde bankalar KOBİ destek kredisi için; vergi levhası, ana sözleşme, ticaret sicil belgesi de talep etmektedirler. Detaylı bilgileri tercih edeceğiniz bankanın web sitesinde bulabilirsiniz.

KOBİ Kredisi Hesaplama

KOBİ destek kredisi veren kurum ve özel kuruluşlar gerekli şart ve belgelerin sağlanması dışında bir de KOBİ destek kredisi için birtakım hesaplamalar yapmak zorundadırlar. Hesaplama kriterleri hemen hemen ihtiyaç kredisine benzemektedir. Değerlendirme süreci değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 1 hafta sürmektedir. Genellikle 12 ay boyunca kullanılabilecek bir kredi teklifi sunulur. İhtiyacınız olan KOBİ destek kredisi tutarı ile yıllık geliriniz hesaplanarak bir orantı kurulur ve banka bu doğrultuda KOBİ destek kredisi için size teklifini sunar. İşletmenizde gelecek görülmesi de bu noktada önemlidir. Eğer geri ödemeli bir KOBİ destek kredisi için başvurduysanız, ödemeniz için bankaya vaat ettiğiniz vade sayısı da dikkate alınır.

KOBİ Destek Kredisi mi Yoksa İhtiyaç Kredisi mi Avantajlı?

Hem devlet hem de özel kurumlar KOBİ destek kredisi adına çeşitli fırsatlar sunmaktadır. KOBİ destek kredisi alamayan firmalar ya da yeni açılacak oluşumlar için bir diğer seçenek de ihtiyaç kredileridir. Aynı zamanda proje bazlı olarak da bu kredilere başvurulabilmekteedir.
KOBİ destek kredisi ile ihtiyaç kredisini kıyaslamak gerekirse piyasa şartları bakımından faiz oranlarında göze çarpan bir farklılık bulunmamakta. Fazla bir faiz farkı söz konusu olmadığı için de KOBİ destek kredisi ve ihtiyaç kredisi arasında toplam ödeme dikkate alındığında net bir ayrım yok. Fakat KOBİ destek kredisi ve ihtiyaç kredisi arasındaki belirdiğin ayrılıklar kredi tutarı ve ödeme vadesinde gizli. Bunlar, bankalara ve sizin uygunluğunuza göre değişim gösterse de ihtiyaç kredisinde kredi tutarının üst limiti biraz daha azdır ve ödeme vadesi en fazla 48 aya çıkabilmektedir. KOBİ destek kredisi şartlarında ise üst limit çok daha fazla ve ödeme vadeleri 48 aydan fazla olabilmektedir.

KOBİ’lere Desteğin Önemi

KOBİ’ler hem ülke ekonomisi hem de uluslararası arenada yer almak açısından büyük önem teşkil etmektedirler. Üretim ve büyümenin mühim bir bölümünü kapsamaktadırlar. Şirketlerin %95’ini KOBİ’ler oluşturmaktadır. Yeni istidam alanları yaratırlar. Ekonomi için gerekli yapıtaşlarından biridir. Büyük ölçekli, kurumsal, holdingleşmiş yapılardan ziyade daha değişken, esnek ve dinamik bir şekilleri söz konusudur ve daha verimlidirler. Fakat borçlanma, nakit akışı vb. sorunlar sebebiyle sıkıntı yaşayabilmektedirler. Araştırma- geliştirme çalışmalarının yapılması ve teşvikler verilmesi hem çalışma hem de ekonomiye etki etme performanslarını artırır. Bu sebeple her bir KOBİ destek kredisi, hibesi ve benzer programlar değerlidir.

KOBİ destek kredisi ve hibeleri bütün küçük ve orta işletmeler için hayati önem taşır. Kalkınmak için zengin bir kurumsal yapının olması gerekir, bunun için de sistemin, ihtiyaçları karşılayacak nitelikte yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir