Kobi Destek Kredisi Kimlere Verilir?

Kobi destek kredisi küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için verilir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler bankalardan kullanabilecekleri kobi destek kredileriyle finansal ihtiyaçlarını karşılamayı kolaylaştırıyorlar. Kobilerin finansal ihtiyaçları içinde birçok banka düşük faizlerle kobi destek kredisi imkanı sağlıyor. Kobi destek kredisi kullanmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler kullanacakları destek kredisini  aya kadar vadeye böldürebiliyorlar. Bu sayede kobiler çok büyük bir ödeme yükünün altına girmeden destek kredisi kullanabiliyorlar.

HANGİ BANKALAR KOBİ DESTEK KREDİSİ VERİYOR?

Birçok banka kobi destek kredisi veriyor. Tabii destek kredisi konusunda bankaların farklı ödeme koşulları ve farklı kampanyaları olabiliyor. Örneğin genellikle 84 aya kadar vade verilen kobi deste kredisini bazı bankalardan 120 ay vade ile alabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar kobi destek kredi verirken kredi kullanıldıktan 3 ay sonra ödeme imkanı da sağlamaktadır. Bu tarz kampanyaları en çok yapan banka Denizbank’tır diyebiliriz. Denizbank kobi destek kredisi altında birçok kredi kampanyası yapmaktadır. Eğer kobi destek kredisi kullanacaksanız bankaların ticari kredi birimlerine başvurmanız gerekir. Peki, hangi bankalardan kobi destek kredisi kullanabilirsiniz?

-Şekerbank

-TEB

-Denizbank

-Garanti Bankası

-Vakıfbank

-Yapı Kredi Bankası

-İş Bankası

-Halk Bankası

Yukarıda sizlere kobi destek kredisi kullanılabilecek bankaları listeledik. Tabii bu bankaların kobi destek kredileri değişiklik göstermektedir. Özellikle faiz oranları ve vadelerde değişimler oluyor. bunun için kobi destek kredisi kullanmadan önce bankalarla iletişime geçerek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

KOBİ DESTEK KREDİSİ ALABİLMEK İÇİN İŞLETMEMİN VERİLERİ NASIL OLMALI?

Bankalar sizlere kobi destek kredisi vermeden önce işletme verilerinizi de kontrol eder. İşletme verilerinizi kontrol eden bankalar ilk olarak vergi levhanızda kar gözükmesini isterler. Aynı zamanda bankalar işletmenizin en az 1 yıllık ticari geçmişe de sahip olmasını isteyebilir. İşletmenize ait taşıt, taşınmaz mülk ve demirbaşlar kullanabileceğiniz kredi miktarını yükselten faktörler arasındadır. Uzun vadeli kredi kullanabilmek için bankalara firmanızın mal varlıklarından birini teminat olarak göstermeniz gerekecektir.

KOBİ DESTEK KREDİSİNDE İŞLETME SAHİBİ DE İNCELENİR Mİ?

Kobi destek kredisi kullanmak istediğiniz takdirde işletmeniz inceleneceği gibi sizlerinde ticari geçmişi incelenecektir. Yani bankalar işletmenize kobi destek kredisi imkanı sunarken sizlerinde bankalardan daha önce yaptığınız işlemler doğrultusunda kredi notunuzu da incelerler. Hatta ortaklarınız varsa bankalar bütün bu ortakların ticari sicilini kontrol altına alır. Ortaklarınızdan birisinin bankalar ile sorunu olması halinde bankalar kobi destek kredisi vermeyebilir. Tabii bu durum her banka için geçerli değildir. Bu yüzden kobi destek kredisi almak istediğiniz zaman bütün bankaların şartlarını incelemelisiniz.

İŞLETMEM ADINA KONUT KREDİSİ KULLANABİLİR MİYİM?

Kobiler işletmeleri adına konut kredisi kullanmak istedikleri zaman bu kredi başvurusuna olumsuz yanıt alırlar. Bunun sebebi ise konut kredileri bireysel krediler sınıfındadır ve yalnızca bireysel kredi olarak verilebilirler. Fakat kobiler kredi kullanırken ticari kredi olarak kullanırlar. Bu yüzden kobiler firmaları adına konut kredisi kullanamazlar.

HER BANKANIN KOBİ DESTEK KREDİSİ FAİZ ORANLARI AYNI MIDIR?

Yazımızda sizlere belirttiğimiz üzere her bankanın kobi destek kredisi faiz oranları farklı olmaktadır. Bu yüzden kredi kullanmak istediğiniz zaman bankaların kobi destek kredilerini araştırmalısınız. Sürekli aynı bankadan kredi kullanmak yerine farklı bankaların sunduğu kredi fırsatlarını da değerlendirmeye özen gösterebilirsiniz. Farklı bankalar sizlere daha düşük faiz oranlarıyla kredi imkanı sunabilirler. Ayrıca kobi destek kredileri ticari krediler olduğu için risk olasılığı fazladır. Bankalarda bunu düşünerek sizlere kobi destek kredisi imkanı sunarken bireysel kredilere göre daha fazla faiz talep edebilirler.

2 Comments

  1. Pingback: Kobi Destek Kredisi Nedir, Kimlere Verilir? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

  2. Pingback: KOBİ DESTEK KREDİSİ | Kredi Notu Sorgulama - Kredi Notu Öğrenme ve Hesaplama

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir