Kesin Kredi Veren Bankalar

Kredi başvurusunda bulunan kişilerin yaşadığı en büyük sıkıntı, kredinin çıkmayacağı düşüncesidir. Öncelikle belirtmek gerek ki, kredi veren bankalar kredi onaylarını verirken kendi politikaları çerçevesinde başvuru yapan kişinin durumunu temel alarak karar verirler. Yani kredi başvurusu yapan kişinin, geçmiş bankacılık ve finansal işlemleri olumlu ise, birikmiş veya gecikmiş kredi ya da kedi kartı boru bulunmuyorsa ve nihayetinde de kredi notu yüksekse kredi kullanabilme ihtimali artacaktır. Kredi notu düşük ve gecikmiş bankacılık ürünleri ödemesi bulunan kişilere çoğu zaman kredi çıkmamakta ya da çok zor çıkmaktadır.

Kredi veren bankalar, kredi başvurusundan sonra riskli gördükleri kişilerin mali geçmişi hakkında detaylı bir araştırma yaparlar. Borcun geri ödenmeme riskini azaltmak ve ortadan kaldırmak amacında olan bankalar riskli gördükleri kişilere kredi kullandırtmaktan uzak durmaktadırlar. Kredi veren bankalar, bunun yanında riskli gördüğü kişilere kredi vermeye karar verdiği takdirde, o kişiden teminat veya kefil talep edebilmektedir. Kişinin üzerine kayıtlı bir ev, arsa ya da otomobil belgesi istenebileceği gibi, banka sicili daha temiz bir kefil istenebilmektedir.

Kesin Kredi Veren Bankalar

Kesin kredi veren bankalar tanımlaması tüketiciler arasında sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bankalar krediyi kişiye göre vermektedirler. Yani kesin kredi veren bankalar diye bilinen bankalardan söz edebilmek pek de mümkün değildir. Çünkü her banka herkese kredi veremeyebilir. Burada devreye temel kredi şartlarını taşıma özelliği girmektedir. Kesin kredi veren bankalar veya ismi farklı bir isimle nitelendirebilecek tüm bankalar kredi başvuru yapan kişilerde bir takım temel özelliklerinin olmasını beklerler. Bu temel şartlar şunlardır

  • İlk şart 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Ancak bankalar genellikle 20 yaş ve üzerindeki kişilere kredi vermektedir.
  • Bankalar ile olumlu bir geçmişe sahip olmak. Geçmişte ödememiş olduğunuz kredi veya kredi kartı borçları sizin kredi çekmenize engel olabilir.
  • En az 3 ay sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmış olmak. Bankalar genellikle kredi başvurusu sırasında, sizden bunu resmi bir belge ile kanıtlamanızı istemektedir.
  • Kredi notunuzun iyi olması gerekmektedir.
  • Aylık sabit bir gelirinizin olması gerekmektedir. Bankalar, müşterilerinden gelirlerini belgeleyen resmi bir evrak istemektedirler. Buradaki tutara göre kredi kullanabileceğiniz tutar belirlenmektedir.
  • Üzerinizde herhangi bir haciz işlemi bulunmaması ve herhangi bir bankanın takip sürecine girmemiş olmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir