“Faizsiz Kredi” veren bankalar var mıdır?

Faizsiz kredi

Bankalar faiz oranlarını düşünmeye başladığında kredi çekecek olan tüketici sayısı her zaman için artar. Düşük faizli kredi çekmek isteyen tüketiciler geri ödemeleri rahat bir şekilde gerçekleştirebilmeyi için kredilerin faiz oranları düştüğünde bankalara akın ediyorlar. Piyasaların durgun olduğu dönemlerde merkez bankası talimatı ile düşürülen krediler ekonomide dolaşımı hızlandırmak için kullanılan bir politikadır. Piyasaların tekrar canlanması ile birlikte enflasyonu pozitif yönde etkileyen bu durum çok sayıda kredi çekmek isteyen kişi tarafından yakından takip edilen önemli bir durumdur. Faizsiz kredi ya da faizin gerçekten düşük olduğu kredi çeşitlerine ilgi ve alaka gösterilmesinin en önemli nedeni geri ödeme kolaylıklarıdır. Faizlerin düştü dönemler içerisinde katılım bankaları devreye girer ve faizsiz kredi imkanları sunarak faizin dini açıdan uygun olmadığını göstererek kredi çekme ihtiyacı olan kişilere faizsiz kredi imkanı sunar. Katılım bankaları haricinde herhangi bir bankadan faizsiz kredi almak mümkün değildir.

“Faizsiz Kredi” veren bankalar var mıdır?

Faizsiz bankalar tarafından tüketiciye verilmiş olan kredilerin belirli bir süre zarfı içerisinde enflasyon oranlarına göre belirlenmiş rakamlarda geriye ödenmesi gereken fazla miktar anlamına gelir. Temel mantığı ödeme yapıldığı tarih itibariyle ödeneceği son tarihi arasındaki paranın Alım gücü değerini kaybetmemesi için uygulanan çalışmadır. Kredi çekildiği tarih faiz oranı göz önünde bulundurularak vade sonuna kadar aynı oranda faiz işlem alır. Kar payı ise giderlerin ve zararların toplam cirodan düşülmesi ile elde edilen çağırın işletme ortakları ile beraber paylaşılması anlamına gelir. Faizli kredi kavramı bankalar tarafından müşterilerine belirli bir faiz oranından verilen geri ödemeli nakit anlamına gelir. Faizsiz kredi ise bu kelimeler arasında farklı bir etkenden dolayı ortaya çıkmış olan ve sadece katılım bankaları tarafından uygulanan bir yöntemdir.

Bankalar müşterilerine sıfır faiz uygulaması gerçekleştirir ve ödeme yapılmış olan miktar Aynen geri alınır. Diğer yöntem ise Katılım bankalarının müşterilerine sağlamış oldukları kar payından ödedikleri faizsiz kredi olmaktadır. Burada da sıfır faiz sistemi uygulanmaktadır. Bankalar tarafından verilmiş olan faizsiz kredi çoğunlukla kısa süreli vadeleri içerisinde verilmektedir. Arka politikası gereği uzun vade paranın Alım gücü değerlerini enflasyon oranında düşüreceği için faizsiz kredi uygulamasında uzun vade tercih edilmez. Fakat bankalar faizsiz kredi verilirken faiz almıyorlar Bununla birlikte verdikleri kredilerin sigorta bedellerini yüklü miktarda tutarak faiz alamadıklarını dan dolayı bu farkı sigorta bedelleri ile kapatmaya çalışıyorlar. Bazı özel bankalar haricinde faizsiz kredi uygulayan Birçok banka faizdeki kaybı burada kapatmaktadır.

Faiz ile elde edemediklerini sigorta bedellerini yüksek tutarak karşılayan bu bankalar faizsiz kredi imkanlarını kullanmak isteyen müşterilerine Kredi verirken farklı isimler adı altında masraflarda çıkartıyorlar. Katılım bankaları gözüyle incelediğimiz zaman katılım bankaları her ne kadar bu durumları kabul etmeyip genelde kar payı oranları ile kredi verselerdi faiz oranları birbirine yakın olacağından dolayı Aslında farklı bir yönden telafi etmiş oluyorlar. Yani Faizler alamadıklarını kar payından ya da sigorta masraflarından alarak yine faiz almış oluyorlar. Kısacası bu bankaların Hiçbirinde maddi bir kayıp söz konusu olmadığı gibi vade farkını normal bankalardan aldığınızda daha uygun fiyatlara getirme şansınız da bulunuyor.

Nakit paraya ihtiyacı olan fakat dini sorumlulukları sebebiyle faizli kredi alamayan kişiler için oluşturulmuş faizsiz kredi imkanı sunan bankalar ve katılım bankaları faizden üzerinden alamadıkları parayı sizlerden katılım payı ya da masraf ya da sigorta gideri olarak alıyorlar. Faiz isminin yerine farklı isimler kullanarak bankalar elde etmesi gereken karı yine alıyor. Bu alanda çok büyük bir değişiklik gerçekleştirilmiyor.

1 Yorum

  1. Pingback: Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2017 | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir