Faizsiz Esnaf Kredisi

Hükümetin yaptığı yoğun çalışmalar neticesinde zor günler geçiren küçük ve orta büyüklükteki işletmelere finansal destek sağlama kararı alındı. Yaşanan ekonomik sıkıntıları azaltmak ve işletmelerin faaliyetlerine devam etmesini sağlamak amacıyla esnaflara faizsiz kredi hizmeti verilecek. Kefalet Kooperatifi ve Halk Bankası esnafa 30.000 TL, KOSGEB ise 50.000 TL faizsiz esnaf kredisi hizmeti vermeyi planlamaktadır. 30.000 TL faizsiz esnaf kredisi için 2017 yılında özel bir bütçe ayrıldı ve bu bütçeden belirli şartları yerine getiren tüm işyeri sahipleri faydalanabilecek. Faizsiz esnaf kredisi hiçbir masraf talep edilmeden verilecektir. Bu faizsiz esnaf kredisi hizmetinden faydalanmak için 2017 yılında kooperatiflere başvurular alınmaya başlanacak. 50.000 TL’lik kredi için de KOSGEB ve Sanayi Bakanlığı’na başvurular gerçekleştirilecektir.

Faizsiz 30 Bin Lira Esnaf Kredisinin Detayları

Halk Bankası ile yapılan anlaşma ile faizsiz esnaf kredisi uygulaması hayata geçirilmiş ve 2017 yılında kullandırılmaya başlanacaktır. Faizsiz esnaf kredisi en fazla 30.000 TL olmak kaydı ile hiçbir faiz ve masraf alınmadan işyeri sahiplerine sunulacaktır. Bu kredi ile makine, teçhizat, demirbaş ve ekipman alımlarına finansal destek sağlanmış olacak ayrıca işyerini yenilemek ve modernize etmek isteyenler için de önemli bir maddi destek sağlanacaktır. Ayrıca hammadde ve sermaye alımları için de faizsiz esnaf kredisi kullanılabilecektir. Faizsiz esnaf kredisi hizmetinden mevcut Hazine destekli kredi kullanmış olan esnaflar ve KOSGEB’den hibe desteği almış olan esnaflar faydalanamayacaklardır.

Faizsiz 30 Bin Lira Esnaf Kredisinin Genel Şartları

Faizsiz esnaf kredisi hizmetinden faydalanabilmek için ertelenmiş veya taksitlendirilmiş bir borcun bulunmaması gerekmektedir. Ertelenmiş veya yapılandırılmış kredi borcu olan ve burcun ödeme süresi devam eden kişiler de faizsiz esnaf kredisi uygulamasından faydalanamayacaklardır. Esnaf ve sanatkarların faizsiz esnaf kredisi hizmetinden faydalanabilmesi için mevcut borçlarının tamamını ödemiş olması gerekmektedir. Faizsiz esnaf kredisi için başvuru yapan esnaf ve sanatkarlara bir yıllık süre zarfında en fazla iki kere indirimli veya faizsiz kredi hizmeti verilecektir. Devlerin faizsiz esnaf kredisi veren diğer kurumlarından kredi veya hibe kullanmış olan esnaflar aynı işyeri veya proje için  bu krediden faydalanamayacaklardır. Bu 30.000 TL’lik faizsiz esnaf kredisi uygulamasından faydalanan işyeri sahiplerinden herhangi bir hibe veya faizsiz kredi kullanmadığına dair bir taahhütname imzalatılacaktır.

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu

Belirtilen şartları taşıyan ve devletten daha önce herhangi bir hibe ve faizsiz kredi kullanmamış olan işyeri sahipler. 30.000 TL faizsiz esnaf kredisi uygulamasından yararlanabileceklerdir. Bu şartları taşıyan işyeri sahipleri anlaşmalı olan Halk Bankası’na müracaat edebileceklerdir. Başvuru ile ilgili tüm detaylar henüz netleşmemekle beraber çalışmaların kısa bir süre içerisinde tamamlanacağı ve detayların paylaşılacağı beklenmektedir. Detayların netleşmesinin ardından başvuru süreci başlayacak esnaflar başvurularını gerçekleştireceklerdir.

 

 

Faizsiz Esnaf Kredisinden Kesinti Yapılacak mı?

Esnaf ve sanatkarlara faaliyetlerini devam ettirmek ve iş yeri modernizasyonu için verilecek olan 30.000 TL faizsiz esnaf kredisi uygulamasının detayları netleşmeye başladı. Ancak verilecek bu faizsiz esnaf kredisi üzerinden yapılacak kesinti henüz tam olarak belirlenmiş değildir. Gümrük ve Ticaret Bakanı yaptığı açıklama 30.000 TL’lik faizsiz esnaf kredisi üzerinden 2.500 TL’lik bir kesinti yapılacağını belirtti. Bu açıklamaya göre krediden faydalanan esnaf ve sanatkarların eline net 27.500 TL’lik tutar geçecektir. Ancak bakanın bu açıklamasına rağmen ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, faizsiz esnaf kredisi üzerinden sadece 500 TL’lik bir kesintinin yapılacağını krediden yararlanan işyeri sahiplerinin eline 29.500 TL geçeceğini açıkladı. İki farklı açıklama geldiği için faizsiz esnaf kredisi kullanacak kişilerin ne kadarlık bir kesinti ile karşılaşacağı henüz tam olarak bilinmemektedir.

Faizsiz 30 Bin Lira Esnaf Kredisinin Geri Ödeme Süresi

Merakla beklenen ve geçtiğimiz günlerde hayata geçirileceği duyurulan 30.000 TL faizsiz esnaf kredisi ile ilgili merak edilen bir diğer konu da kredinin geri ödeme süresidir. Maddi olarak sıkıntılı bir dönem geçiren esnaf ve sanatkarlara sıfır faiz uygulaması ile verilen bu kredinin ödeme koşullarının da esnek olması beklenmektedir. Faizsiz esnaf kredisi uygulamasının geri ödeme süresi 12 ay ile 60 ay arasında bir sürenin olacağı tahmin edilmektedir. Esnaf veya sanatkarlar kendileri için en uygun ödeme koşullarını bu sınırlar arasında belirleme hakkına sahip olacaktır. Yani 60 ay vadeli faizsiz esnaf kredisi hizmetinden faydalanan bir esnafın aylık ödemesi gereken tutar 500 TL olacaktır. 24 ay vadeli olarak kullanıldığı takdirde kredinin aylık ödeme tutarı 1250 TL, 3 yıl vadeli olarak kullanıldığında ise aylık ödeme tutarı 833 TL olacaktır. Oldukça uygun bir ödeme imkanı sunan bu kredinin esnaf ve sanatkarların finansal sorunlarını bir nebze de olsa çözeceği tahmin edilmektedir.

KOSGEB’ten 3 Yıl Vadeli 50 Bin Lira Faizsiz Kredi

Esnaf ve sanatkarlara ilk yıl ödemesi olmayan 3 yıl vadeli 50.000 TL faizsiz esnaf kredisi uygulaması 2017 yılı itibariyle hayata geçirilecektir. KOSGEB’e üye olan tüm esnaf ve sanatkarlar bu faizsiz krediye başvuru yapabileceklerdir. Özellikle ilk yıl ödeme olmaması kredinin en önemli avantajıdır. Geri kalan ödeme süresi için de herhangi bir faiz hesaplaması uygulanmayacaktır.

KOSGEB 50 Bin Lira Faizsiz Kredinin Detayları

2017 yılında esnafa 50.000 TL faizsiz esnaf kredisi vermeyi planlayan KOSGEB, verdiği desteklere bir yenisini daha ekleyecektir. KOSGEB’den bu faizsiz esnaf kredisi hizmetini almak için bir iş planının hazırlanması ve bu planın KOSGEB tarafından kabul edilmesi gerekmektedir. Projesi onaylanmayan esnaflar bu krediyi kullanması mümkün değildir. KOBİ’lere sürekli destek veren KOSGEB’in bu 50.000 TL faizsiz kredi hizmetinden uygun görülen tüm esnaf ve sanatkarlar faydalanabilecektir. 2016 yılında yaşanan ekonomik sıkıntıların giderilmesini ve iş yerlerin kapatılmasının önüne geçilmesi amacıyla hayat geçirilecek olan bu projeye Sanayi Bakanlığı da büyük destek vermektedir. Bakanlık kontrolünde yürütülen projenin başvuruları KOSGEB’e yapılacaktır. 50.000 TL faizsiz esnaf kredisi ile ilgili diğer tüm detayları ve merak edilenleri KOSGEB’in ve Gümrük Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

 

 

1 Yorum

  1. Pingback: Faizsiz Esnaf Kredisi | Kredi Notu Sorgulama - ...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir