Evlilik kredisi ile devlet yardımı

Evlenmek isteyen pek çok insanın yaşadığı en büyük sıkıntı maddi olmaktadır. Günümüzde gerçekleştirilen evliliklerinin tamamı neredeyse banka kredisi ile beraber gerçekleştirilebiliyor. Kişilerin kredi notu utanınca bankalardan aldıkları krediler yetersiz geldiği zaman evlilik masraflarını tam anlamıyla yetişemiyorlar. Bu tarz durumlar içindeyken devlet kişilerin rahat bir şekilde evlenmeleri için yardımcı olabiliyor. Özellikle son yıllarda devlet genç çiftlerin evlenmesi için ve genç girişimcilerin daha rahat işlemlerinin yapılabilmesi için imkânlarını genişletti.

Devlet destekli evlilik kredisi ile evlenmek isteyen kişilerin artık daha geniş imkânlara sahip olduğunu biliyoruz. Evlilik kredisi almanın da normal bankalardan kredi almak gibi bazı koşulları bulunuyor. Diğer alacağınız kredilerden farklı olarak evlilik kredisi faizsiz olmasından dolayı daha çok tercih ediliyor. Devletin evlilik kredisi alırken buradaki amacı kişilerin maddi sıkıntılarını biraz daha azaltarak rahat bir şekilde yuva kurmalarını sağlamaktır. Evlilik kredisi adıyla başlatılan bu proje içerisinde evlenmek isteyen kişiler koşulları sağlıyorsa eğer 10 bin lira faizsiz kredi alarak evlilik masraflarını daha rahat bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Evlilik kredisi nasıl alınır?

Evlilik kredisi alabilmeniz için öncelikle devletin koymuş olduğu Şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Yasaya göre çıkan evlilik kredisini alabilmek için öncelikle 18 ile 24 yaşları arasında olunması gerekiyor. Aynı zamanda maddi anlamda bir gelir bulunmaması yani sadece evlenmek amacıyla bu krediden yararlanılması gerekiyor. Kredi başvurusu gerçekleştirildikten sonra bu kişilerin gerçekten evlenip evlenemeyecek durumlarının detaylı bir şekilde araştırması yapılmaktadır.

Başvuruda bulunan kişilerin finansal anlamda evlilik kredisi almak için gereken koşullarının oluşması adına detaylı çalışma gerçekleştirilir. Herhangi bir suçtan ötürü ceza almamış olmak Yani hükümsüz olmak diğer koşullar arasındadır. Evlilik kredisi başvurusunu gerçekleştirmiş ve başvurusu Onaylanmış olan kişiler istedikleri herhangi bir devlet bankası üzerinden kredilerini rahatlıkla alabiliyorlar.

Evlilik kredisi geri ödeme nasıl gerçekleşiyor?

Kredi almış olan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında geri ödemenin nasıl yapılacağı gelmekte. Devlet bu krediyi faizsiz sunmaktadır haliyle herhangi bir faiz ödemesi sizden talep edilmez. Kişilerin evlilik kredisi almasında Herhangi bir engel bulunmadığı takdirde 10 bin TL evlilik kredisi verilir. Kredinin geri ödemesi kredi alım tarihi üzerinden toplam 1 yıl sonra gerçekleşir. Bir yılın ardından başlamış olan yeni ödeme toplamda 48 ay içerisinde tamamlanır. Kişiler evliliklerinin ilk yılı içerisinde çocuk sahibi olurlarsa sadece bir yıl olmak koşulu ile borçlarına erteleme şahısları da bulunuyor.

Bu şekilde devlet çocuk sahibi olan ailelerin bütçelerine katkıda bulunmayı hedeflemiş ve onların ödemelerinin daha kolay hale gelmesini sağlamıştır. Çocuk olması gibi durumlar söz konusu olduğunda borçlar bir yıl ertelenir. Evlilik kredisinden faydalanmak isteyen bireyler daha önce çocuk esirgeme yurdu ya da benzeri devlet yurtlarında yaşamışlar ise borçlarını 2 yıl daha erteleme hakları bulunur. Yine iki yılın peşine 48 aylık bir süre zarfı üzerinden borçlarının devlete tamamen ödenmesi gerekiyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir