Ev Hanımlarına Kredi

Bankalar kredi başvurusunda bulunan kişilerin bazı temel şartları sağlamasını beklemektedir. Bunlardan bir tanesi de kişinin gelirini gösteren belgedir. Bankalar, genellikle aylık düzenli bir geliri olan kişilere kolaylıkla kredi vermektedir. Kişinin ne kadar geliri olduğunu ve ne kadar süredir çalıştığını gösteren gelir belgesi kredi çekmeyi kolaylaştıran bir unsurdur. Bankaların kişiden gelirini gösteren belgeyi istemesinin temel sebebi, kredinin geri ödememe riskini azaltmak veya ortadan kaldırmaktır. Bankalar genellikle kredi başvurusu yapan kişinin aylık gelir tutarının belirli bir oranı üzerinde kredi kullandırtmaktadır. Başvuruyu yapan kişinin gelirinin yüksek olması çekeceği kredi tutarını da artıracaktır. Bankalar için gelir belgesi olmayan kişilere kredi vermek bir risk üstlenme anlamına gelmektedir. Geliri olmayan kişinin kredi borcunu düzenli bir şekilde ödeyemeyeceği düşünülmektedir.

Herhangi bir işte çalışmayan ancak kredi çekmek isteyen kişi sayısı oldukça fazladır. Özellikle çalışmayan ev hanımlarının sayısı azımsanmayacak ölçüde fazladır. Bankalar da sektörde yaşanan yoğun rekabet ortamında avantaj sağlamak ve müşteri sayısını artırmak için ev hanımlarına kredi hizmeti vermektedirler. Ev hanımlarına kredi veren bankalar herhangi bir gelir belgesi şartı olmadan kredi kullandırmaktadır. Bu yoğun popülasyonun nakit ihtiyaçlarını karşılama amacıyla ev hanımlarına kredi hizmeti sunulması kadın müşterilerden yoğun ilgi görmektedir. Ev hanımları hem kendi ihtiyaçlarını karşılamak, hem aile bütçesine katkı sağlamak hem de evin gereksinimlerini karşılamak amacıyla ev hanımlarına kredi paketlerinden yararlanabilmektedirler. Bankalar yaptıkları çeşitli kampanyalar ile ev hanımlarının finansal ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadırlar. Bankalar açısından ev hanımları kredi kullandırılabilecek büyük bir potansiyeli ifade etmektedir. Durum böyle olunca banklar ev hanımlarına kredi verebilmek için adeta birbirleri ile yarışarak en avantajlı paketleri sunmaya çalışmaktadırlar. Ev hanımlarına kredi veren bankalar düşük faiz oranları, kolay ödeme imkanları ve uygun dosya masrafları ile farklı seçeneklerde kredi paketlerini ev hanımlarına sunmaktadırlar.

Evin dekorasyonunu değiştirmek, evin mobilyalarını yenilemek, duvarların boyasını yenilemek ya da bahçe işleri ilgili farklı ihtiyaçları karşılamak maksadıyla ev hanımlarına kredi hizmeti verilmektedir. Bankalar bu ihtiyaçların karşılanması için ev hanımlarına özel ihtiyaç kredisi paketleri sunmaktadırlar. Aile bütçesine katkı sağlamak isteyen ev hanımları, ev hanımlarına kredi veren bankalar sayesinde kendi belirledikleri tutarlarda bütçeye katkı sağlayabilmektedirler. Ev hanımlarına kredi verilmesi ve kadınların ekonomik hayata katılmasını amaçlayan devlet, ev hanımlarına kredi veren bankaların uygulamalarını desteklemektedir. Kredi paketleri, erteleme seçenekli ya da uzun vade seçenekleri ile ev hanımlarına özel olarak hazırlanabiliyor. Bankalar ev hanımlarına kredi verirken genellikle ihtiyaç kredisi paketlerini onların hizmetine sunmaktadır. Taşıt kredisi, ev kredisi ya da eğitim kredisi kullanmak isteyen ev hanımları, kredi notu düzgün bir kefil ile veya eşlerinin gelirini gösteren resmi bir belge ile bu kredi türlerine de başvuru yapabilmektedirler. Her bankanın talep ettiği şartlar farklılık göstermektedir.

Ev hanımlarına kredi veren bankalar çekilen kredi tutarına ve kredi türüne bağlı olarak bazı özel şartların yerine getirilmesini isteyebilmektedir. Eşlerinin maaş bordrosunu istemek bunlardan bir tanesidir. Özellikle yüksek tutarlı kredi başvurularında bankalar bu belgeyi talep edebilmektedir. Bankalar ev hanımlarına kredi verirken, kredi başvurusu yapan ev hanımının üstüne herhangi bir gayrimenkul veya taşıt var ise bu taşıt ile ilgili kayıt belgesini de isteyebilmektedir. Üzerine bir ev olan ve bu evi kiraya vermiş olan ev hanımları, kiradan elde ettikleri gelir belgesini bankaya sunabilirler. Bunun yanında yine çekilecek tutara ve bankaya göre farklılık gösterebilmekle beraber, bazı durumlarda kredi notu iyi olan bir kefil istenebilmektedir. Olumlu kredi notu olan bir kefil ile yapılan kredi başvuruları çok büyük oranda kabul edilmektedir. Ev hanımlarına kredi veren bankalar kendi stratejileri ve kredi paketlerine göre bu şekilde farklı taleplerde bulunabilmektedirler.

Ev hanımlarına kredi veren bankalar hangileridir?

Ülkemizdeki birçok banka herhangi bir işte çalışmayan ve gelir belgesi olmayan ev hanımlarına kredi hizmeti vermektedir. Ev hanımlarına kredi veren bankalar özel günlerde avantajlı kampanyalar düzenleyerek kredi faiz oranlarını düşük seviyelere çekebilmektedir. Devletin de ev hanımlarına yönelik yapılan bu uygulamaları desteklemesi, bankaların ev hanımlarına kredi verirken daha da avantajlı fırsatlar sunmasını sağlamaktadır. Her bankanın ev hanımlarına kredi paketi farklılık göstermekte ve kişiye göre de değişebilmektedir. Kişinin kredi notunun iyi olması kredi başvurusunun onaylanmasını hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır. Diğer tüm kredi hizmetlerinde olduğu gibi ev hanımlarına kredi hizmetlerinde de kredi başvurusu yapan kişinin bankalara herhangi bir borcunun olmaması gerekmektedir. Gecikmiş borcu olan ev hanımlarının kredi kullanması oldukça zorlaşmaktadır. Aynı zamanda yasal takip sürecine girmiş kişiler ev hanımlarına kredi uygulamalarından faydalanamamaktadırlar. İyi bir mali ve finansal geçmişe sahip olan kişiler daha kolay ve daha yüksek tutarlarda kredi kullanabilmektedirler.

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar arasında ev hanımlarına kredi hizmet veren bankalardan bazıları ve bu bankaların kampanyaları aşağıda açıklanmıştır. Bankaların ev hanımlarına kredi kampanyaları genellikle dönemsel olmakta ve kampanya şartları belirli bir süre sonra değişebilmektedir. En uygun faiz oranları, ödeme koşulları ve dosya masrafları ile ev hanımlarına kredi hizmeti veren bankanın iyi bir araştırma süreci geçirildikten sonra belirlenmesi gerekmektedir.

QNB Finansbank ev hanımlarına ihtiyaç kredisi

QNB Finansbank ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında ilk sıradadır. Banka herhangi bir işte çalışmayan kişilere ve ev hanımlarına uygun faiz oranları ile kredi çekebilme imkanı sunmaktadır. Banka kişinin kredi notu ve finansal geçmişine bakarak, kişiye özel faiz oranları ve ödeme planları sunmaktadır. QNB Finansbank müşterisi iseniz, internet bankacılığı üzerinden veya mobil uygulama üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bankanın müşterisi değilseniz de en yakın şubeye giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Garanti Bankası sigortasız kredi

Herhangi bir bankadan daha önce kredi kullanmadıysanız, Garanti Bankası’ndan 100.000 TL’ye kadar krediyi çekmeniz mümkündür. Ev hanımları ya da herhangi bir işte çalışmayan kişiler bu krediden faydalanabilmektedir. Üstelik bu krediyi 36 ay taksit ile geri ödeme imkanı bulunmaktadır. Garanti Bankası’nın bu kredisinin faiz oranı kişinin kredi puanı ve finansal geçmişine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu krediyi kullanabilmek için, kredi ve banka sicilinizin temiz olması, herhangi bir bankadan konut veya otomobil kredisi çekmemiş olmanız ve ödenmemiş bir kredi kartı borcunuzun bulunmaması gerekmektedir. Daha önce herhangi bir bankadan kredi kullanmış kişiler bu krediyi kullanamamaktadırlar. Ev hanımlarına kredi veren Garanti Bankası’nın bu kredi kampanyası ile ilgili detayları ve başvuru sırasında istenile belgeleri bankanın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu kredi başvurusunu Garanti Bankası’nın internet sayfası üzerinden veya yakınınızdaki bir şubeden gerçekleştirebilirsiniz.

Denizbank’tan ev hanımlarına kredi

Ev hanımlarına kredi veren bir diğer banka Denizbank’tır. Denizbank’tan belirli şartları yerine getiren ev hanımları herhangi bir gelir belgesi olmadan 10.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir. Banka bu kredinin faiz oranlarını kişiye özel olarak belirlemiştir. Krediyi kullanmak isteyen ev hanımlarına büyük ödeme kolaylıkları sunmaktadır. Denizbank’ın sigortasız kişilere vermiş olduğu bu kredi hizmetinden yararlanmak için kimlik belgeniz ile bankanın şubelerine müracaat edebilirsiniz. Kredi ile ilgili detaylı bilgileri ve başvuru şartlarını da Denizbank’ın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Şekerbank ev hanımlarına ihtiyaç kredisi kampanyası

Şekerbank “Ev kadınlarına ihtiyaç kredisi” kampanyası ile bir işle meşgul olmayan ve kredi kullanmak isteyen ev hanımlarına kredi çekebilme imkanı sunmaktadır. Evin tüm yükünü omuzlarında taşıyan ev kadınlarına maddi destek sağlamak isteyen banka bu krediden herhangi bir dosya masrafı almamaktadır. Öğrenci bile olsanız Şekerbank’ın bu kredi kampanyasından yararlanabilmektesiniz. Herhangi bir gelir belgesi ya da kefil olmadan bankanın bu özel kredi kampanyasından faydalanmanız mümkündür. Üstelik bu kredinin faiz oranları diğer ihtiyaç kredilerine göre daha düşük oranlarda hesaplanmaktadır. Kredi ile ilgili detayları ve başvuru sırasında istenile evrakları Şekerbank’ın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Başvuru yapmak için en yakın Şekerbank şubesine giderek kredi müracaatını gerçekleştirebilirsiniz.

ING Bank gelir belgesiz ihtiyaç kredisi

ING Bank, mini kredi paketi altında ev hanımlarına düşük tutarlı ve gelir belgesiz kredi imkanı sunmaktadır. 4.000 TL’ye kadar verilen bu kredi için dosya masrafı da oldukça düşük bir tutar olarak belirlenmiştir. ING Bank, ev hanımları için özel olan bu kredinin vadesini 12 ay ile 36 ay arasında belirlemiştir. 4.000 TL ve 36 ay vadeli olarak çekilebilen kredinin, bu şartlardaki dosya masrafı 167 TL’dir. Daha yüksek tutarlarda kredi çekmek isteyen ev hanımlarının bir gelir belgesi ya da kefil getirmesi gerekmektedir. Ev hanımları eşlerinin maaş belgeleri ile ING Bank’tan daha yüksek tutarda kredi başvurusu yapabilirler. Kredi ile ilgili detayları ve başvuru esnasında istenilen evrakları bankanın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Kredi başvuruları ING Bank’ın tüm şubelerinden yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Destek Paketi

Ziraat Bankası iş hayatına atılmak isteyen ev hanımlarına kredi hizmeti sunan bir bankadır. Devletin, kadınların iş ve ekonomik hayata girme destekleri kapsamında banka kadın girişimcilere ve hali hazırda bir iş yeri bulunana kadınlara kredi imkanı sunmaktadır. Kadın girişimciler için özel olarak hazırlanan kredi kampanyasının detayları şu şekildedir;

Kadın Girişimci Destek Paketi’nin özellikleri şunlardır;

  • İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden yapılan tüm havale ve EFT işlemlerinden herhangi bir ücret alınmamaktadır.
  • Kredi Tahsis masrafı % 50 indirimli olarak alınmaktadır.
  • Yıllık kart aidatı olmadan, Kobi Kart kullanabilmek imkanı verilmektedir.
  • Nakit kredilerde 60 aya varan, iş yeri alımlarında ise 96 aya varan uygun kredi hizmetleri verilmektedir.
  • Kadın girişimcilerin teminat mektuplarına özel komisyon fiyatları uygulanmaktadır.
  • Bu paket ile POS ve Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) alımlarını avantajlı fiyatlardan yapabilirsiniz.
  • Kadın girişimci ile beraber, 18 yaş ve üzerindeki çocuklarına ve eşine özel Bireysel Emeklilik Planı hizmeti verilmektedir.

Kadın Girişimci Destek Paketi’nin özellikleri yukarıdaki gibidir. Bu şartlar ve uygun faiz oranları ile kredi hizmetinden faydalanmak için Ziraat Bankası şubelerine giderek detayları öğrenebilir ve kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Görüldüğü gibi gelir belgesi olmadan da ev hanımlarına kredi hizmeti sunan birçok banka bulunmaktadır. Bankaların faiz oranları, ödeme seçenekleri ve dosya masrafları karşılaştırılarak en uygun kredinin seçilmesi gerekmektedir. İhtiyaç kredisi dışında ev kredisi, taşıt kredisi ya da daha yüksek tutarlarda kredi çekmek isteyen ev hanımları, eşlerinin gelir belgesi ile ya da varsa üzerlerine kayıtlı gayrimenkul veya taşıtların tapu belgeleri ile bankalara müracaat edebilirler.

1 Yorum

  1. Pingback: Ev Hanımlarına Kredi | Kredi Notu Sor...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir