Esnafa Kefalet Kredisinin Şartları

Ülkemizde son dönemlerde yaşanan ekonomik durgunluk ve alışverişin daha çok büyük mağazalarda ve alışveriş merkezlerinde yapılması küçük işletmelere zor günler yaşatmaktadır. Hükümet tarafından, hem ekonomik durgunluğu ortadan kaldırmak hem de küçük işletmelere ve esnaflara destek olabilmek adına bazı adımlar atılmaktadır. Esnaf Kefalet Kredisi, bu desteklerden bir tanesidir. Esnaf ve sanatkarların yararlanabildiği esnafa kefalet kredisi, maddi sıkıntılarla uğraşan küçük işletmeleri rahatlatacak ve faaliyetlerine devam etmesini sağlayacaktır.

Esnafa Kefalet Kredisinin Şartları Nelerdir?

Bankalardan kredi çekmek isteyen esnaf, bankaların teminat ve kefalet istemesi sebebiyle çoğu zaman kredi çekememektedir. Küçük bütçeler ile idare edilen bu işletmeler için yaşanabilecek küçük maddi sıkıntılar bazen iflas anlamına bile gelebilmektedir. Bu sıkıntıları dile getirildikten sonra devlet tarafından esnafa kefalet kredisi çalışmaları başlatıldı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifleri, esnaflara kredi çekebilmesi için kefil olmaktadır. Kooperatif, esnaf ve sanatkarların işlerine devam edebilmesi, borçlarını ödeyebilmesi, işlerini büyütmesi ya da iş yerlerini yenilemesi için kredi çeken esnafa kefalet vermektedir. Esnafın kredi çekmesi bu sayede oldukça kolaylaşmakta ve nakit ihtiyaçları kısa süre içerisinde giderilebilmektedir. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerinin kefaletiyle çekilebilen kefalet kredisine başvurabilmek için gereken bazı temel şartlar şunlardır;

  • Esnaf veya sanatkar olmak
  • Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olmak
  • Esnaf veya sanatkarın faaliyette bulunduğu veya ikamet ettiği bölgenin Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerinin çalışma alanı içerisinde bulunması
  • Herhangi bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortaklığının bulunmaması.

Bu temel şartları sağlayan esnaf ve sanatkarlar esnafa kefalet kredisine başvuruda bulunabilmektedirler. Bu kredi başvurusu için devlet tarafından görevlendirilen Halk Bankası’na yapılmaktadır. Esnafa kefalet kredisinde, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifleri ortağı durumundaki esnaf ve sanatkarlara sadece banka önünde kefalet vermektedir. Ayrıca bu kredinin faiz oranları diğer kredi türlerine göre bir hayli düşük tutulmuştur. Bu kredi faizi ile ticari kredi faizleri arasında ortaya çıkacak fark, devlet tarafından karşılanmaktadır. Büyük bir kolaylık sağlayan bu durum, kredinin geri ödemesini de kolaylaştırmaktadır.

Esnafa Kefalet Kredisi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yukarıda belirtilen şartları yerine getirebilen kişiler bu krediyi kullanabilmektedirler. Şartları taşıyan esnaf veya sanatkarlar, öncelikle faaliyette olduğu veya ikamet ettiği adresteki Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerine yazılı olarak başvuruda bulunmak zorundadır. Kooperatif yönetim kurulu yapılan bu başvuruyu detaylı bir şekilde incelemek için kabul eder. 15 günlük bir süre zarfında yönetim kurulu, başvurunun kabul edildiğini veya kabul edilmediğini başvuran kişiye yazılı olarak iletir. Başvurunun olumsuz olması durumunda kredi çekilmesi mümkün değildir. Yönetim kurulu, kredi kullanabilir raporu verdiği esnaf veya sanatkarı Halk Bankası’na iletir ve gerekli evrakların gönderim sürecini başlatır. Burada nihai kararı verecek olan kurum Halk Bankası’dır. Halk Bankası kooperatif tarafından onaylanan kişi hakkında gerekli mali incelemeleri yapar; bu süreçte kişinin kredi puanı da oldukça önem arz etmektedir. Halk Bankası yaptığı incelemeler sonucunda esnaf veya sanatkarın kefalet kredisini kullanıp kullanamayacağını belirterek süreci sonlandırır. Onay verilmesi halinde, kredi tutarı kişinin hesabına yatırılır. Uzun bir onay süreci gerektiren esnafa kefalet kredisi başvuruları ile ilgili detayları Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerinden öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir