Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi

Bankalar, normal vatandaşların yararlandığı krediler dışında küçük işletmelere ve esnaflara yönelik de kredi hizmeti vermektedir. AVM kültürünün ve büyük mağazaların sıklıkla tercih edildiği günümüz dünyasında, esnafların varlığını sürdürebilmeleri için dönem dönem nakit ihtiyaçları oluşabilmektedir. Bu noktada devreye giren bankalar ve kredi kuruluşları, esnaflara özel kampanyalar düzenleyerek, kredi kullandırmaktadırlar.

Hükümetin yaptığı çalışmalar sonucunda, esnafa 30 bin faizsiz kredi uygulaması hayata geçirilmiştir. Esnafların 60 ay vadeye kadar alabildiği ve aylık ödeme tutarının 500 TL olduğu esnafa 30 bin faizsiz kredi kampanyası zor günler geçiren esnaflara umut ışığı olmuştur. Yüksek faizli ve masraflı krediler, birçok esnafın bankalardan kredi çekememesinde kritik öneme sahiptir. Bu durumu göz önünde  bulunduran Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı çalışma neticesinde esnafa 30 bin faizsiz kredi sadece 500 TL masraf ile verilebilmektedir.

Esnafa 30 bin faizsiz krediye kimler başvurabilir?

Ekonomik anlamda zor günler geçiren ve durgun piyasadan etkilenen esnafın yardımına sonunda devlet yetişti. Bir süredir yapılamayan faizsiz kredi uygulaması yeniden başlatıldı. Hammadde, demirbaş, makine, teçhizat, sermaye veya iş yeri yenileme ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kredi beklentisi olan esnaf, hazine tarafından desteklenen esnafa 30 bin faizsiz kredi kampanyasından yararlanabilecek. Sıfır faizi olan bu krediyi, sicil kaydı iyi olan tüm esnaflar kullanabilecek. Devlet destekli esnaf kredisinin alınabilmesi için, faaliyette olunan meslek kolunun geleneksel, sanatsal ve kültürel yapıda olması gerekmektedir. Ayrıca, burada çalışan esnaf veya sanatkarın bağlı bulunduğu vergi dairesinden “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” alması gerekmektedir.

30 bin faizsiz kredi nasıl alınır?

12 aydan 60 aya kadar vadelendirme imkanı olan esnafa 30 bin faizsiz kredi uygulaması sadece Halkbank tarafından yürütülmektedir. Öncelikle bu krediyi kullanmak isteyen esnaf veya sanatkar, bu kredi talebini kayıtlı bulunduğu kefalet kooperatifine bildirmek zorunda. Daha sonra, bu başvuru yapan kişinin mali ve ekonomik durumu araştırılarak, kişinin kredi kullanıp kullanamayacağına karar verilecektir. Aynı zamanda başvuru sahibinin, kullanabileceği kredi miktarı da belirlenecektir. Başvurusu kabul edilen ve kredi almasında bir sakınca görülmeyen esnaf ve sanatkarların listeleri, Halkbank’a bildirilecektir. Halkbank’ta ayrı bir inceleme gerçekleştirecek; kişinin önceki kredi ödemelerine, kredi kartı ödemelerine, haciz ve ihbar işlemlerine bakarak olumlu veya olumsuz bir karar verecektir. Halkbank tarafından da esnaf veya sanatkarın esnafa 30 bin faizsiz kredi kullanması uygun görülürse, karşılıklı sözleşme imzalanacak ve kredi tutarı esnafın hesabına yatırılacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir