Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Esnaf Kredisi Nedir ?

İşletme sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak için ve harcamalarını yapmak için nakite gerek duyduklarında bankalardan çektiği kredi tipine esnaf kredisi denir. Günümüzde yeni fikirler üreten birçok girişimci vardır. Fakat enflasyon değerleri, ekonomik dalgalanmalar girişimcinin hesap değerlerini değiştirebiliyor. Buda girişimcinin iş planlarını bozuyor. Yada işletmelerde yaşanan bu tarz sıkıntılar nedeniyle ya yeni ortaklar aranmaya başlanıyor yada işletmede küçülmeye gidiliyor. İşte bu zamanlar esnafın ve girişimciye esnaf kredisi yardım ediyor. Bankaların bu yönde sundukları esnaf kredilerini iyi bir şekilde araştırıp kişiye ve kuruma en uygun esnaf kredisi seçilmelidir.

Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir ?

Her kredi de olduğu gibi esnaf kredisinde de bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle esnaf kredisi talebinde bulunan kişinin en az 3 yıllık ustalık belgesi bulunmalıdır. Ve sahip olduğu bu ustalık belgesine uygun olan işi en az 1 yıldır yapmalıdır. Bir diğer dikkat edilen şartlarda esnaf kredisine başvurduğunuzda geçmişte başvuru yapıp hala ödemesi devam eden krediniz olmamalıdır. Hatta şimdiye kadar hiçbir krediden yararlanmadıysanız da kredi onayı alma ihtimalinizde oldukça yükselir.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar Nelerdir ?

Yurdumuzda neredeyse her banka esnaf kredisi vermektedir. Her işletmenin farklı ihtiyaçlarına göre kredi bulmak mümkündür. Özellikle 2016 yılında devlet esnaf kredilerinde bir sürü yenilik ve kolaylık yaptığından altın yıl olarak anılmaktadır. Altın yılda ister nakit ihtiyaçlarınız için, isterseniz mevcut işletmenizi büyütmek için, isterseniz de yeni fikirlerinizle iş sahalarında bulunmak için esnaf kredilerine başvurabilirsiniz. Esnaf kredisi veren bankalara şöylece bir bakalım.

Türkiye İş Bankası

Ülkemizin en büyük bankalarından biri olan Türkiye İş Bankası yeni fikirli girişimcilere, işletme sahiplerine elverişli faiz oranlarıyla “ Esnafa Bayram Kredisi “ adı altında esnaf kredisi sunmaktadır. Ödeme planlarında ilk 3 ay peşinatsız 36 ay taksitlendirme sağlayan bir kredi seçeneğidir. 20 eylül 2016 ya kadar sürecek olan bu kampanyadan 150.000 TL’ye varan kredi imkanı sunmaktadır.

Vakıfbank

Genel olarak normal tipli ve düşük tipli olmak üzere iki ayrı kredi tarzı sunmaktadır. Normal tipli esnaf kredisinde 36 ay vadeye kadar uzatılabilen 50.000 TL’lik bir kredi bütçesinden yararlanılmaktadır. 4 taksit erteleme olasılığı sunan bu esnaf kredisinde ödemeler ise sabittir. Düşük tipli esnaf kredisinde iste sunulan bütçe 20.000 TL ile sınırlandırılmaktadır fakat normal tipli krediye nazaran ödeme seçenekleri sağlar. Esnaf kredisi için Vakıfbank da 5 adet önemli ödeme bilgisi bulunmaktadır. Bunlar ;

 1. Değişken taksitli
 2. Aylık eşit taksitli
 3. 1 yıl içerisinde 4 taksite kadar erteleme
 4. 3 ayda bir ödemeli eşit taksitli
 5. 3 aya kadar ödemesiz dönemli

 

Şekerbank

2016 yılında “Uzat elini Türkiye. Esnafım kredisi seni bekliyor” sloganı adı altında yaptığı çalışmalarla esnafa kredi imkanı sağlayan Şekerbank cazip faiz oranları doğrultusunda 60 aya kadar vade ve toplu ödeme de 250.000 TL’ye kadar esnaf kredisi olanağıyla karşımıza çıkıyor. Esnaf kredisinin dışında esnafların ev sahibi olması içinde 30 yıla kadar taksit olanağı ve toplu ödeme kolaylığıyla Esnafa Mortgage Kredisi de bulunmaktadır. Birde esnaf kredisi başvurusunda çıkan masraf bedelleri çekilen kredi tutarı doğrultusunda artacaktır.

Garanti Bankası

Garanti bankasının paket halinde esnaf kredileri bulunmaktadır. Bu esnaf kredisi paketinde kredi limiti hakkında açık bir miktar belli değildir. Fakat yapılan açıklamalarda her türlü finansal ihtiyaç karşılanabileceği söylenmiştir. Bu demek oluyor ki her kredi miktarı başvuruya göre farklılık gösterecektir.  Paket kredi çeşitinde de 24 aya kadar vade olasılığı vardır. Bu esnaf kredisi için en doğru bilgilere garanti bankası çağrı merkezlerinden ve garanti bankası şubelerinden ulaşılabilir.

Denizbank

“Esnafa en hızlı kredi Denizbank’ta” sloganıyla esnaflara kredi imkanı çalışmalarıyla karşımıza çıkan Denizbank 80.000 TL’ya kadar kredi imkanını esnaflarının ayağına getirmektedir. Yapılacak vade alına kredi miktarına göre farklılık göstermektedir. Slogandan da belli olduğu gibi kredi başvurusu için en hızlı yollar müşterilere sunulmuştur. Sms, web, açıkdeniz ATM’leri, açıkdeniz internet bankacılığı yöntemleriyle başvuru yapılmaktadır. TC kimlik numarası ve cep telefonu numarasıyla önerilen yöntemlerde yaptığınız başvuru için kredi onayının olup olmadığı tekrar size bildirilecektir. Eğer kred başvurusu olumlu cevaplanırsa 60 gün içerisinde Denizbank şubesinde başvurmanız lazımdır yoksa onayınız iptal edilecek ve baştan başvurmanız gerekecektir.

Yapı Kredi Bankası

Esnaf kredisinde paket tarzı kredi kullanan Yapı Kredi Bankası istenilen miktara 36 aya kadar vadelendirme yapabilmektedir. Faiz oranı ise sabit olup % 1.40’tır. 18 ay taksitli 40.000 TL krediden başka sezona hazırlık, makine donanım kredisi gibi kredilerde bulunmaktadır. Yapı Kredinin KOBİ kredisine başvuru da banka şubeleri veya sms ilede yapılmaktadır.

ING Bank

Ing bank özellikle girişimcilere olanaklar sunan bir bankadır. Bunu da KOBİ kredileriyle yapmaktadır. Sabit % 1.34 faiz oranıyla 36 aya kadar vadeli 1.000 TL’den 50.000 TL’ye kadar kredi imkanı sunmaktadır. Kredi başvuruları cep telefonlarından SMS ile ve ya şubelerden yapılmaktadır.

Akbank

“ Esnafa altın kredi “ sloganıyla bir paket kredi sahibi de Akbanktır. Bu paket kredi diğer paket kredilerden biraz daha farklılık göstermektedir. Esnaf kredisine başvuru yapmış işletme sahibinin şimdiye kadar bireysel olarak biriktirmiş olduğu altınları Akbank’ın mevcut olan altın hesabına yatırmış olması dahilinde bu paket krediden faydalanmaktadır. Bu paket kredi türünde güvenebilecekleri bir teminat hesabı aranmaktadır. Bu paketin içerisinde işyeri sigortası, çek karnesi, pos hizmetleri gibi çeşitlerde vardır. Bir diğer sloganı olan “ Gönlüne Göre Öde Esnafım! “ la da 36 aya kadar vadeli 50.000 TL kredi alınmaktadır. Akbank ‘ın müşterilerine sunduğu Gönlüne göre öde kredisinin ödeme planı da şu şekilde olmaktadır.

 1. Aylık eşit taksitli
 2. 6 ayda bir taksitli
 3. 2 ayda bir taksitli
 4. 3 ay ödemesiz dönemli aylık eşit taksitli
 5. 6 ay ödemesiz dönemli aylık eşit taksitli
 6. Son taksit balon ödemeli

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)

Birden fazla alanda esnaf kredisini müşterilerine sunan bankada kredi çeşidi de fazlaca bulunmaktadır. Faiz oranı olmayan teknoloji kredisi, AFD kredileri, gayri nakdi kredi çokça kredi paketi hizmeti  sunan bankadır. Burada önemli olan alınmak istenen kredinin hangi doğrultuda olacağıdır. İhtiyacın hangi yönde olduğu belirlendikten sonra istenen krediye ulaşmak oldukça kolaydır.

Halkbank

150.000 TL’ ye kadar uzun vade de kredi olanağı sunan Halkbank ihtiyacınız ve isteğiniz doğrultusunda sizlere kredi hizmeti vermektedir. “Esnaf ve Sanatkâra Destek Böyle Olur”  sloganıyla karşımızda olan Halkbank da paket kredileri %0 faiz oranından başlayarak müşterilerine yardımcı olmaktadır. Esnafların çoğu kooperatifler aracılığıyla Halkbankla beraber çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir