En Uygun Kredi

Günümüz dünyasında borçlanmak artık normal bir eylem olarak görülmektedir. Gelir gider dengesini sağlamakta zorlanan kişiler ihtiyaçlarını karşılamak için sıklıkla borçlanmaktadırlar. En kolay ve güvenilir borçlanma yöntemi de bankalar aracılığı ile çekilen kredilerdir. Bankalar, müşterilerinin farklı gereksinimlerini karşılamak ve nakit para ihtiyacını gidermek için çeşitli isimler altında müşterilerine kredi hizmeti vermektedirler. Sektörde çok fazla bankanın olması müşterilerin karar verme sürecini uzatabilmekte ve en uygun kredi veren bankanın bulunması için bir çaba harcanmasını zorunlu kılmaktadır. En uygun kredi hizmetinden faydalanabilmek için ciddi bir araştırma süreci geçirmek ve bankaların kredi faiz oranlarını, kredi masraflarını ve diğer gider kalemlerini detaylı bir şekilde incelemek gerekmektedir.

İhtiyaca Uygun Kredi

Bankalar müşterilerinin günlük hayattaki tüm ihtiyaçlarını karşılamaları için finansal destek sağlayan kuruluşlardır. İhtiyaçların sınırsız ve çok çeşitli olması verilen kredi türlerinin de birbirinden farklılaşmaktadır. Bankalardan en uygun kredi paketini kullanabilmek için öncelikle ihtiyacın doğru bir şekilde saptanması gerekir. Bankalar müşterilerine taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, sağlık kredisi, eğitim kredisi gibi çok farklı kredi hizmeti sunmaktadır. En uygun kredi paketinin hangisi olduğu ve ihtiyacı hangi paketin karşılayacağının belirlenmesi çok önemlidir. Her kredi paketinin faiz oranı ve diğer şartları birbirinden farklılık göstermektedir. Dolayısıyla en uygun kredi türü ihtiyacı tam olarak karşılayacak kredi türüdür. Yeni bir konut alınacağı zaman ihtiyaç kredisi çekmek, veya taşıt kredisi çekmek mantıklı bir hareket olmayacaktır. Çünkü konut kredileri daha uzun vadeli ve daha düşük faiz oranlı kredilerdir.

En Uygun Kredinin Seçilmesi

Hangi kredi paketinin seçileceğine karar verildikten sonra yapılması gereken şey, alternatiflerin karşılaştırılarak en uygun kredi veren banka veya bankaların bulunmasıdır. Bankaların politikaları doğrultusunda belirledikleri kredi faiz oranları da birbirinden farklılık göstermektedir. En uygun kredi hizmetini hangi bankanın verdiği yapılacak karşılaştırmalar sonucu belirlenmelidir. Bankalar hem mevcut müşterilerine hem de potansiyel müşterilerine dönemsel kredi kampanyaları düzenlemektedir. Bu kampanyaların takip edilmesi ve araştırılması en uygun kredi hizmetinden yararlanabilmek için önemlidir. Yıl sonlarında, bayramlarda veya diğer özel günlerde yapılan kampanyalar veya emekliye, ev hanımına, esnafa özel yapılan kampanyalar incelenerek en uygun kredi için karar verilmesi gerekir.

Dosya Masraflarına Dikkat

En uygun kredi hizmetini sunan bankalar arasında yapılan araştırmada, faiz oranlarının yanında bankaların müşterilerinden talep ettiği diğer kesinti ve masraflara da dikkat etmek gerekir. Bankalar kredi masrafı, dosya masrafı gibi farklı isimler altında kredi çeken müşterilerinden ekstra ücretler isteyebilmektedir. Hatta bankalar, kredinin faiz oranını düşürüp dosya masrafını artırarak bunu düşük faizli kredi paketi olarak müşterilerine sunmaktadır. En uygun kredi sadece faiz oranı baz alınarak değil, diğer tüm masraf ve kesintiler dikkate alınarak seçilmelidir. Yani faiz oranının düşük olması tek başına en uygun kredi anlamına gelmemektedir.

Kredi Puanının Önemi

Bilindiği gibi kişinin kredi puanı bankalar nezdinde o kişinin referansı anlamına gelmektedir. En uygun kredi paketini kullanabilmek ve düşük faiz oranları ile kredi kullanabilmek için iyi bir kredi puanına sahip olunması şarttır. Kredi puanı, kişinin daha önceki finansal işlemlerinin takip edilmesi sonucu oluşmaktadır. Daha önce kullanılan kredi, kredi kartı gibi bankacılık ürünlerinin borç ödemelerinin düzenli olması ve bankalarda yüksek tutarlı işlemler yapılması kredi puanını artıran unsurlardır. Mali ve finansal sicili çok iyi olmayan kişilere bankalar kredi vermekten çekinebilmektedir. En uygun kredi bir yana normal faiz oranları ile kredi çekmek bile zorlaşabilmektedir. Bu nedenle bankalara olan borçların zamanında ödenmesi ve herhangi bir takip sürecine düşülmemesi en uygun kredi hizmetinden faydalanmak için çok önemli bir noktadır.

En Uygun Kredi Faiz Hesaplaması

En uygun kredi paketini seçebilmek için alternatifler arasında bulunan tüm bankaların uyguladığı faiz oranlarının incelenmesi ve karşılaştırılması gerekir. Kredilerin faiz oranını hesaplamak için her banka internet sayfasına bir kredi hesaplama motoru koymuş durumdadır. Bankaların internet sitesine girerek, çekmeyi düşündüğünüz kredi miktarını, kredi türünü ve vade sayısını girdikten sonra bu sistem otomatik olarak aylık ve toplam ödenecek tutarları size göstermektedir. Her banka için bu işlemi ayrı ayrı yapabilirsiniz. Ayrıca son dönemlerde internetin yaygınlaşması ile beraber birçok web sitesi, tüm bankaların uyguladığı kredi faiz oranlarını tek bir sayfada hesaplayarak kullanıcılara sunmaktadır. Bu bağımsız siteler her bankadan aldığı kredi verilerini hesaplama motorlarına girmekte ve kullanıcılarına tek bir sayfada tüm bankaları karşılaştırma imkanı vermektedir. Bu sayede en uygun kredi paketini daha rahat görebilirsiniz. İnternet sitesi dışında, bankaların internet bankacılığı üzerinden veya telefon bankacılığı üzerinden de kredi faiz hesaplaması hizmeti verilmektedir. Sizin için en kolay olan yöntem hangisi ise faiz hesaplaması için o yöntemi tercih edebilirsiniz.

Kredinin Vade Sayısı

En uygun kredi veren bankaların araştırması yapılırken, kullanılacak kredinin geri ödeme süreci de göz önünde bulundurulmalıdır. Bankalar müşterilerinin gelir durumunu göz önünde bulundurarak aylık belirli ödeme tutarlarını belirlemektedirler. Ödenemeyecek tutarlarda kredi taksitinin belirlenmesi, borcun ödenememesine neden olacak ve kredi puanını olumsuz etkileyecektir. Yukarıda da bahsedildiği gibi en uygun kredi paketini kullanabilmek için kredi puanı çok önemlidir. Dolayısıyla vade sayısı ve aylık ödeme tutarları belirlenirken makul bir tutarın belirlenmesi şarttır. En uygun kredi hizmeti veren bankaların vade sayısı her kredi paketi için farklılık göstermektedir. Konut kredilerinde 120 aya hatta daha uzun sürelere varan vade sayıları ile kredi kullanılabilmekte iken, ihtiyaç kredileri için en fazla 48 ay vade uygulanmaktadır.

En Uygun Kredi Başvurusu

En uygun kredi türü, en uygun kredi paketi ve kredi çekilecek bankanın belirlenmesinden sonra uygun görülen banka veya bankalara başvuru yapılması gerekir. Kredi başvurusunu bankanın herhangi bir şubesine giderek yapabilirsiniz. Bunun yanında teknolojinin gelişmesinden faydalanan bankalar, internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden de kredi başvurusu almaktadırlar. Başvuru sırasında çekilen kredi türüne göre değişmekle beraber bazı evraklar istenmektedir. Hangi kredi türünde hangi evrakın istendiğini bankaların internet sitelerine girerek rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Örneğin bazı bankalar kişilerden gelirini gösteren maaş bordrosu istemekte ancak bazı bankalar istememektedir. Başvuru yapılmadan önce bu evrakların incelenmesi kredi kullanma sürecini hızlandıracaktır. En uygun kredi veren bankalara yapılan başvurular, kişinin kredi puanı baz alınarak değerlendirilmektedir. Kredi puanı yüksek ve bankalardaki sicili temiz olan müşterilerin kredi başvuruları kısa süre içerisinde kabul edilmektedir. Ancak kredi puanı yeterince iyi olmayan müşterilerin değerlendirme süreci daha uzun sürebilmekte ve süreç kimi zaman olumsuz neticelenebilmektedir. Bu durumda en uygun kredi veren diğer bankalara başvuru yapılabilir. Bazı bankaların reddettiği kredi başvuru diğer bankalar tarafından kabul edilebilir. Dolayısıyla alternatifler çıkarılırken en uygun kredi hizmetini veren 3 veya 4 bankanın belirlenmesi gerekir.

 

 

 

1 Yorum

  1. Pingback: En Uygun Kredi | Kredi Notu Sorgulama - Kredi N...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir