EN UYGUN KONUT KREDİSİ

Mortgage kelimesi son günlerde sadece bankacılık sektöründe olanların değil ev almak isteyen herkesin diline pelesenk olmuş bir kelime. Kelime anlamı olarak uzun vadeli ipotek karşılığı verilen gayrimenkul kredisi anlamına gelir. Bu kelimeyi ile tanımamız aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan mortgage krizi dönemine dayanıyor. İlk olarak zihinlerde kötü bir izlenim bıraksa da toplumumuzda konut kredisi olarak olumsuz düşünceyi yıkmış durumda.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ

Son günlerde yazılı ve görsel basında her gün farklı bir bankanın açıklamasını görüyoruz, bu durum aslında öncelikle kamu bankaları ile başladı. Sonrasında Akbank, Yapı Kredi, Garanti Bankası gibi bankacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan bankaların konut kredisini düşürme haberleri ard arda gelmeye başladı. Bu açıklamalar ile mortgaga, kelimesi zihnimize konut kredisi olarak kazındı. Bankaların bu açıklamaları ile ev alma düşüncesinde olan orta gelirli birçok kişi en uygun konut kredisi hesaplama yöntemlerine girişti. Piyasalardaki bu hareketlilik ile bankaların çalışma temposu artarak müşteriye en iyi hizmeti verebilmek adına yoğun bir çalışma içerisine girmeye başladılar. Aynı yoğunluk elbette ki emlak satışları ve inşaat sektörü için de geçerli. Tüm bu yoğunluk içerisinde sizde en uygun konut kredisi, kredi çekme şartları vb. konularda en sağlıklı bilgiye ulaşmak istiyorsanız yazımıza göz atmanız sizin için yeterli olacaktır.

Öncelikle kısaca kredi çeşitlerine bakalım;

1-konut kredisi; aslında mesken finansmanı için kullandırılan bir mortgage türüdür. Ev sahibi olmak isteyenlerin kira öder gibi ev sahibi olmasını sağlar

2-iş yeri kredisi; işyeri, imalathane, büro ya da ticari amaçlı emlak alımları için kullandırılan kredi türüdür.

3-arsa kredisi; arsa, bahçe ve tarla gibi alanları için kullandırılan kredi türüdür.

4-yeniden yapılandırma/ konut kredisi borç transferi; kişinin mevcut kredi borcunu kendisi için daha uygun bir ödeme planı (uygun vade ve faiz koşulları) ile değiştirilmesini sağlar. Sahip oluna kredi kapatılır bunun yerine yeni bir kredi verilir.

Yukarıda belirtilen kredi çeşitlerinden konut kredisi hakkında en uygun konut kredisi temin edebilmeniz için detaylı bilgiler sunacağız.

En uygun konut kredisi arayışlarınız devam ederken dikkat etmeniz gereken bazı konular;

 • Konut kredisi alırken kullandığınız faiz türü hakkında bilgi sahibi olmalısınız, bu bilgi en uygun konut kredisi temini konusunda size yardımcı olacak (krediniz sabit faizli, değişken faizli ya da hem değişken hem de sabit faizli olabilir) eğer değişken faizli konut kredisi kullanıyorsanız bankanız bu değişikliği uygulamaya başlarken mutlaka size bilgi vermeli, bu bilgilendirme ile size yeni faiz oranı kullanılarak hazırlanmış ödeme planı verilmelidir.
 • Kredinin ödenmemesi durumunda önce kredi borçlusuna icra takibi açılır eğer ödeme borçlu tarafından yapılmazsa o zaman kefil olan kişiden ödeme istenebilir.
 • Bankadan talep ederseniz ve tabi ki banka uygun görürse; konut kredinizin faiz oranında, para biriminde ve türünde değişiklik yapabilir ve kredinizi yeniden yapılandırabilirsiniz.
 • Konut kredisi imzalandıktan sonra kredi hesabınıza geçmeden vazgeçebilirsiniz ancak bankalar bu vazgeçiş için cezai uygulama talep edebilir.
 • Kredi iptali durumunda ekspertiz ücreti geri alınamaz. Bu ödemeyi peşin yaptığınız için geri iadesi yapılmayacaktır. Amacınız en uygun konut kredisi ile ev sahibi olmak ise bu riskten uzak durmanız gerekir.
 • Konut kredisi ödemenizde birbirini izleyen 2 taksiti ödemediğiniz durumda banka size en az 30 günlük mühlet verecektir. Sonrasında ise taksitler ödenmediği taktirde banka kalan kredi borcunun tamamını talep edebilir, bunun için yasal işlemlere başvurabilir.
 • Krediniz ödememe ya da geç ödeme durumunuzda sözleşmenizde belirtilen akdi faiz oranının %30 fazlası oranında gecikme faizi tahsil edilebilir.ve bu faiz hesaplanması ana borcunuz üzerinden yapılır.

 

Oldukça kafa karıştırıcı olan kredi çekme mevzusunda en uygun konut kredisi araştırmalarınızda size yardımcı olmak için adım adım kredi aşamalarını sizin için paylaşıyoruz.

 • İlk önce nereden başlamalı

Kredi çekme döneminde çıkmanız gereken ilk basamak; ev bulma aşamasıdır. Öncelikle piyasaların konut kredisinde bu kadar faiz düşürmesinin heyecanına kapılmadan içinde yasayabileceğiniz beğendiğiniz, ya da yatırım için almak istiyorsanız satmak istediğinizde aldığınız tutar üzerinden size kar sağlayacak, kiraya vermek istediğiniz de ulaşım imkanları açısından cazip noktada olan bir ev arayışınız olmalı.

Ayrıca bulduğunuz evde diğer önemli noktada ekspertiz raporunun olumlu olması durumudur. Yani sadece duygusal bakarak ev bulup bu ev üzerinden kredi talebinde bulunmayın bu durum boşuna ekspertiz ücreti ödemenize sebep olabilir. Mesela bir evi beğendiniz ve kredi için başvurdunuz banka ev için değer biçilmesi için eve eksper gönderecek. Araştırmalar sonucu eğer ev üzerinde ipotek varsa, ya da iskân problemi varsa ekspertiz raporu olumsuz olacak ve banka bu ev için kredi vermeyi reddedecektir. Unutmayın en uygun konut kredisi ile ev almak istiyorsunuz gereksiz yere maliyet arttırmak istemezsiniz. Bu yüzden almayı düşündüğünüz evi bu konudan da araştırmalısınız.

 • Kredi ödeme bütçesi neye göre belirlenmeli?

Eğer kredi çekerken aylık ödeyebileceğiniz tutarın çok fazla üzerinde kredi çekerseniz sonu hüsranla biten bir macera olmaktan ileriye gidemeyecektir. Toplam aile gelirinizi göz önünde bulundurun sonrasında buna göre bir ödeme planı oluşturun, elinize geçme ihtimali olan paralar üzerinden değil aylık sabit gelirler üzerinden hesap yapın. Bankaların verdiği faiz oranları karşısında en uygun konut kredisi şansını kaçırmamak için büyük riskler almayın.

 • Hangi tür evler için kredi çekebilir

Bu tüketicinin talebi doğrultusunda gerçekleşir. Tamamen bitmiş ya da inşaatının %80’İ tamamlanmış bir ev için konut kredisi talebinde bulunabilirsiniz.

 • Ev bulma aşamasından sonraki aşama

Almak istediğiniz evi buldunuz ve olumlu sonuca ulaşmak istiyorsanız; öncelikle banka ile pazarlık masasına oturduğunuzda elinizin güçlü olması için kredi notunuzu kontrol etmelisiniz. Kredi notu konut kredisi talep aşamasında çok büyük önem arz eder. Birçok ev kredisinin onaylanmama sebebi kredi notunun düşük olmasıdır.

 • Kredi notu nasıl öğrenilebilir

En uygun konut kredisi çekmek için çok önemli olan kredi notunuzu öğrenmek çok kolay. Bunu için ihtiyacınız olan bir adet bilgisayar ve internet bağlantısı.  Findeks, bankalar ve kredi kayıt bürosu tarafından kurulmuş bir internet sitesi, bu siteden hem konut kredisi hem de farklı kredi türleri için çekeceğiniz kredi için notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks kullanım şekli;

Öncelikle işlem yapabilmeniz için siteye üye olmanız gerekiyor, üye olurken kurumsal ya da bireysel şıklarından birini seçerek sitenin hakkınızda doğru bilgi vermesini sağlıyorsunuz. Üyelik işlemi gerçekleştikten sonra kimlik numaranızı ve hemen altındaki sütuna şifrenizi giriyorsunuz ardın doğrulama resmini onaylayıp siteye giriş yapıyorsunuz. Sonrasında ise site tarafından bankalarda kayıtlı olan cep telefonu numaranıza bir şifre geliyor bu şifreyi girerek işlem yapmaya devam ediyorsunuz. (Şifrenin gönderilmesi güvenli bir sitede işlem yaptığınızın göstergesi, çünkü siz siteye tel no girmiyorsunuz site bankalardan kaydınıza bakıyor ve telefon numaranıza sms gönderiyor). Daha sonrasında ekranda karşınıza çıkan notumu al kısmını işaretliyorsunuz ve çok kısa bir zaman içerisinde kredi puanı ortalamanızı öğrenmiş oluyorsunuz. Bu işlem için ortalama 7,5 TL gibi cüzi bir ücret ödüyorsunuz.

Bunun dışında farklı GSM operatörlerinin sunduğu kredi notu öğrenme hizmeti ile de bilgi alabilirsiniz ancak sizin için daha pahalı bir ücretlendirmesi olacaktır.

 • Kredi notumu öğrenmek nasıl işime yarar

Eğer kredi notunuz yüksekse bu bankalar karısında güvenilir bir müşteri olduğunuz izlenimini oluşturacaktır. Ve bu da sizin vade, faiz oranı, masraflar gibi önemli kalemlerde pazarlık yapmanıza yardımcı olacak, kendinize güvenerek işlem yapmanızı ve en uygun konut kredisi ile ev sahibi olmanızı sağlayacaktır.

 • Yüksek kredi notu ortalama kaç puandır

Genel geçer ölçülere baktığınızda kredi notunuz 1500’ün altında olmaması gerekiyor eğer bununda altında ise bu sizin için hiç de iyi bir sonuç değil. Herhangi bir bankanın kredi vermesi için için kredi notunuzun 1900 civarı olması yeterli olacaktır.

 • Düşük çıkan kredi notu yükseltilebilir mi?

Eğer kredi notunuz düşük çıktıysa en uygun konut kredisi imkânı ile ev alma hayalinizden vazgeçmenize gerek yok. Bankaların kredi vermesini kolaylaştırmak için kredi notu yükseltme seçenekleri;

 • Öncelikle borçlarınızı sıfırlayın, bankaların için güvenilir müşteri pozisyonunda olabilmeniz için borçlarınızın olmaması gerekiyor. Bütün kredi kartı borçlarınızı sıfırladıktan sonra 1 ay gibi bir süre sonucunda kredi notunuz yükselmiş olacaktır. Ancak bu durum normal borçlar için geçerli. Eğer gecikmiş kredi borcunuz varsa bu süreç daha uzun zaman alacak, gecikmiş kredi borcunuzu sıfırladıktan sonra en az 6 ay beklemeniz gerekecektir.
 • Bankalar ile iletişimi sıkı olan bir müşteri olun, bankalar için önemli konulardan biri borcunuzun olmaması ama bununla birlikte aktif bankacılık işlemleri yapmayan müşteriler de farklı bir kategoriye alınabilir. Yani hiç borcunuz yok ya da herhangi bir bankadan kredi kartınız bile yok, bu sanılanın aksine olumsuz bir intiba bırakacaktır. Böyle bir durumda siz banka için bir muamma, belirsizlik olursunuz, riskli müşteri grubu için aday gösterilme ihtimaliniz bile var. Bu yüzden işlemlerinizi internet bankacılığı üzerinden yapın, mevcut kredi kartınıza otomatik fatura ödeme talimatları verin.
 • Birçok farklı bankadan kredi kartı talep edin, kredi kartlarını düzenli alışverişte kullanın, gerekirse aylık bütün zorunlu alışverişlerinizi kart ile yapın ve ödemeyi peşin olarak yapın, yani banka içinde dönen aktif bir hesabınız olsun. Unutmayın bankalar kredi vermek istiyor sizde en uygun konut kredisi ile ev sahibi olmak istiyorsunuz bu yüzden kredi notuna önem verin.

8-kredi notunuzu öğrendikten sonra en uygun konut kredisi araştırmalarınızın en önemli aşamasına gelmiş bulunuyorsunuz; kredi oranları araştırma

Tüm bu aşamaları geçtikten sonra artık hayalini kurduğunuz eve sahip olmak için en uygun konut kredisi hakkında son çalışmaları yapıp, ardından banka ile iletişime geçmeniz yeterli. Bunu yapmanın da birçok farklı yolu denenebilir, eğer zaman konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsanız bankaların ilgili birimlerine gidip sahip olduğunuz şartlarda alabileceğiniz kredi hakkında genel bir bilgi alabilir ve bankanın konut kredisindeki faiz oranını öğrenebilirsiniz. Bu aşama biraz zorlu ve yorucu ancak yüz yüze iletişimin olumlu yanı olarak bankadaki yetkili kişinin yardımcı olma talebi karar vermenizi de kolaylaştıracaktır. Bir başka seçenek ise internet üzerinden araştırma yapmak, bu seçenek daha az yorucu ve daha kısa sürede sonuç verdiği için günümüzde birçok kişi bu yöntemi deniyor. Bu konu ile ilgili internette en uygun konut kredisi bulmanıza yardımcı olabilecek birçok site bulabilirsiniz. Biz bu yazımızda  enuygun.com sitesi üzerinden örnekleme yapıp en uygun konut kredisi araştırmasını anlatacağız;

-ilk olarak www.enuygun.com sitesine giriş yapıyorsunuz

-sonrasında almak istediğiniz kredi tutarını ve vadeyi yazıyorsunuz

-hemen altında e-posta adresinizi yazıyorsunuz

-şartları okudum kabul ediyorum dedikten sonra onaylıyorsunuz

– sonraki sayfada hakkınız da birkaç bilgi daha istiyor (isim soy isim yaşanan şehir gibi)

-bir sonraki sayfada T.C. kimlik numaranızı istiyor

– bu sırada en uygun konut kredisi karşılaştırmasını size ulaştırabilmeleri için mail adresinize bir onay maili geliyor, bu adres onaylamanızı yaptıktan sonra mail adresinize gerekli raporlama mail olarak ulaştırılıyor.

Gelen raporlama da dikkatinizi düşük olan krediler çekecek ve en uygun konut kredisi temin edebileceğiniz bankaları listeleyeceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bankaların konut kredisinde faiz oranları konusundaki rekabeti; düşük faiz oranı tüketiciye her zaman cazip gelir ve bankayı tercih sebebi haline getirir ancak unutulmaması gereken bir konuda faiz oranları dışındaki masraflardır, bazı bankalar faiz oranlarını çok düşük tutup en uygun konut kredisi veren banka izlenimi oluştururken toplam maliyet ve geri ödemeye bakıldığında diğer bankalardan daha yüksek bir orana sahip olabilir.

9-Şu an genel itibari ile banka faizleri hangi rakamlarda

Ülkemizde hükümetinde teşvikiyle bankalarda uygulanan konut kredisi faiz oranları 1’in altına çekilmiştir. Birçok banka %90 ve altında faiz seçeneği sunuyor.

10-  en uygun konut kredisi almada son aşama;

Bütün aşamaları geçip kredi notunuzu yükseltip, internet ya da bankalarla birebir görüşerek elde ettiğiniz bilgiler ışığında; artık sizin için en uygun konut kredisi veren bankayı biliyorsunuz. Bu aşamada bankaya gidip ilgili kişi ile görüşüp, kredi işlemleri için gereken belgeleri temin edip, krediniz hakkında detayları görüşmelisiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra banka almak istediğiniz ev için ekspertiz değeri belirlemek için eve eksper yollayacak ve evin ve sizin kredi alıp alamayacağınız konusunda kredi başvurunuza bir dönüş yapacaktır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir