EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ

Günümüzde belki yaşam standartları belki de ancak geçimi sağlayacak kadar para kazabilmesi sebebi ile pek çok kişi kredi çekerek hayatını devam ettiriyor. Seçilen kredi türü adına ne dersek diyelim artık gereklilik haline geldi. Kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız kredi türü ihtiyaç kredisidir.

Türkiye’de değişen jenerasyon ile artık birikimden ziyade olmayan parayı harcama özelliği olan bir toplum haline geldik. Aslında bu konu için çok geriye gitmeye gerek yok anne babalarımız birikim yaparak ev, araç sahibi olup yatırım için arsa vs. alabiliyorlardı. Ama aradaki nesil değişikliği ülkenin ekonomik durumundaki değişiklikler, insanların yaşam şeklini değiştirmesi gibi sebeplerden her geçen gün tüketim toplumu olmaya yaklaşan ülkemizde toplumun büyük bir çoğunluğu kredi ile hayatını sürdürüyor. Ev almak için, araba almak için, geleceğe dair yatırım yapmak için sürekli kredi çeken bir toplum olduk, arama motorlarında en çok arananlar arasında en uygun ihtiyaç kredisi ifadesi üst sıralarda bulunuyor. Hatta öyle ki insiyatifine bırakıldığı zaman kenara para atamayacağını düşünen kişiler en uygun ihtiyaç kredisi araştırmalarında düşük faizli kredi bulurlarsa bu şekilde yatırım yapmayı bile düşünebiliyorlar.

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ

İhtiyaç kredisi bir nevi taksitle ödeme yöntemi olarak algılandığı için ucuz pahalı tüm ihtiyaçlarımız için; evlilikten, düğüne, dijital cihaz alımına, ev tadilatına kadar bütçemiz için en uygun ihtiyaç kredisi arayışına giriyoruz. Aylık gelirinden birikinti yapamayan kişiler hastalık gibi acil ihtiyaçlarında başka bir çözüm bulamadıkları için de haliyle ilk iş olarak kendilerine en uygun ihtiyaç kredisi verecek banka arayışına giriyorlar. Almak istediğimiz ürünlerde ya da acil ihtiyacımız olduğunda eş dost değil banka kapısı çalan bir toplum olduk, artık banka şubeleri ve banka çalışanları ile akrabadan daha yakın hale gelmeye başladık. Pek çok kişi biten kredisini yenileterek başka bir ihtiyacını çözümleme yoluna gidiyor.

Son günlerde ülke gündemine baktığımız zaman banka ve bankacılık sistemi çokça konuşulan bir konu. Bu durumda acil nakit ihtiyacı olan tüketicilerin kendileri için en uygun ihtiyaç kredisi verecek bankayı bulmak için kulak kesilmesini sağlıyor. Devletin teşviki ile öncelikle kamu bankaları faiz oranlarında indirime gitti. Bu süreci Türkiye ekonomisinde büyük payı olan birçok önemli banka takip etti. Halen daha her gün başka bir banka faiz indirimi açıklaması yapıyor. Şu an ki duruma bakıldığında bankalar kredi vermek için adeta sıraya giriyor.

İlk etapta konut kredisi faiz indirimleri ile gündem lan bankacılık sektörü vadelerin 60 ayda sınırlı kalması ile pek çok tüketiciyi hayal kırıklığına uğratmıştı. Devletin faiz oranlarının 1’in altına çekilmesini istemesi ve her geçen gün faiz düşüren bankaların sayısının artması sektörde beklenen ikinci faiz indirimi fısıltılarının gerçeğe dönüştüreceğe benziyor. Bankalar sosyal medya üzerinden, internet sitelerinden yazılı ve görsel basından ilan ve reklam verip en uygun konut kredisi ve en uygun ihtiyaç kredisi tekliflerinin kendileri tarafından verildiğini iddia ediyorlar.

Tüm bu gelişmelerle pek çok iş sektöründe hareketlilik meydana geldi. İlk etapta açıklanan konut kredisi faiz oranları ile bankacılık sektörü, emlak sektörü ve inşaat sektöründe gözle görülür bir hareketlilik sağladı. Faiz oranlarının yüksekliğinden rahatsız olan tüketici üzerindeki ürkeklikten kurtuldu ve kredi alma konusunda işlemlerini başlattı bile.

Her gün gazete ve televizyonlarda faiz düşüşlerini görerek kendisi için en uygun ihtiyaç kredisi arayışına geçecek tüketiciler piyasaların bu hareketliliğinin heyecanına kapılmadan akılcı kararlar verip, bu faiz indiriminde bankaların kredi vermeye gönüllü olduğunu göz önünde bulundurup acele hareket etmeden en uygun ihtiyaç kredisi hangi banka tarafından veriliyorsa tercihini bu yönde kullanıp bu süreci karlı bir şekilde tamamlamalıdır.

Kredi çekerek ihtiyaçları karşılamak fikri güzel olsa da bankalardan kredi almak her zaman çok kolay olmuyor. Siz sizin için en uygun ihtiyaç kredisi araştırması yaparken bankalarda kendileri için en uygun müşteri profilini arıyor. Banka verdiği krediyi geri alabileceği bir müşteri olmadığınız taktirde kredi onayınızı vermez. Banka için bazı şartları karşılıyor olmanız lazım. Bunlardan ilki bir işyerinde sigortalı çalışan olmanız, bununla birlikte gelirinizi de belgeleyebilmelisiniz, bankalar için belgelenemeyen gelirler hiçbir anlam ifade etmez. Sigortalılık sürecinizin en az 6 ay olması gerekir. Ülkemizde kayıt dışı gelirin çok olması bankaların kredi talebinde bulunan kişiler hakkında çok iyi analiz yapmasını engelliyor, bu durum da kredinin geri ödeme safhasında farklı sıkıntılar ortaya çıkarıyor. Banka için diğer bir önemli konu ise kredi notunuzdur. Kredi notu bankalara finansal geçmişiniz hakkında bilgi verir ve sizin hakkınızda bir fikir sahibi olmalarını sağlar. Bu iki önemli özelliği taşımadığınız taktirde banka sizin için en uygun ihtiyaç kredisi veren konumda olsa bile, siz banka için uygun müşteri değilsinizdir. Ülkemizde ihtiyaç kredisi en yüksek batık oranına sahip kredidir. Bunun en büyük nedeni tüketicinin kendisine en uygun ihtiyaç kredisi seçimini yanlış olmasıdır.

Kredi almanın en kestirme yolu kredi notunuzu yüksek tutmaktır. Kredi notunuzu yüksek tutmak içinde banka için görülebilir olmanız gerekir. Yani her türlü finansal etkinliğiniz bankalar üzerinden olmalı bu durum kredi notunuzun oluşmasına ve bir hareketlilik içine girmesine neden olur. Eğer düşük bir kredi notunuz varsa bunu değiştirmek için bankalarla aranızı düzeltmeniz lazım; yani en uygun ihtiyaç kredisi arayışınızın hüsranla sonuçlanmaması için, kredi kartları borçlarınızın tamamını ödeyin, tüm faturalarınızı( doğalgaz elektrik, GSM, su, telefon vs. ) mutlaka otomatik ödemeye verin, farklı bankalardan kredi kartı talebinde bulunun, mevcut kredi kartınız aktif kullanıp borcunuzu muhakkak dönem içerisinde ödeyin, kredi kartlarınız için limit artırımı isteyin, bunları yaptığınız taktirde düşük olan kredi notunuz zaman içerisinde yükselecektir. Bankaların en uygun ihtiyaç kredisi talebinizi olumlu yanıtlaması için kredi notunuzun en düşük 1400 olması gerekiyor bunun altındaki not ortalamasında kredi almanız çok zor. Çünkü bu işlemden sonra bankalar için finansal bir profiliniz oluşacak, sizin gelir ve giderlerinizi, ödeme düzeninizi inceleyip en uygun ihtiyaç kredisi talebinize olumlu cevap verip veremeyeceklerine bir yön çizmiş olacaksınız. Unutmayın eşten dosttan önce bankalardan para talebinde bulunuyoruz o yüzden bizi tanımaları gerekiyor. Kredi notunu öğrenmek için Findeks internet sitesine girebilir, düşük olan kredi notunuz için sitenin danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 

Sizin için en uygun ihtiyaç kredisi bulma yolunda izlemeniz gereken yolları şöyle sıralayabiliriz;

 • Aylık ödeme yapabileceğiniz tutarı belirleyin

Kredi başvurusu yapmadan hatta bankalar arasında en uygun ihtiyaç kredisi arayışına girmeden önce yapmanız gereken şey bütçenizi çıkarmanız. Şapkanızı önünüze alın ve düşünün gelir ve giderlerinizi en iyi siz bilirsiniz. Kayıt dışı gelir ya da gider var mı? aylık ney gelir üzerinden giderleri çıkardığınızda yapabileceğiniz ödeme tutarı? Bunlar için en doğru cevapları bilecek olan sizsiniz. Ülkemizde istisnalar dışında genellikle bankalar kredi ödemlerinizin toplam aylık gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde ödeme planı çıkarırlar. Dünyada ise bu oran %40’a tekabül eder. Ama dediğimiz gibi kayır dışı gelir yüzünden bankalar bira daha esnek davranıp en uygun ihtiyaç kredisi talebinizi olumlu cevaplandırmak isteyebiliyorlar. Bu yüzden sizi en iyi siz tanırsınız, banka ile görüşmeden aylık ödeyebileceğiniz tutarı kendi kafanızda netleştirin.

 • Vade seçimini doğru yapın

Kredi ödeme sürecinde herkes en kısa sürede bu borçtan kurtulmak ister, ancak atlanılmaması gereken bir konu da aylık kredi ödemesi arttıkça temel ve sosyal ihtiyaçlar için ayırdığınız miktar azalacaktır ve bu da uzun vadede sıkıntıya sebep olabilir. Kendinize karşı gerçekçi olun artan faiz tutarından kaçmak en uygun ihtiyaç kredisi fırsatını kaçırmamak için yanlış vade seçimi yaparak kendinizi daha büyük bir sıkıntının içine sokmayın.

 • Banka ile görüşmeden önce çekebileceğiniz en yüksek kredi tutarını hesaplayın

Hesapladığınız aylık kredi tutarı ile vadenizin çarpımına, tahmini toplam faiz ödemenizi de eklerseniz en yüksek çekebileceğiniz kredi tutarınızı bulabilirsiniz. Banka ile en uygun ihtiyaç kredisi talebiniz hakkında görüşürken kendi limitinizi belirlemiş olun. Ben nasılsa öderim mantığı ile kredi gibi bir borcun altına girmeyin, ödeme dönemi harcama döneminde çok fala zorlayıcı olacaktır. Bankadan alınacak ekstra her tutar aylık ve toplam ödemenize ek olarak gelecek ve ödeme yükünüzü arttıracaktır. İhtiyacınız olan net tutarı belirleyin ve buna göre talepte bulunun.

 • Kredi ödeme sürecinizde çıkabilecek ekstra masrafları göz önünde bulundurun. Bu masrafların hesaplanması elbette ki zor olacaktır çünkü gerçekleşme ihtimali olan şeylere karşı hazırlıklı olmaya çalışıyorsunuz. Ancak en uygun ihtiyaç kredisi ödeme planınızı siz hazırlayabilirsiniz. Bu masrafları tahmin edilen ve edilemeyen olarak ikiye ayırın. Tahmin edilen eğitim, tatil, evlilik gibi masraflar kredi çekilirken dikkate alınmalı ve ödemeler buna göre hesaplanmalıdır.

Bankalar ile yüz yüze görüşmeden internet üzerinden sizin için en uygun ihtiyaç kredisi araştırması yapabileceğiniz pek çok site var bu siteleri kullanın. Örneğin; hangikredi.com

 • Öncelikle hangikredi.com sitesine giriş yapıyorsunuz
 • Karşınıza çıkan ekranda kredi bölümünü seçiyorsunuz
 • Bir sonraki ekranda kredi türü olarak ihtiyaç seçeneğini seçiyorsunuz. (Bu siteyi diğer kredi türleri içinde kullanabilirsiniz)
 • Sonrasında çekmek istediğiniz kredi tutarı ve vadeyi seçtikten sonra ‘bankaların tekliflerini göster’ diyorsunuz
 • Sonraki gelen sayfada dilerseniz çok kısa bilgilerden oluşan formu doldurarak bankaların sizinle irtibata geçip bilgi vermelerini de tercih edebilirsiniz.
 • Eğer bunu istemiyorsanız ‘kredi karşılaştırma sonuçlarını görmek istiyorum ‘seçeneğine geçiyorsunuz.
 • Bu işlemi seçtiğiniz anda bankalar arası en uygun ihtiyaç kredisi raporu karşılaştırmasına çok kolay bir şekilde ulaşmış oluyorsunuz.
 • Karşınıza çıkan ekranda banka ismi, bankanın krediye verdiği isim, bankanın uygulamış olduğu faiz oranı, toplam ödenecek tutar, aylık ödeme oranı gibi sizin için en gerekli bilgilere ulaşıp en uygun ihtiyaç kredisi oranları karşılaştırmanızı yapıp buna göre kredi talep edeceğiniz bankayı seçebilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir