En Uygun Ev Kredisi

Bankalar tüketicilerin her alandaki farklı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kredi hizmeti vermektedirler. Konut sahibi olmak isteyen kişiler için de bankalar konut kredisi, ev kredisi ya da mortgage kredisi gibi farklı isimlendirilen kredi hizmetleri ile müşterilerine maddi destek sağlamaktadır. Konut sahibi olmak isteyen ve konut kredisi çekmek isteyen tüketiciler çoğunlukla bankalardan konut kredisi kullanarak finansal ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Konut fiyatlarının yüksek olması ve gelirlerin bu konut fiyatlarını karşılayamayacak seviyelerde olması kredi ile ev alınma olayını artırmaktadır. Bankalar farklı kampanyalar, değişik faiz oranları ve ödeme koşulları ile müşterilerinin konut satın almalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. En uygun ev kredisi veren bankalar, müşterilerinin yeni bir konut sahibi olarak kira derdinden kurtulması amacıyla konut kredisi hizmeti vermektedir.

En uygun ev kredisi çekebilmek için çok ciddi bir araştırma yapmak gerekmektedir. Her banka kendi stratejileri ve maliyetlerini göz önünde bulundurarak faiz oranlarını belirlemektedir. Dolayısıyla bankaların konut kredisi faiz oranları birbirlerinden farklılık gösterebilmektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki, bankalar üzerinden kullanılan kredi türleri arasında en düşük faiz oranlı krediler, konut kredileridir. Konut kredilerinin faiz oranı, ihtiyaç kredilerinden ve taşıt kredilerinden daha düşüktür. En uygun ev kredisi veren tüm bankalarda uygulama bu şekildedir.

Uzun süredir düşmesi beklenen ve hükümet tarafından da yüksek olduğu ifade edilen konut kredisi faiz oranları yakın bir tarihte yapılan düzenlemeler ile düşürülmüştür. Bu düzenlemenin konut piyasasını hareketlendireceği ve yüksek faiz sebebiyle kredi kullanmaktan çekinen tüketicileri, teşvik edeceği planlanmaktadır. En uygun ev kredisi hizmeti veren bankalar da yapılan bu düzenleme sonrası konut kredisi faiz oranlarını güncellemiştir. En uygun ev kredisi ile konut sahibi olmak isteyen kişiler için çektikleri kredi tutarının vade sayısı da oldukça önemlidir. Konut kredileri 12 ay, 24 ay, 36 ay, 48 ay, 60 ay ve 120 ay gibi farklı vade seçenekleri ile müşterilere sunulmaktadır. En uygun ev kredisi veren bankalar aracılığı ile 120 aya kadar taksitlendirilmiş konut kredilerinden faydalanabilirsiniz. Vade sayısı arttıkça konut kredisi faiz oranları da doğrusal olarak artabilmektedir. Yani kredinin vade sayısı ne kadar artarsa toplam geri ödenecek kredi tutarı da o kadar artacaktır. En uygun ev kredisi çekerken bu hususların da göz önünde bulundurulması ve en makul kredi türünün ve bankanın seçilmesi gerekmektedir.

En uygun ev kredisi alınırken nelere dikkat etmek gerekmektedir?

En uygun ev kredisi kullanmak için araştırma sürecinde bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Ev kredileri genellikle çok yüksek tutarlarda çekilmektedir. Maddi bir zarara uğramamak ve krediyi geri ödeme konusunda sıkıntı yaşamamak için titiz ve ciddi bir araştırma yapılması gerekmektedir. Bütçe ve gelir dengesi iyi belirlenerek gelirin çok üstünde aylık ödemesi bulunan kredi seçenekleri tercih edilmemelidir. En uygun ev kredisi alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır;

  • En uygun ev kredisi için faiz oranları sabit faizli, değişken faizli veya hem değişken hem de sabit faizli olarak kullanılabilmektedir. Krediyi çeken kişi için en uygun faiz hesaplama yöntemi hangisi ise onun tercih edilmesi gerekmektedir.
  • En uygun ev kredisi için değişken faiz uygulamalı kredi çekildiği takdirde, faiz oranında herhangi bir değişiklik olması durumunda, kredi çekilen bankanın, değişen faizi uygulamaya koymadan önce kredi çeken kişiye yazılı olarak bilgilendirme yapması gerekmektedir. Banka bu bilgilendirmede, kredi çeken kişiye hesaplanan yeni faiz oranı üzerinden bir ödeme planı hazırlayarak göndermektedir. Zarara uğramamak için değişken faiz uygulamasının iyi bir şekilde araştırılması şarttır.
  • Konut kredisinin geri ödemesi hususunda, bir gecikme yaşanması durumunda ve bildirim yapılmasına rağmen herhangi bir ödeme yapılmaz ise banka borçlu kişi hakkında icra takibi başlatma hakkına sahiptir. Kredi çekilirken kefil gösterilmiş ise, ve borçlu kişiden borç tahsil edilemezse, banka borcun ödenmesini kefil gösterilen kişiden isteyebilir. En uygun ev kredisi çekerken bu durumun da mutlaka üzerinde durulması gerekmektedir. Ödenemeyecek tutarlarda bir ödeme planı hazırlanması kişiyi zor duruma sokabilir.
  • Konut kredinin faiz oranı, faiz türü ve para biriminde değişlik yapılabilmektedir. Bankadan talep edilmesi ve bankanın da kabul etmesi durumunda bu konular da değişiklik yapılması mümkündür. Ya da birden fazla konut kredisi kullanmış iseniz, kredileri birleştirerek yeni bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Bu durumun banka tarafından da mutlaka onaylanması şarttır.
  • En uygun ev kredisi hizmeti alındıktan ve kredi sözleşmesi imzalandıktan sonra, kredi çeken kişi herhangi bir gerekçe göstermeden 14 gün içerisinde çektiği krediden cayma hakkına sahiptir. Ceza veya farklı bir uygulama olmadan bu süre zarfında kredi kullanımından vazgeçme hakkı bulunmaktadır.
  • En uygun ev kredisi bazı durumlarda sabit faiz oranı ile de çekilebilmektedir. Konut kredisi faiz oranı sabit olarak uygulanmaktaysa, birden fazla kredi taksitinin vadesi gelmeden ödenmesi durumunda, banka erken ödeme tazminatı talep edebilmektedir.
  • Konut kredilerinde üst üste 2 kredi taksitinin ödenmemesi durumunda, banka krediyi çeken kişiye 30 gün içinde borcun ödemesi konusunda bildirimde bulunur. Bankanın tanıdığı süre zarfında herhangi bir ödeme yapılmaz ise, banka kalan kredi borcunun tamamını isteme hakkına sahiptir.
  • En uygun ev kredisi çekerken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus, borcun ödenmemesi ya da geç ödenmesi durumunda kredi sözleşmesinde bulunan faiz oranının % 30 fazlası oranında bir gecikme faizi alınmaktadır. Hesaplanan bu gecikme faizi anaparaya eklenerek hesaplanmaktadır.

En uygun ev kredisi çekerken yukarıda belirtilen konuların dikkate alınması yaşanabilecek olumsuzlukların da önüne geçecektir. En uygun ev kredisi veren banka ile yapılacak ön görüşmede bu konular açıklığa kavuşturulmalıdır.

En uygun ev kredisi veren bankaların kredi şartları?

En uygun ev kredisi veren bankalar araştırılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Her bankanın uyguladığı konut faiz oranı farklı sebeplerden dolayı farklılık gösterebilmektedir. Kişinin kredi notu ve finansal geçmişi burada en önemli etkenlerden bir tanesidir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse daha düşük faiz oranları ile konut kredisi kullanma ihtimaliniz artacaktır. Konut kredisi alabilmek için belirli bir miktar peşinat ödenmesi zorunludur. Konut tutarının tamamını bankalardan kredi ile çekmeniz mümkün değildir. Konut kredisi çekmek isteyen kişiler alacakları konut tutarının en fazla % 75’lik kısmını kredi ile ödeyebilirler geri kalan kısmının peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. En uygun ev kredisi veren bankalar araştırılırken üzerinde durulması gereken en önemli noktalardan bir tanesi de ipotek konusudur. Banka verdiği kredi karşısında evinizi ipotek altına almaktadır. Kredi borcunuz bitene kadar eviniz ipotek altında tutulur. Ödemelerde bir gecikme yaşanması veya ödeme yapılmaması durumunda banka gerekli yasal işlemleri yapma hakkına sahiptir. Dolayısıyla ödenebilecek tutarlarda bir ödeme planı hazırlanması istenmeyen durumların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

En uygun ev kredisi veren bankalar hangileridir?

Ülkemizde bulunan yerli ve yabancı tüm bankalardan konut kredisi çekilebilmektedir. Bankaların konut kredisi faiz oranları, ödeme planları ve kredi masrafları farklılık gösterebilmektedir. Faiz oranları kişiye göre ve uygulanacak vade sayısına göre de değişkenlik gösterebilmektedir. En uygun ev kredisi veren bankalardan bazıları ve bu bankaların faiz oranları ile vade sayıları aşağıda açıklanmıştır.

En uygun ev kredisi veren bankaların listesi

Denizbank Konut Kredisi Faiz Oranları

En uygun ev kredisi veren bankalardan biri olan Denizbank tarafından belirlenen ve kredi masrafları hariç tutularak hesaplanmış olan faiz tutarları şu şekildedir;

6 ay- 24 ay için    % 0,91

25 ay- 36 ay için  % 0,97

37 ay – 60 ay için  % 1,01

61 ay  – 84 ay için   % 1,14

Bankanın bu kredi şartları çekilecek kredi tutarına ve o dönemki ekonomik koşullara göre farklılık gösterebilmektedir. Detaylı bilgileri bankanın internet sitesi, telefon bankacılığı ya da şubelerinden öğrenebilirsiniz.

 

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranları

Vakıfbank tarafından belirlenen ve kredi masrafları hariç tutularak hesaplanmış olan faiz tutarları şu şekildedir;

3ay – 12 ay için     % 0,80

13 ay  – 36 ay için  % 0,88

37 ay – 60 ay için   % 0,90

61ay  – 120 ay için  % 0,95

Bankanın bu kredi şartları çekilecek kredi tutarına ve o dönemki ekonomik koşullara göre farklılık gösterebilmektedir. Detaylı bilgileri bankanın internet sitesi, telefon bankacılığı ya da şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

En uygun ev kredisi kredi veren bankalardan biri olan ve devlet bankası olma güvencesi ile beraber faiz oranlarını aşağı çeken Ziraat Bankası’nın faiz oranları şu şekildedir;

6 ay – 60 ay için    % 1,13

60 ay  – 84 ay için  % 1,15

Bankanın bu kredi şartları çekilecek kredi tutarına ve o dönemki ekonomik koşullara göre farklılık gösterebilmektedir. Detaylı bilgileri bankanın internet sitesi, telefon bankacılığı ya da şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranları

Halkbank çekilecek konut kredisi miktarını 1 Milyon TL ile sınırlandırmıştır. Oldukça yüksek tutulan konut kredisi üst sınır ile istenilen konutlar alınabilmektedir. Halkbank tarafından belirlenen ve kredi masrafları hariç tutularak hesaplanmış olan faiz tutarları şu şekildedir;

3 ay – 36 ay için     % 0,80

37 ay – 120 ay için % 0,89

Bankanın bu kredi şartları çekilecek kredi tutarına ve o dönemki ekonomik koşullara göre farklılık gösterebilmektedir. Detaylı bilgileri bankanın internet sitesi, telefon bankacılığı ya da şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Akbank Konut Kredisi Faiz Oranları

En uygun ev kredisi veren bankalardan biri olan Akbank tarafından belirlenen ve kredi masrafları hariç tutularak hesaplanmış olan faiz tutarları şu şekildedir;

3 ay – 24 ay için   % 0,90

25 ay – 60 ay için  % 0,93

61 ay – 84 ay için  % 0,95

85 ay – 120 ay için  % 0,97

Bankanın bu kredi şartları çekilecek kredi tutarına ve o dönemki ekonomik koşullara göre farklılık gösterebilmektedir. Detaylı bilgileri bankanın internet sitesi, telefon bankacılığı ya da şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Garanti Bankası, çekilebilecek konut kredisi tutarını 750.000 TL ile sınırlandırmıştır Bu tutarın üzerinde bir tutar çekilmesi mümkün değildir. Garanti Bankası tarafından belirlenen ve kredi masrafları hariç tutularak hesaplanmış olan faiz tutarları şu şekildedir;

3 ay – 24 ay için   % 0,90

25 ay – 60 ay için  % 0,95

61 ay – 84 ay için  % 0,99

85 ay – 120 ay için  % 1,05

121 ay  – 240 ay için  % 1,14

Bankanın bu kredi şartları çekilecek kredi tutarına ve o dönemki ekonomik koşullara göre farklılık gösterebilmektedir. Detaylı bilgileri bankanın internet sitesi, telefon bankacılığı ya da şubelerinden öğrenebilirsiniz.

En uygun ev kredisi veren bankalardan bazılarının faiz oranları yukarıda verilmiştir. Bu faiz oranları dönemsel ekonomik koşullara göre artabileceği gibi azalış da gösterebilir. Konut kredisi alınacak dönemde en uygun ev kredisi veren bankaların araştırılması ve faiz oranlarının öğrenilmesi gerekmektedir.

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir