Devlet Kreş Yardımı

Devlet Kreş Yardımı

Uzun süredir devletin gündeminde olan ve projelendirilen devlet kreş yardımı hala gündemdeki yerini koruyor. 2013 yılından beri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan ancak bir türlü kabul edilmeyen devlet kreş yardımı geçtiğimiz aylarda kabul edildi. Hem çocuklar hem de ebeveynlerin merakla beklediği bu projenin detayları da yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Kreşe gönderilebilecek yaşta çocuğu olan anne babaların devlet kreş yardımı sayesinde hayatı daha da kolaylaşacaktır.

Kimler devlet kreş yardımı hizmetinden faydalanabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir süre önce “çalışan anneye bakıcı parası” uygulamasını yürütmekte ve bu sebeple devlet kreş yardımı uzun süredir yasalaşamamıştı. Ancak ailelerden bu yönde gelen talepleri dikkate alan hükümet devlet kreş yardımı uygulamasının yasalaşması için yeniden düğmeye bastı. Kısa sürede uygulamaya geçilmesi beklenen bu yardımın kimleri kapsayacağı da netleşmeye başladı.

Devlet kreş yardımı uygulaması kapsamında ilk olarak dul anneler, eşinden ayrılmış ya da eşi vefat etmiş anneler ile maddi sıkıntılar yaşayan babaların bu yardım kapsamına alınacağı tahmin edilmektedir. Devlet kreş yardımı kapsamında anne ve babalara karşılıksız olarak maddi destek sağlanacak.  Bakanlık, özellikle çalışan kadınların daha rahat çalışabilmesini ve çalışmayan kadınların da iş hayatına girmesini sağlamayı amaçlamaktadır. 0 ile 4 yaş aralığında çocuğu olan on binlerce kişinin bu yardımdan yararlanması sağlanacaktır. Yalnız yaşayan ve çalışan anne babalar, 0 – 4 yaş arasındaki çocuklarını devlet desteğiyle kreşe bırakarak rahat bir şekilde işlerine gidebilecekler.

Çocuklarını tek başına büyütme mecburiyetinde olan anne ve babaların daha rahat çalışmasına imkan verecek olan bu projeden memurlarda faydalanabilecekler. Bazı devlet dairlerinde kamu görevlilerinin çocuklarını bırakabilecekleri kreşler bulunmaktadır. Çalıştığı kurumda böyle bir kreş bulunmayan memurlar da devlet kreş yardımı kapsamına alınabilecek ve maddi destek alabileceklerdir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında verilecek kreş yardımının ne kadar olacağı konusunda henüz net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak kreş fiyatları göz önünde bulundurularak, üzerinden herhangi bir kesintinin yapılmayacağı bir yardım tutarının verilmesi beklenmektedir. Gelir durumuna göre ödeme yapılması da mümkündür. Yani kişinin gelirine göre kreş yardımı ile ilgili belirlenen limitler dahilinde bir ödeme gerçekleştirilebilir. Piyasa uzmanlarının tahminine göre 300 TL ile 400 TL arasında bir tutarın çalışan anne babalara kreş yardımı olarak ödenmesi ön görülmektedir. Yardımın hayata tamamen geçirilmesi ile maddi zorluklar yüzünden çocuğunu kreşe gönderemeyen anne ve babalar, bu sayede rahat bir nefes alma imkanına kavuşacaklar.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çalışmaları son aşamaya gelmiş durumdadır. Yakın zamanda resmi gazetede yayımlanarak devlet kreş yardımı uygulamasının başlaması beklenmektedir. Uygulamanın yasalaşması ile beraber bakanlığın sitesinden başvuru şartları ve ne kadar ödeme yapılacağı gibi konularda açıklama yapılacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir