Devlet Destekli Evlilik Kredisi ve Çeyiz Parası Yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ülkemizde yaşamakta olan bireylerin hayat kalitelerini artırmak, mücadele etmekte olduğu şartları kolaylaştırmak adına geçtiğimiz dönemlerde teklifte bulunduğu Evlilik kredisi vatandaşlara yardımcı olacak konular arasında yerini almıştır. Hükümet sosyal hayata destek verilmesini amaç edinerek bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına evlilik kredisi vererek vatandaşlara hem yardımcı olmakta hem de evlenme isteklerini artırmaktadır. Evlilik yardımı adı verilen hizmet, evlenme düşüncesinde olan gençlere maddi yardımda bulunmak amacıyla Bakanlığın belirleyip sunduğu koşullar dahilinde faiz olmadan yardım olanaklarından faydalanmak isteyen gençlere başvuru yaptığı sürece verilmektedir.

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Şartları

  • Evlenme düşüncesinde bulunan çiftin 18-24 yaş aralığında olması gerekmektedir.
  • Evlenmeyi düşünen çiftin gerekli maddi olanakları sağlayamadığı için evlenemeyecek durumda bulunuyor olması.
  • Evlenmeyi düşünen çiftlerden herhangi birisinin Türk Ceza Kanunu kararında yer alan bir suçtan dolayı ceza almamış olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilmiş olan şartların sağlanmasıyla TC vatandaşı olan evlenme niyetindeki çiftler evlenebilmek amacıyla devlet destekli olan faizsiz evlilik kredisi hizmetinden yararlanabilirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanıp sunulan koşullara uygun olan çiftler faiz olmadan 10.000 TL tutarında 1 sene geri ödemesi olmayan devlet destekli evlilik kredisinden yararlanabilirler. Devlet destekli olarak çiftlere sunulmakta olan kredinin kararlaştırılmış olan geri ödeme süresi  4 yıldır. Eğer evlilik kredisinden yararlanarak evlenmiş ve evlendikleri bir yıl içerisinde çocuk sahibi olmuş olan çiftlerin devlet destekli olarak aldıkları evlilik kredilerini 1 yıl daha erteleme olanakları vardır. Alınmış bulunulan bu kredi 24 eşit taksite bölünmek suretiyle geri ödenmektedir.

Evlilik Yardımı

İlk şartlarda belirtilen 18-24 yaş aralığı aslında bazı durumlarda değişebilir. Yani evlilik yardımı gayesi altında faizsiz devlet destekli kredi alan üniversite mezunu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yaş aralığı 24 yerine 26 olmaktadır. Üniversite mezunu olan evlenmeyi düşünüp evlilik yardımından faydalanmak isteyen  genç çiftlerin yaş aralığı 18-26 denilebilir. Yaş aralığı işte bu durumda farklılığını gösterir. Evlenmeyi düşünen çiftlerden herhangi birisinin yetimhane ya da devlet kurum ve kuruluşlarının yurtlarından daha önceden yaşamış ise bu durumda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının hazırlayıp beyan ettiği koşullar içinde çift faizsiz devlet destekli evlilik kredisinden en az 2 sene ödemesiz olarak faydalanabilir. Kredinin ödemesini de 4 yıl gibi bir sürede yapabilir.

Devlet destekli evlilik kredisi, bankalar vasıtasıyla evlenmeyi düşünen çiftlere sunulmaktadır. Evlenmeyi düşünen çiftin krediden faydalanmak için bankaların şubesine giderek kredi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Günümüz koşulları yüzünden maddi olanakları sağlayamayan bu nedenle evliliklerini ertelemeyi düşünen çiftler Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yardımı dahilinde vatandaşlara sunulan devlet destekli evlilik kredisiyle planlarını erteleme gereği kalmadan bu olanaklardan faydalanabilirler.

Devlet Destekli Çeyiz Parası Yardımı

Evlilik yardımı dahilinde çeyiz parası bir diğer adıyla bildiğimiz çeyiz kredisinden yararlanabilmek için bazı koşullar bulunmaktadır. Çeyiz kredisi için koşullar aşağıda belirtilmiştir.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

  • 27 yaşını doldurmamış vatandaş çeyiz kredisinden yararlanabilir.
  • Çeyiz kredisinden yararlanmak için 3 yıl istikrarlı olmak üzere bankada TL olarak açılmış olan hesaba para yatırıp birikimde bulunulması gerekir.
  • Açılan hesapta 3 sene boyunca birikmiş olan miktara devlet destekli çeyiz kredisi olarak en çok 5000 TL yardım olacaktır. Bu en yüksek miktarı 3 misline kadar yükseltmeye Bakanlar Kurulunun yetkisi bulunmaktadır.
  • 5000 TL tutarındaki yardım sadece bir evlilik için ve tek bir defada şahısa verilmektedir. Bakanlığın belirlediği süre dahilinde hesaba yatırılmış 5000 TL hesapta kalır.
  • Tek bir kişi olabileceği gibi çeyiz hesabını iki kişide açabilir ve çeyiz kredisinden iki kişide yararlanabilir.
  • Çeyiz kredisi için açılmış hesabın hak edişi, sözleşme ayrıntıları, devlet katkısının ne oranda olacağı gibi durumlar Bakanlar Kurulu tarafından tayin edilecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir