Arsa Kredisi

Türkiye günümüzde artık her köşesinde bir inşaat mazarası yükselen bir yer haline geldi. Son 10 yılda bu sektörde çok önemli atılımlar gerçekleştirildi. İlerleyen günlerde de bu atılımların hız kesmeden devam etmesi bekleniyor. Zaten dikkat edilecek olunursa, beş on sene önce kimsenin yüzüne bakmadığı arsaların artık çok değerli olduğunu çoğu insanın gücü yetmeyecek kadar pahalandığını görmek mümkündür. Artık o tenha ve netameli yerlerde büyük rezidanslar, alışveriş merkezleri ve görkemli siteler yükseliyor.  Bu Türkiye’nin her geçen gün biraz daha geliştiğinin bir işareti. Bu mantıkla değerlendirilecek olursa arsa kredisi çekmek ve bir arsanın sahibi olmak oldukça akla yatkın bir şeydir. Arsa kredisi ile aldığınız bir yer, size çok değil beş-on sene sonra dahi büyük miktarlarda para kazandırabilir. Bu size de mâkul geliyorsa ve yatırım amaçlı bir arsa almakta beis görmüyorsanız ancak elinizde yeterli miktarda para yoksa arsa kredisi seçeneğini kullanarak hayallerinizdeki yeri satın alabilirsiniz.

 

Arsa Kredisi Şartları

Bankaların kredi vermek noktasında koyduğu şartlar herkes tarafından bilinmekte. Arsa kredisi için de bazı şartlar var. Öncelikle İmarlı arsa kredisi ve imarsız arsa kredisi olarak ikiye ayrıldığını bilmek gerek. Rahatlıkla anlaşılabileceği üzere imarlı arsalara kredi veren bankaların sayısı imarsız alanlara kredi veren bankaların sayısından fazla. Kredi çekerken gereken şartların bankadan bankaya değiştiği bilinmekle beraber bazı genel koşullar şöyledir:

 

  • Satın alınmak istenen arsa herhangi bir belediyenin sınırları içerisinde olmalı ve imarlı olması lazımdır.
  • Sahibi olunmak istenen arsa imarlı değilse bazı bankalar başka bir gayrimenkulü teminat göstermek yoluyla orayı ipotek altına alabilir ve kredinizi onaylayabilir.
  • İmarlı arsa kredilerde kefil zaruri olmakla birlikte arsa üzerine ipotek konulur ve borcunuz bittiğinde bu ipotek kaldırılır.
  • Eğer arsa kredisi almak isteyen müşterinin kredi sicil notu istenen düzeyde değilse bankalar başka teminatlar da isteyebilir.

 

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa kredisi bankalar arasındaki rekabeti epey körüklemiş durumda. Haliyle pek çok bankadan Arsa kredisi almak artık mümkün. Bu bankalar arasında; Ziraat Bankası, İş Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Şekerbank gibi köklü kurumlar yer alıyor. Şimdi bunlardan birkaçının tüketicide nasıl şartlar aradığına değinelim.

 

Ziraat Bankası; imarsız alanlara kredi vermemekle birlikte imarlı alanlar için arsanın belediye sınırları içerisinde olması şartını koymuştur. Arsa kredileri için 36 aya kadar vadeler belirlemiştir.  Sahibi olunmak istenen arsanın ekspertiz değerinin en fazla %50’sini karşılıyor. Yani 50.000 Türk Lirası değerindeki bir arsa için en fazla 25.000 TL kredi çekebilirsiniz. Bu kredinin vadesi boyunca kredi sahibine hayat sigortası yapılmaktadır ve gerekli görüldüğü takdirde Ziraat Bankası, müşterisinden başka teminatlar da isteyebilmektedir.

 

İş Bankası; Arsa kredisi veren bankalardan biri olan İş Bankası da Ziraat Bankasıyla benzer kredi olanakları sunmakta.  Ancak arsa ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi çekmek mümkün olabilmekte.  Tüketicilerden istenen belgeler ise şöyle: Arsa kredisi başvuru formu, T.C nüfus cüzdanı, gelir belgesi, tapu belgesi ya da fotokopisi, ipotek olarak kabul edilecek alan üzerinde herhangi bir ipotek, rehin konulup konulmadığını gösteren belge.

 

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB);  TEB’den arsa kredisi çekebilmek için sahibi olduğunuz evi teminat olarak gösterebilirsiniz. TEB, alınmak istenen arazinin ekpertiz değerinin %60’ına varan miktarlarda kredi veriyor.  36 ay vade imkânı bulunan TEB kredilerinde, sabit faiz oranları uygulanıyor bu şekilde tüketicinin piyasa koşullarından etkilenmemesi sağlanıyor. İstenilen belgeler: Nüfus cüzdanı, gelir belgesi, ipotek edilecek gayrimenkulün tapusunun orijinali yahut fotokopisi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir