Arsa Kredisi Veren Bankalar 2017

Bankalar tüketicilerine yatırım amaçlı satın alınacak gayrimenkul ya da arsalar için de kredi hizmeti vermektedir. Değerleneceği düşünülen ve kısa süre içerisinde alınması planlanan arsalar için bankalar müşterilerine finansal destek sağlamaktadırlar. Arsa kredisi veren bankalar yatırım yapmak isteyen ya da arsa alıp kendi bahçesini kurmak isteyen müşterilerine maddi imkanlar sağlamaktadır. Her geçen gün konutlaşmanın arttığı günümüzde yatırım yapılacak arsaların hızlı bir şekilde satın alınması oldukça önemlidir. Arsa kredisi veren bankalar zaman kaybetmeden müşterilerinin bu arsaları satın almasına olanak sağlamaktadır.

Arsa kredisi veren bankalar hangi şartlarda kredi vermektedir?

Arsalar imarlı ve imarsız arsalar olmak üzere iki temel grubu ayrılmaktadır. Arsa kredisi veren bankalar çok büyük oranda imarlı arsalar için kredi hizmeti vermektedir. Arsa kredisi veren bankalar arsa kredileri için bazı şartlar belirlemişlerdir. Bankadan bankaya değişmekle beraber bu şartlar şunlardır;

  • Kredi ile alınacak arsanın belediyenin sınırları içerisinde bulunması ve imarlı olması gerekmektedir.
  • Alınacak arsa imarlı değil ise, arsa kredisi veren bankalar başka bir gayrimenkulün teminat gösterilmesi şartı ile imarsız arsa için kredi vermektedir.
  • Kredi ile alınacak imarlı arsa banka tarafından ipotek altına alınmakta ve başvuru sırasında bir kefil istenmektedir.

Arsa kredisi veren bankalar kredi için genel olarak bu şartları belirlemişlerdir. Bankalar kredi başvurusunda bulunan kişilerden farklı evraklar veya şartları talep edebilmektedir.

Arsa kredisi veren bankalar hangileridir?

Ziraat Bankası arsa kredisi

Belediye sınırları içerisindeki imarlı arsaların satın alınması için Ziraat Bankası müşterilerine kredi hizmeti sunmaktadır. Bankadan 36 ay vade ile arsa kredisi çekmek mümkündür. Satın alınacak imarlı arsanın ekspertiz değerinin en fazla % 50’lik tutarı kadar kredi çekilebilmektedir. Geri kalan arsa tutarının peşin olarak ödenmesi zorunludur. Banka faiz oranlarını kişiye göre belirlemekte ve kredi notu yüksek olan kişilere daha uygun faiz oranları ile krediyi kullandırmaktadır. Ziraat Bankası’nın arsa alım kredisi ile ilgili detayları ve başvuru sırasında istenilen belgeleri bankanın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Başvuru yapmak için herhangi bir Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz.

Şekerbank arsa kredisi

Şekerbank arsa kredisi veren diğer bankalardan farklı olarak hem imarlı hem de imarsız arsalar için kredi hizmeti vermektedir. Şekerbank’ın arsa kredisi 120 ay vadeli olarak kullanılabilmektedir. Kredi imarlı bir arsa için çekildiği takdire, arsa banka tarafından ipotek altına alınmaktadır. Kredi taksitlerinin tamamı ödendikten sonra arsanın üstündeki ipotek otomatik olarak kalkmaktadır. Eğer kredi ile alınacak arsa imarsız bir arsa ise, banka müşteriden başka bir gayrimenkulün teminat gösterilmesini talep etmektedir. Satın alınacak imarlı veya imarsız arsanın ekspertiz değerinin en fazla % 45’lik tutarı kadar kredi çekilebilmektedir. Geri kalan arsa tutarının peşin olarak ödenmesi zorunludur. Şekerbank’ın arsa alım kredisi ile ilgili detayları ve başvuru sırasında istenilen belgeleri bankanın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Başvuru yapmak için herhangi bir Şekerbank şubesine gidebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir