Araç Kredisi Veren Bankalar 2017

Kredi ile araba almak artık herkesin başvurduğu bir yöntemdir. Bankalar, müşterilerinin araç almalarına imkan sağlayacak taşıt kredisi hizmeti vermektedir. Bu sayede taksitle araba almak isteyen müşteriler için avantajlı bir durum ortaya çıkmaktadır. Araç kredisi veren bankalar çeşitli kampanyalar ile müşterilerine avantajlı kredi imkanları sunmaktadırlar.

Araç kredisi veren bankalar hangi şartlarda kredi vermektedir?

Araç kredisi veren bankalar sıfır veya ikinci el araç almak isteyen müşterilerine taşıt kredisi hizmeti vermektedir. Araç kredisi veren bankalar üzerinden İkinci el araç almanın ilk şartı, araç yaşının en fazla 5 olmasıdır. 5 yaşından büyük ikinci el araçlar için bankadan taşıt kredisi almak mümkün değildir. Ancak bazı bankalar müşteri sayısını artırmak için bazen yaşı daha yüksek araçlar için de bu kredi hizmetini vermektedirler. Bankaların ikinci el araçlarda yaş sınırı koymasının nedeni, kredi taksitinin ödenmemesi ya da geç ödenmesi durumunda ipotek edilen aracın satılarak nakit paraya çevrilebilmesidir. Araç kredisi veren bankalar, bu krediyi kullanarak araç alan müşterilerin araçlarını ipotek altına almaktadır. Çekilen kredinin tüm taksitleri bittiği zaman aracın üzerindeki ipotek kalkacaktır. Araç kredisi veren bankalar araştırılırken bu durumun da göz önünde bulundurulması ve ödenemeyecek tutarda bir kredinin çekilmemesi gerekmektedir.

Araç kredileri ile ilgili bir diğer önemli nokta da çekilebilecek kredi miktarıdır. Bankalar taşıt kredilerinde araç tutarına bağlı olarak belirli kredi limitleri koymuşlardır. Bu durum sıfır ve ikinci el araçlarda farklılık göstermektedir. Sıfır araçlar için çekilebilecek kredi tutarı, aracın değerinin en fazla % 90’lık kısmı kadardır. Geriye kalan tutarın peşin olarak ödenmesi zorunludur. Bu oran üst sınır olup her bankada ve krediyi çekecek kişiye göre farklılıkla gösterebilmektedir. İkinci el araçlarda ise, çekilebilecek kredi miktarı, aracın değerinin en fazla %80’lik tutarı kadardır. Yine kredi ile ikinci el araç almak isteyen müşterilerin bir miktar parayı peşin olarak ödemesi gerekmektedir.

Araç kredisi veren bankalar hangileridir?

Kredi ile araç alırken, araç kredisi veren bankalar ile ilgili ciddi bir araştırma yapılması gerekmektedir. Her bankanın uyguladığı faiz oranı ve kredi masrafları farklılık göstermekte dolayısıyla en uygun bankanın seçilmesi için iyi bir araştırma yapılması gerekir. Aşağıda ülkemizdeki araç kredisi veren bankalar üzerinden çekilebilecek kredi kampanyaları ve detayları açıklanmıştır.

  • Garanti Bankası taşıt kredisi

Garanti Bankası’ndan sıfır ve ikinci el araçlar için kredi hizmeti verilmektedir. Banka çekilen taşıt kredileri 48 ay vade ile sunmaktadır. Garanti Bankası’ndan çekilecek ikinci el ve sıfır araçların faiz oranları farklılık göstermekte ve şu şekilde hesaplanmaktadır;

  • Sıfır araçlar için uygulanacak faiz oranı % 1,19
  • 1 ile 5 yaş arasındaki ikinci el araçlar için uygulanacak faiz oranı % 1,21
  • 6 ile 10 yaş arasındaki ikinci el araçlar için uygulanacak faiz oranı % 1,29

Bu koşullar ile taşıt kredisi kullanmak için en yakın Garanti Bankası şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

  • Halk Bankası taşıt kredisi

Sıfır veya ikinci el araç almak isteyen kişilere finansal destek veren bir diğer banka Halk Bankası’dır. Halk Bankası düşük taşıt kredisi faiz oranları ile dikkat çekmektedir. 48 ay vade ile çekilebilen bu kredinin faiz oranı % 1,07 olarak belirlenmiştir. Bankadan çekilecek taşıt kredisi miktarı en fazla araç değerinin % 70’i kadardır. Bu koşullar ile Halkbank’tan taşıt kredisi kullanmak için en yakın Halk Bankası şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu bankalar dışında uygun faiz ve vade oranları ile araç kredisi veren bankalar şunlardır;

  • Vakıfbank
  • İş Bankası
  • Ziraat Bankası
  • ING Bank
  • HSBC

Bu bankaların kampanya koşulları ve başvuru sırasında istenen evrakları öğrenmek için internet sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir