60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi

İnsanlar birçok günlük ihtiyacını karşılamak için sık sık ihtiyaç kredilerine başvurmaktadırlar. Düşük tutarda çekilebilmesi ve dönemsel kampanyalar yapılması ihtiyaç kredilerine olan eğilimi artırmaktadır. Müşterilerin kredi çekerken dikkat ettiği en önemli nokta şüphesiz, kredinin aylık geri ödeme tutarıdır. Bu tutarı ne tek başına banka, ne de krediyi çeken kişi belirleyebilir. Yasaların da koyduğu sınırlar kredi vadelerinin belirlenmesinde önemli bir husustur. Kredilerin ne miktarda, ne şekilde ve hangi vadelerde çekilebileceği, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) tarafından sınırlandırılmış durumdadır. Şartları belirleyen BDDK, kredinin verilip verilmeme konusunda bankalara serbestlik hakkı tanımıştır.

Tüketiciler kredi çekerken, aylık ödeme tutarlarını en alt seviyede tutmak ve uzun sürede geri ödemek ister. 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi önceleri tüketicilerin sıklıkla kullandığı bir kredi türüydü. Ancak BDDK tarafından getirilen sınırlama ile artık 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekilememektedir. Kurum, ihtiyaç kredilerinin vade sayısını en fazla 48 ay ile sınırlandırmıştır. Bununla beraber, kurum mevcut ekonomik şartları ve tüketici taleplerini de göz önünde bulundurarak, ihtiyaç kredilerinin vade süresini artıracak bir takım çalışmalar içerisinde olduğunu açıklamıştır. BDDK kısa bir süre önce 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımın tüketicilere sunulmasını sağlayacak düzenlemeyi hayata geçirmiştir. Buradan bakınca bu düzenlemeden sonra, yine ülkenin mevcut ekonomik durumu ve tüketicilerin talepleri doğrultusunda 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi bankalar tarafından verilebilmesi ihtimaller arasında yer almaktadır. 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi şu an için tüketicilere sunulamamaktadır. Ancak müşteriler mevcut kredi kartı borçlarını bankalarla yaptıkları anlaşmalar ile 60 aya veya 72 aya kadar vadelendirerek ödeyebilmektedirler.

60 ay vadeli ihtiyaç kredisini kimler kullanabilir?

Tüketici kredileri 48 ay vade ile sınırlandırılmıştır. Ancak bazı tüketicilere, özel durumları sebebiyle ayrıcalık tanınarak 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi hizmeti verilebilmektedir. Özellikle devlet bankaları tarafından yapılan bu kampanyalar bir anlamda sosyal sorumluluk projesi özelliği de taşımaktadır. Ziraat bankası T. C vatandaşı olan engelli bireylere özel 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. Engelsiz Destek Paketi adı altında, engelli vatandaşlarımız ve engelli vatandaşlarımızı istihdam eden kurum ve kuruluşlar, bu uzun vadeli ihtiyaç kredisi kampanyasından yararlanabilmektedirler. Engelli vatandaşlarımızla beraber yine Ziraat Bankası tarafından yapılan özel kampanya ile gazi ve şehit yakınları da 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kampanyasından faydalanabilmektedirler. Bu özelliklere sahip olan ve ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler, herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek başvuruda bulunabilirler.

Bu özel şartları taşıyan kişiler dışındaki tüketiciler, 60 ay vadeli kredi imkanlarından şu an için faydalanamamaktadır. Ancak yakın zamanda yapılan düzenleme ile taksit sayısı artırılan kredi kartları düşünüldüğünde, ihtiyaç kredilerinin de faiz oranlarının artacağını söyleyebiliriz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir