2. El Araba Kredisi Veren Bankalar 2017

Ülkemizde özellikle sıfır araçlar, üzerinden alınan katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi yüzünden araçlar, oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bu durumun doğal bir sonucu olarak, peşin para ile araba satın almak herkes için kolay olmamaktadır. Krediyle veya taksitle araba almak günümüzde birçok kişinin başvurduğu bir satın alma yöntemidir. Hem sıfır araçlar hem de ikinci el araçlar için taşıt kredisi çekilebilmektedir. Ülkemizdeki bankaların hemen hemen tamamı taşıt kredisi hizmeti vermektedir. 2. El araba kredisi veren bankalar farklı faiz oranları ve dosya masrafları ile müşterilerine finansal destek sağlamaktadırlar. 2. El araba kredisi veren bankalar arasında farklılık gösteren bu faiz oranlarının dikkatli bir şekilde araştırılması ve daha sonra karar verilmesi gerekmektedir. Ayrıca 2. El araba kredisi veren bankalar hangi şartlar altında bu krediyi vermektedir, bu durum da öğrenilmelidir.

  1. El araba kredisi veren bankalar üzerinden hangi şartlarda kredi çekilebilir?
  2. El araba kredisi veren bankalar üzerinden kredi almanın bazı şartları bulunmaktadır. Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak her kredi ve bankada olduğu gibi bu kredi türünde de gereklidir. .İkinci el aracı kredi ile almanın bir diğer şartı, araç yaşının en fazla 5 olmasıdır. 5 yaşından büyük ikinci el araçlar için herhangi bir taşıt kredisi almak mümkün değildir. Bunun nedeni, kredinin geri ödenememe durumuna karşı aracı satarak kredi borcunun ödenmesidir. Ancak yoğun rekabetin yaşandığı bankacılık sektöründe bazı bankalar dönemsel kampanyalar ile 5 yaşından büyük araçlara da kredi verebilmektedirler. 2. El araba kredisi veren bankalar alınan kredi karşılığında aracı ipotek altına almaktadırlar. Kredinin geri ödemem riskini ortadan kaldırmak için böyle bir uygulama yapılmaktadır. Yaşanabilecek herhangi bir borç ödenmemesi durumunda, banka gerekli yasal işlemleri başlatma hakkına sahiptir. Dolayısıyla ödeme planı hazırlanırken ve 2. El araba kredisi veren bankalar araştırılırken bu durumun mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bir diğer önemli hususta çekilebilecek kredi tutarıdır. Bankalar, sıfır araçlar için araç değerinin en fazla % 90’ lık kısmını kredi olarak vermektedir. İkinci el araçlarda ise bu aran en fazla % 80 ‘dir. Yani kredi ile ikinci el araç alacak kişilerin araç tutarının en az % 20’lik kısmını peşin olarak ödemesi gerekmektedir.
  3. El araba kredisi veren bankalar ve faiz oranları

Ülkemizdeki bankaların tamamı farklı faiz oranlarında sıfır ve ikinci el araçlar için taşıt kredisi hizmeti vermektedir. Kredi almak isteyen kişilerin en uygun faizi ve ödeme koşullarını sunan bankayı bulması için ciddi bir araştırma yapması gerekmektedir. Banka kişinin kredi notu ve kendi belirlediği stratejiler doğrultusunda faiz oranlarında indirim yapabilmektedir. Bankalardan 48 ay vadeli taşıt kredisi çekmek mümkündür. Bazı bankaların ikinci el taşıt kredisi hizmeti ve detayları aşağıda açıklanmıştır.

 

 

Akbank 2. El araba kredisi

Akbank kasko ve rehin uygulamasını kaldırarak müşterilerine ikinci el araba kredisi vermektedir. Aracın en fazla 5 yaşında olması bu kredinin kullanılabilmesi için gereken ilk şarttır. 18 yaşından büyük ve kredi notu olumlu olan herkes bu krediden faydalanabilmektedir. Kredi taksiti, aylık hane halkı gelirinin % 50’ini geçmeyecek şekilde belirlenmektedir. Akbank’ın ikinci el araba kredisi 12 ay, 24 ay, 36 ay ve 48 aylık vade seçenekleri ile kullanılabilmektedir. Bu kredinin faiz oranı % 1,13 olarak belirlenmiştir. Kredi ile ilgili detayları ve başvuru sırasında istenen belgeleri bankanın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

ING Bank 2. El taşıt kredisi

ING Bank tarafından verilen ikinci el taşıt kredisinin en önemli özelliği, kredinin 8 yaşına kadar olan araçlarda kullanılabilmesidir. Genellikle 5 yaşa kadar verilen kredi ING Bank’ta 8 yaşına kadar verilmektedir. Kredinin faiz oranı; 3 ay ile 6 ay için % 0,99, 9 ay ile 48 ay için ise % 1,44 olarak belirlenmiştir. Kredinin 3 ay erteleme seçeneği de bulunmakta ya da eşit ödeme imkanı seçeneğinden faydalanmak mümkündür. Kredinin ferdi kaza ve hayat sigortası zorunluluğu bulunmamaktadır. Herhangi bir kefil istenmeyen bu kredide, teminat olarak sadece alınacak araç rehin gösterilmektedir. Kredi ile ilgili detayları bankanın internet sitesinde bulabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir