0 Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2017

Kredi çekmeyi düşünen kişiler için bankaların uyguladığı faiz oranları belirleyici bir unsurdur. Kişi, en uygun faiz oranını sunan bankayı bulabilmek için uzun süre araştırma yapabilmektedir. Her bankanın faiz oranının farklı olması ve kredi çekecek kişinin kredi notuna göre faiz oranının değişkenlik gösterebilmesi sebebiyle değişik oranlarda kredi çekilebilmektedir. Bunun yanında herhangi bir faiz ödemeden uygun kredi kullanmak ya da faizin dini yönden uygun olmadığını düşünen kişilerin kredisi kullanmasını sağlamak amacıyla 0 faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Bu kişilerin taleplerini karşılamak amacıyla ülkemizde katılım bankaları kurulmuştur. Katılım bankaları müşterilerine 0 faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında önemli bir konumdadır. Katılım bankaları dışında özellikle devlet bankaları düzenledikleri kampanyalar ile 0 faizli ya da çok düşük faizli kredi hizmeti vermektedirler.

0 faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında bulunan ve birçok kişinin kredi kullanmak için başvurduğu katılım bankaları kar payı sistemi üzerinden kredi hizmeti vermektedirler. Katılım bankalarından çekilen kredilerde faiz hesaplaması yapılmamaktadır. Bankalar kar payı adı altında müşterilerden para talep etmektedirler. Kar payları oranları, katılım bankalarının stratejilerine göre farklılık göstermekte ve normal kredilerin faiz oranlarından daha yüksek olmamaktadır. Genellikle faiz oranlarına çok yakın oranlarda belirlenmektedir. Uygulamada faiz hesaplaması yapılmamakta ancak müşterilerden kar payı ismi altında ek bir ücret alınmaktadır.

0 faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar bir şekilde verdikleri kredi hizmetinden kar elde etmeyi amaçlarlar. Dolayısıyla farklı isimlerde bile olsa kredi çeken müşterilerden bazı ücretler talep edilebilmektedir. Bu aşamada kredi çekilecek bankanın tüm kampanya ve koşul detayları dikkatlice incelenmeli ve bu inceleme sonucunda bir karar verilmelidir. 0 faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar dönem dönem rekabet üstünlüğü sağlamak adına faizsiz kredi başlığı ile reklam yapmaktadır. Faizi hesaplanmayan bu kredilerin dosya masrafı, kredi masrafı ya da farklı isimlendirilebilen masrafları tüketicilere yüksek tutarlarda yansıtılabilmektedir. Banka bir şekilde kar etme amacı güttüğünden bu tutarları tüketiciden tahsil edecektir.

Emeklilere 0 faizli ihtiyaç kredisi

0 faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar faizsiz kredi hizmeti verme amacındadırlar. Devlet tarafından desteklenen ve emeklilere yönelik devlet bankaları tarafından hayata geçirilmesi planlanan 0 faizli ihtiyaç kredisi hizmetinin ne zaman uygulanacağı henüz netleşmemiştir. Kampanyaya göre; her emekli maaşının 10 katına kadar tutarı faizsiz olarak çekebilecektir. Bu krediyi uzun vadede ödeme imkanı ve vade erteleme imkanı da emeklilere sunulacak kampanyanın önemli bir noktasıdır. Emeklilerin aldığı maaş ve giderleri göz önünde tutulduğunda, bu kampanyanın emeklilere büyük bir maddi rahatlık sağlayacağını söylemek mümkündür.

 

0 faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileridir?

Başta katılım bankaları olmak üzere ülkemizde faaliyet gösteren bankalardan bazıları 0 faizli ihtiyaç kredisi hizmeti vermektedir. Katılım bankaları, bir kampanya adı altında değil sürekli olarak faizsiz kredi hizmeti vermektedirler. Zaten bu bankaların temel kurulma amacı da budur. Katılım bankaları, verdikleri kredi karşısında belirli dosya ve kredi masrafları ile beraber kar payı adı altında para almaktadırlar. Katılım bankaları dışındaki bankalar da bazı kampanyalar ile 0 faizli ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. Bu bankaların listesi aşağıda verilmiştir;

0 faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası (Kar payı oranı ile faizsiz kredi)
  • Albaraka Türk Katılım Bankası (Kar payı oranı ile faizsiz kredi)
  • Vakıf Katılım Bankası (Kar payı oranı ile faizsiz kredi)
  • Ziraat Katılım Bankası (Kar payı oranı ile faizsiz kredi)
  • Türkiye Finans Katılım Bankası (Kar payı oranı ile faizsiz kredi)
  • Halk Bankası (Ticari müşterilerine özel faizsiz kredi)
  • Denizbank (Otomatik ödeme talimatı veren müşterilere 1000 TL faizsiz kredi)
  • Odeabank
  • Garanti Bankası (2000 TL’ye kadar faizsiz kredi)

Yukarıdaki bankaların internet siteleri üzerinden faizsiz kredi paketleri ile ilgili detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir