Kredi Notu Neden Düşer

Son zamanlarda her yerde karşımıza kredi notu kelimeleri çıkıyor. Findeks üzerinden sorgulanan kredi notu oldukça önemli bir puanlamadır. Bankalar bizlerin nasıl bir müşteri olduğumuzu, bankalar, yatığımız finansal işlemlerin ne denli düzenli yapıldığını kredi notumuz sayesinde görmektedir. Özellikle sürekli bankalardan işlem yapıyorsanız yaptığız işlemlere göre kredi notunuz düşebilir veya yükselebilir. Kısacası kredi notunuzun yükselmesi veya düşmesi sizin elinizdedir diyebiliriz. Banklar yaptığınız işlemlerden sonra size bir puanlama verir ve bu puanlarda sizin kredi notunuzu belirler. Kredi notu 0 ile 1900 arasında bir rakamdan oluşur. Findeksten kredi notunuzu sorguladığınız zaman kredi notunuzun riskli veya güvenilir olduğunu az riskli veya orta riskli şeklinde sıfatlar kullanarak

Findeks size belirtir.

Size belirttiğimiz gibi kredi notu değişebilir. Bu değişimlerde sizin bankalardan yaptığınız finansal işlemler doğru orantılıdır. Zamanından önce ödediğiniz bir kredi veya kredi kartı borcu sizin kredi notunuzu yükseltirken zamanı geçmiş bir borç sizin kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Bu yüzden kredi notunuza her baktığınızda farklı rakamlar karşınıza çıkabilir. Birkaç ay önce kredi notunuza baktığınızda 1750 rakamını görmüş olabilirsiniz. Şimdi baktığınızda ise 1500 rakamını görmüş olabilirsiniz. bu durum sizin bankada finansal işlemlerinizde sıkıntı yaşadığınızı gösterir. Aynı zamanda bir yerlerde yanlış yaptığınızı gösterir. Yazımızda nerelerde yanlış yaptığınızı  öğrenebilirsiniz. Nerede yanlış yaptığınızı öğrenmeniz için sizlere “kredi notu neden düşer?” sorusunu cevaplayacağız.

-Kredi notunuzun düşüp yükselmesinde en önemli yere sahip olan şeylerden birisi kredi kartlarıdır. Kredi kartınızın borcunu düzenli ödemezseniz veya birkaç ay geciktirerek öderseniz kredi notunuz düşecektir. Aynı zamanda sürekli kredi kartı borcunuzun asgari tutarını öderseniz bu durum yine bankalarda bir güven eksikliği oluşturacak ve kredi notunuzu düşürecektir.

-Yapılan son çalışmalarla beraber cep telefonu faturalarının ödenip ödenmemesi de kredi notunuzu etkileyen faktörler arasına girdi. Faturalı hatlarınızı geç öderseniz kredi notunuz düşecektir. Telefon faturaları kredi notunda çok hızlı etki gösterir. Bu yüzden telefon faturalarınızı düzenli olarak ödemeye dikkat edin. Yoksa kredi notunuz düşebilir.

-Kredi ve kredi kartlarınızın ödemesinin kredi notu için çok önemli olduğunu belirtmiştik. Eğer yasal takip sürecine giren krediniz veya kredi kartınız varsa kredi notunuz büyük bir düşüş yaşayacaktır. Bu düşüş yüzünden kendinizi Findeks’de bir anda çok riskli grubunda görebilirsiniz. Sonuç olarak kredi notunuz çok düştüğü için hiçbir banka size kredi vermeyecektir.

-Kredi kartı borcunuzun tamamını ödemezseniz sadece asgari tutarı öderseniz yine kredi notunuz düşecektir. Aslında asgari tutarı ödemenin kredi kartı borcunuzu geç ödemekten pek bir farkı yoktur. Bu yüzden kredi kartı borcunuzu her ay düzenli olarak ekstre borcu olarak ödemeniz faydalı olacaktır.

-Sürekli kredi veya kredi kartı başvurusu yapmanızda kredi notunuzu düşüren başka bir etmendir. Sadece bankalardan değil internet veya mobil şubelerden çok sık kredi başvurusu yaptığınız takdirde de kredi notunuzda düşüş olacaktır. Düşüşün en büyük sebebi ise siz sık  bir şekilde kredi başvurusu yaptığınızda bankalar sizin bir arayışta olduğunuzu anlıyor. Yani kredi veya kredi kartı borcunuz olduğu için başvurduğunuz anlaşılıyor bu yüzden kredi notunuz düşüşe geçiyor. Sık sık kredi başvurusu yapmamaya kredi başvurusu yaparken en az 15 gün arayla yamaya dikkat edin.

-Sadece kendi yaptıklarınız değil kefil olduğunuz kişilerin yaptığı geç ödemelerde sizin kredinizi olumsuz etkileyebilir. Bankalar müşterilerinin kefil olduğu kişilere dikkat etmesini istiyor. Sizde birisine kefil olacağınız zaman çok dikkat etmelisiniz. Çünkü kefil olacağınız kişinin ödemesini yapmaması sizin kredi notunuzu olumsuz etkileyip ilerde kredi alırken veya kredi kartı almak istediğiniz zaman sorun yaşamanıza sebep olabilir.

1 Yorum

  1. Pingback: Kara Listede Olan Biri Kredi Kartı Alabilir mi? | Kredi Notu Sorgulama | Kredi Notu Öğrenme | Kredi Kartı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir