Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, kişilerin banka hesapları üzerinden ya da kredi kartı ödemeleri gibi bankalar üzerinden yapmış oldukları bütün faaliyetlerin incelenerek rakamlara dökülmesine denir. Bankaların kişilere kredi kartı ya da kredi verirken dikkate aldıkları kriterlerin başında gelen kredi notu, kişilerin kredi risklerini ortaya koyan bir referans niteliğindedir. Kredi verebilen kurumlar kişilerin yapmış olduğu başvurularda kredi notlarını inceleyerek oluşabilecek riskleri önceden tespit etmeye çalışırlar. Kişinin geçmişteki banka işlemleri, ödemeleri gibi detayları inceleyerek ortaya koyulan kredi notu ülkemizde 0- 1900 arası bir değer almaktadır.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notu ‘’Findeks Kredi Notu’’ olarak da bilinmektedir. Kredi notu kişilerin kredi ödemeleri, banka hesap işlemleri gibi finansal durumları göz önünde bulundurularak her ay güncellenmektedir. Kredi notunun yüksek olması demek kişilerin bankadan alacakları kredilerde ödemelerini aksatmayacakları ve ödemelerin alınmasında risk yaşanmayacak anlamına gelir. Bu nedenle de kredi notu düşük olan kişilere bankalar kredi vermeyebilir ya da farklı belgeler hazırlaması durumunda kredi verebileceğini açıklayabilir. Kredi notunun yüksek olması sadece banka kredisi alırken değil vadeli hizmet ya da ürün alırken, kira ödemesi gibi yüksek oranlarda alınan kredilerde farklı ödeme kolaylıkları şeklinde de karşınıza çıkabilir.

Kredi notu günümüzde sadece bankaların değil, tüzel ya da gerçek kişilerin sunduğu ticari kurum ve kuruluşlar tarafından da kullanılabilmektedir. Kredi notu yüksek olan kişilere firmalar tarafından çeşitli hizmetler verilebildiği gibi ödeme konusunda da kolaylıklar sunulmaktadır.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

 • Bankalarla henüz hiçbir bağlantınız olmamış ve banka hesap kartı ya da kredi kartı gibi bir hizmetten yararlanmıyorsanız bir bankadan kendinize hesap açtırın. Açtırdığınız banka hesabı üzerinden fatura ödemelerinizi yapın, hesabınızdaki paralar ile alışveriş yapın. Bu sayede belli bir kredi notunuz olacaktır.
 • Banka hesap kartınız varsa ve bu kart ile hiçbir işlem yapmıyorsanız nakit ödemeler yapmak yerine nakdi hesabınıza yatırarak kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Bu durumda kredi notunuzun düşük olan puanı artacaktır.
 • Kredi notunuz sadece banka hesap kartlarınız ile yaptığınız işlemler nedeniyle yükselmeyecektir. Bu nedenle de kredi kartı almak için başvuruda bulunmalısınız. Kredi kartınıza çok yüksek bir limit seçmeden ufak limitler ile alışverişler yapabilirsiniz. Kredi kartınız ile yaptığınız her harcamayı da gününden önce ödemeye çalışmalısınız.
 • Eğer kredi kartınız varsa ve kredi notunuzun düşük olmasından yakınıyorsanız böyle bir durumda kredi kartı borçlarınızı ödeme yolunu seçmelisiniz. Kredi kartınıza gelen ekstrelerde asgari ödeme miktarı ve toplam borç olmak üzere iki ayrı bilgi bulunacaktır. Siz elinizden geldiğince toplam borca yönelmeye çalışın. Çünkü asgari borçları ödemek kredi notunu yükseltmeyip düşmesine neden olmaktadır.
 • Kredi kartınızı yeni yeni kullanıyorsanız ya da önceden beri kredi kartınız varsa hesap kesim tarihlerini takip ederek bu tarihten önce ödeme yapmaya çalışmalısınız. Hesap kesim tarihinden önce yapılan ödemeler kredi notunun yükselmesini sağlar. Ancak hesap kesim tarihinden sonra yapacağınız bir günlük gecikmeler bile kredi notunuzu aşağılara çekecektir.
 • Kredi kartınızı kullanırken sadece alışverişleri değil elektrik, su, doğalgaz gibi faturalarınızı da aynı kart üzerinden yapmanız halinde aktif bir kullanıcı olarak görünebilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bunun için kredi kartınıza otomatik ödeme talimatları vermeniz gerekecektir.
 • Banka hesabınızın sayısı çok fazla ancak birkaçını kullanıyorsanız kullanmadığınız banka hesaplarını ve kullanmadığınız kredi kartlarını kapattırın. Kullanılmayan her hesap pasif görünmenize ve kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.
 • Kredi kartı borçlarınızı ödememişseniz ve bu borçları kapatmaya çalışıyorsanız, bütün borçlarınızı ödedikten 6 ay sonra kredi notunuz güncellenecektir. Bu nedenle kredi kartı borçlarınızı hemen kapatmaya bakın ve 6 aylık süreç içerisinde bankaların düzenli müşterilerinden biri olun.
 • Banka hesapları ve kredi kartınız üzerinden sürekli bir şekilde para akışını sağlayın. Yani size yapılacak olan ödemelerin hesabınıza yapılmasını isteyin ve gelen ödemeleri de yine kartınız üzerinden harcayın. Özellikle internet bankacılığı üzerinden yapılan işlemler ile daha aktif görünebilir ve daha yüksek bir kredi notuna sahip olabilirsiniz.
 • Banka hesabınızda yüklü miktarda para bulunması kredi notunuzu yükseltecektir. Bunun için kira ödemesi ya da farklı ödemeleriniz varsa biriktireceğiniz parayı hesabınızda tutabilirsiniz. Ödeme zamanı toplu bir şekilde hesabınızdan çekebilirsiniz.
 • Eğer kredi alma gibi bir isteğiniz varsa ve bu yüzden kredi notunuzu yükseltmeye çalışıyorsanız sigortanızın olmaması ya da sigortasız çalışıyor olmanız kredi almanıza engel olacaktır. Kredi notu yüksek olan ancak kredi başvuruları onaylanmayan kişilerin sigorta detayına dikkat etmesi gerekir.
 • Eğer bankalar yoluyla kredi alan ve ya çeşitli işlemlerde bulunan birine kefil olmuş iseniz bu kişinin düzenli ödeme yapması durumunda kredi notunuz yükselir. Kefil olduğunuz kişi ödemelerde sıkıntı çıkarıyorsa kefil olmanızdan dolayı sizin de kredi notunuz düşecektir.
 • Kredi kartınız varsa, düzenli ödeme yapıyorsanız ve kredi kartınızı aktif bir şekilde kullanıyorsanız ancak kredi notunuz halen düşük görünüyorsa 1000-2000 TL gibi düşük miktarlarda kredi çekerek düzenli bir şekilde ödeme yapmanız halinde kredi notunuzda artış olacaktır.
 • Ayrıca Banka Kredi notu yükseltme taksitleri için finansgunlugu.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

 1. Pingback: Banka Kredi Notu Yükseltme Taktikleri | Finans Günlüğü - Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir