Yeni Kredi Kartı Yasası

Kredi kartları, günümüzde sıklıkla kullanılan bir ödeme aracıdır. Nakit ihtiyacını karşılamasının yanı sıra, alışverişlerin taksitlendirilmesini de sağlayan kredi kartları en popüler ödeme araçlarından bir tanesidir. Bu kadar sık kullanılması kredi kartları konusunda hükümet tarafından da bazı düzenlemeler yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Yeni kredi kartı yasası sayesinde tüketiciler lehinde düzenlemeler yapılması beklenmektedir. Yeni kredi kartı yasası ile sınırlandırılmış olan taksit sayılarının yeniden artırılması beklenmektedir. Aynı zamanda bu yasa ile ihtiyaç kredilerinin de vade süresinin uzatılacağı tahmin edilmektedir.

Son yapılan değişikliklerle beraber, beyaz eşya, mobilya, eğitim gibi harcamalarda kredi kartına 12 taksit imkanı getiren düzenlemeler hayata geçirilmişti. Kuyum ve kuyumculuk alışverişlerinde bu taksit sayısı, art niyetli kullanımın önüne geçmek için 4 taksit ile sınırlandırılmıştı.  Yeni yasada bu taksit sayılarının değişmesi beklenmemektedir. Ancak yapılacak düzenlemelerin, tüketici lehine olması ve kredi kartı kullanımını teşvik edici özellikte olması beklenmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, kişilerin zorunlu kalmadıkça kredi kartı kullanmaması gerektiğini, kullanılması durumunda da borcun düzenli bir şekilde ödenmesini tavsiye etmektedir.

Yeni Kredi Kartı Yasası İle Neler Değişecek?

Yeni kredi kartı yasası ile beraber, kart faiz oranlarının düşürülmesi ve kart limitlerinin gelire göre belirlenmesi hususlarında önemli değişiklikler yapılması ön görülmektedir. Yeni kredi kartı yasası hayatımıza girdiğinde değişmesi beklenen noktalar şunlardır;

 • Kredi kart limitleri belirlenirken, kişinin gelir düzeyi esas alınacak. Gelir düzeyi belirlenememesi durumunda, kart limiti asgari ücretten daha fazla olamayacak.
 • Bankaların müşterilerden her yıl aldığı “yıllık üyelik aidatı” ücreti alınmayacak.
 • Bankalar, yaptığı tüm işlemleri müşterilere vermek zorunda olacak.
 • Kart limiti; gelir ile beraber, kişinin sosyal ve ekonomik durumuna ve diğer bankalardaki kredi kartı limitleri esas alınarak belirlenecek.
 • Kredi kartını ilk defa kullanacak kişilerin kart limiti, kişinin aylık ortalama gelirinin iki katını aşamayacak. Bu durum sadece ilk yıl için geçerli olacak, sonraki yıllar için ise gelirin dört katını aşamayacak.
 • Yeni kredi kartı yasası sayesinde, banka müşteri talep etmediği müddetçe limit artışı yapamayacak.
 • 12 aylık periyot içinde, 3 kere dönem borcunun yarısından daha az ödeme yapılması durumunda, kart limiti artırımı ve karttan nakit çekimi dönem borcu tamamen ödeninceye kadar yapılamayacak.
 • Kartın asgari ödeme tutarını 2 ay ödemeyenin kartı dondurulacak. Ödeme yine gerçekleşmezse kart iptal edilecek ve ödeme yapılana kadar kişiye başka bir kredi kartı verilmeyecek.
 • Banka, uyguladığı kredi kartı faiz oranlarını değiştirmesi durumunda ve her şartta 3 ayda bir Merkez Bankası’na bu bildirimleri yapmak zorunda olacak.
 • Kredi kartının aylık dönem borcunun bir kısmının ödenmesi durumunda, faiz hesaplaması ancak kalan hesap bakiyesi üzerinden yapılabilecektir.
 • Bileşik faiz hiçbir şartta uygulanamayacak. Gecikme faizi ve akdi faiz haricinden herhangi bir faiz tahsil veya talep edilemeyecek.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir