Temassız Kredi Kartları

Teknolojinin gelişmiş imkanları finans sektöründeki etkisini de sürdürmeye devam ediyor. Yeni gelişmeler sayesinde kart okuyucu aracılığı olmadan, sınırlı miktarlarda temassız kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün. Temassız kredi kartları kullanan insanlar işlemlerini uzun süredir daha kolay şekilde hallediyorlar. Temassız kredi kartları insanlara alışverişleri sonrasında, şifre girmeksizin sadece kartı pos makinesine yaklaştırarak uzaktan ödeme yapma imkanı veriyor. Ödeme şifresiz gerçekleştirildiği için bir önlem almak uygun görülmüş ve bunun için yalnızca düşük miktarlardaki ödemelerin bu yolla yapılması kararlaştırılmış. Özelikle bozuk para sıkıntısı yaşayanlar için temassız kredi kartları bulunmaz bir nimet. Bu hizmet Mastercard menşeili kartlarda contactless, Visa menşeili kartlarda ise paywave olarak geçmektedir.

 

Temassız Kredi Kartları

 

Temassız kredi kartları kullanıldığı sırada insanların aklında ilk olarak ”Acaba ödemeyi doğru yapabildim mi, ya fazla tutar çekerse?” diye sorular belirmektedir. Ofline pin doğrulaması yapmak mümkün olmaktan bu gayet anlaşılır bir durum. Bundan dolayı temassız kredi kartı kullanıcılarına limit belirleme seçeneği sunulmuştur. Bu limit ortalama olarak 35 TL’dir. Bu tutarın üzerinde bir harcama yaptığınızda sizden otomatik olarak şifrenizi girmeniz istenecektir. Temassız kartların kullanıldığı yerler günden güne artarken, girdiğiniz bir mekânda temassız kredi kartıyla ödeme yapılıp yapılamadığını öğrenmek istiyorsanız pos cihazları üzerinde dalga sembolü var mı diye kontrol edin. Çünkü dalga sembolü, temassız kredi kartları için kullanılıyor. Bazı Anadolu kentlerinde ulaşım taşıtlarında dahi temassız kredi kartlarıyla ödeme yapılabilmekte.

 

 

Temassız kredi kartı hizmeti veren bankalar arasında Yapı Kredi Worldcard, İş Bankası Maximum Kart,, Halk Bankası Parafcard ve Cardfinans Kredi kartı yer alıyor. Temassız kredi kartlarının avantajları arasında; ödeme sırasında kartı sürekli elinizde tuttuğunuzdan kartınızı kaybetme, unutma ya da çaldırma seçeneğinin ortadan kalkması, küçük miktarda yaptığınız alışverişlerde muhtemelen sıkça yaşadığınız bozuk para bulma ve para üstü bekleme sorunlarının ortadan kalkması, herkesin temassız kredi kartı sahibi olduğu büyük ve kalabalık bir alışveriş merkezinde uzun sıraların bir anda erimesi gibi şeyler yer almaktadır. Kredi kartlarınıza temassız kredi kartı özelliği ekletmek istiyorsanız; Yapı Kredi Worlcardlarınız için; TMS yazıp bir boşluk bırakın ve T.C kimlik numaranızı ekleyerek 4454’e mesaj olarak gönderin. Bu mesaj gibi Worldcard temassız özelliği de ücretsizdir. İş Bankası Maksimum Kartlarınız için Temassız Maximum yazın  ve T.C kimlik numaranızı ekleyerek 4402’ye mesaj gönderin. İş Bankası Maksimum kredi kartlarına temassız özelliği ekletmek yıllık 5 TL’dir. Hal Bankası Parafcardlarınız için herhangi bir uygulama yapmanıza gerek yok. Çünkü bu özellik zaten kartınıza tanımlanmış şekilde geliyor. Halkbank Parafcardların temassız özellğinde 35 TL’lik sınırlaması var. Bu sınırı aşağı ya da yukarı çekmek istiyorsanız müşteri hizmetleriyle irtibata geçmelisiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir