SGK Borcunu Kredi Kartı ile Ödeme

2014 yılından beri SGK prim borçları kredi/banka kartıyla da ödenebilmektedir. Borçlulara kolaylık sağlayan bu yöntem için bir web sitesi iki yıldır kullanıma açılmış vaziyette ve günbegün hizmet ediyor. Bu şekilde web adresine bilgiler girilerek kolay bir şekilde sgk borcu ödeme işlemleri tamamlanabiliyor. Kredi kartı ile sgk borcu ödeme seçeneği, borç ödemekte insanlara zamandan kazandırmakta.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından iş birliğiyle oluşturulan bu ödeme platformu online işlemlerle insnların işlerini kolaylaştırmakta bire bir. Orijinal olması bakımından herhangi bir güvenlik riski de teşkil etmemekte. Sisteme girilen bilgiler en üstün teknolojiyle koruma altına alınmakta ve işlemler için bazı özel onaylar gerekmekte.  Bireysel ya da kurumsal  taraftan yapılmak istenen kredi kartı ile sgk borcu ödeme için sgk.gov.tr adresi kullanılıyor. Dolayısıyla artık sgk borcu ödeme niyetiyle bankalara, sgk şubelerine gitmeye; orada saatlerce sıra ve işlem süresi beklemeye gerek kalmıyor. Kredi kartı ile sgk borcu ödeme yapmak için müşterilerin önündeki seçenekler bir hayli fazla. Zira gün itibariyle 13 bankayla anlaşma yapılmış durumda.  Internet üzerinden  kredi kartı ile sgk borcu ödeme yapmak aşama aşama gerçekleştirilmektedir. Bunun için sgk borcu ödeme yapmadan önce ilk olarak kredi ya da banka kartınızın kayıtlı olduğu telefon numarasını açık tutmanız gerekiyor. Daha sonra sgk.gov.tr adresine girerek  sitenin sağ üst kısmında yer alan ”E-SGK” kısmına tıklamalısınız. Bu E-SGK bölümü Internet üzerinden yapılacak her türlü işlemin bir arabirimi gibidir. SGK borcu ödeme de bunlar arasındadır. E-SGK sayfası açıldığında ”kredi kartı ile sgk borcu ödeme’‘ sayfası açılacak.  İşte işlemleriniz buradan yürütülmektedir.

E-SGK sayfasında karşınıza çıkacak ilk bölüm borç sorgulama bölümüdür. Kendiniz ya da şirketiniz için borç bilgilerine ulaşabilmeniz için giriş yapmanız gereklidir. Giriş yapmanızın ardından ”borç sorgulama” kısmına tıkladığınızda size ”Sorgu Türü” sorulacaktır. Bu sorgu türleri ”4A İŞVEREN ÖDEMELERİ” ve ”4B SİGORTA ÖDEMELERİ” olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bireysel bir işlem yapmak istiyorsanız ”4b sigorta ödemeleri kısmına tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra T.C kimlik numaranızı girerek işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz. Kredi kartı ile borç ödemek istiyorsanız Sorgu tipi bölümündeki alt başlıkta yer alan ”cari dönem” bölümünü tıklamanız gerekmektedir.  Bu kısımda bilgi olarak sicil numaranızı girmeniz istenir. Bu durum bittabi, kurumsal işlemlerde yapılmaktadır. Kişisel işlemler için de kredi kartı yoluyla ödeme yapılabilmektedir. Sorgulama sonrasında açılan sayfa büyük ihtimalle size ait olacaktır. Ancak bazen istenmeyen durumlarla da karşılaşılabilinmektedir. Bundan dolayı ”Sağ üst” köşedeki kimlik bilgilerinize bir göz atmanız iyi olacaktır. Eğer kimlik bilgilerinizle uyuşmayan bir durumla karşılaşırsanız doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmelisiniz. Ödemelerinizde bir eksiklik ya da yanlışlık varsa da bu yolu kullanmanızda fayda var. Sorgulama sonrasında ödeme yapmaya karar verdiğinizde, karşınıza 3D ödeme bölümü çıkacak. Bu sistem kayıtlı telefon numaranıza bir kod gönderecek. Bu kodu iki dakika içerisinde doğru  bir şekilde siteye girmeniz gerekli. Eğer doğru bir şekilde giremezseniz; yeni bir kod isteyebilirsiniz. Bunda herhangi bir sıkıntı yok. Kodu doğru girmeniz durumunda ise kredi/banka kartınızdan sgk borcu tutarınız düşürülmüş olacak.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir