Sanal Pos Komisyon Oranları

Sanal Pos Komisyonu Nedir?

Birçok firma Internet üzerinden yapılan alışverişler için; kapıda kredi kartı ile ödeme, kapıda nakit ödeme ve online kart yöntemiyle ödeme seçeneklerini sunmaktadır. Biz bu yazımızda sanal pos komisyon oranları üzerinde duracağız. Sanal pos işlemi müşterinin Internet üzerinde gerçekleştirmiş olduğu alışverişleri o şirketin web adresinde sanal ortamda yapmasıdır. Bu noktada firmalar ile bankalar arasında bir anlaşma imzalanır. Bu anlaşma site sahibinin sanal pos yöntemiyle gerçekleştirilen ödemeler karşılığında bellir bir miktarda komisyon ödemesidir. Buna sanal pos komisyon oranları denir.

 

Sanal Pos Yöntemini Kullanmak Zaruri Mi?

Yüz yüze ancak pos cihazı aracılığıyla gerçekleştirilen alışverişlerde bankaların orta ya da küçük boyutlu işletme sahiplerine vermiş olduğu elektronik bir pos aygıtı bulunur. Bunu kullanan işletmelerden herhangi bir kesinti bedeli alınmaz. Fakat gerek pos cihazı masrafları gerekse sanal olarak sunulan alışveriş hizmetlerinin altyapı gerektirmesi nedeniyle esnaftan sanal pos komisyonu zaman zaman talep edilebilmektedir. Artık neredeyse herkesin kredi kartı sahibi olması, işletmeleri sanal pos kullanmaya zorlamaktadır. Yapılan anlaşma gereğince hepsi bankanın dayattığı seçeneklere uymak zorundadırlar.

 

İnternet alışveriş sitelerinin durumu da bu durumla benzerlik göstermektedir. Bilinçli müşteriler 3D security ödeme seçeneğini tercih ederek, telefonlarına gelen bir kodla güvenli alışverişin keyfini çıkarmaktadırlar. Bundan dolayı E-ticaret sitelerinin hemen hepsi sanal pos sitemine tabiidir. Günden güne daha da gelişen Internet alışveriş olanakları, alışveriş piyasasını ilerleyen dönemlerde sarsacağa benziyor. E-alışveriş sitesi kurmak, normal bir müessese kurmaktan daha ucuza geldiği için tüketicinin alışveriş zevki yavaş yavaş değişiyor.

 

Sanal Pos Komisyonu Oranları Neye Göre Belirlenir?

 

Bankalar, sanal pos komisyon oranları saptaması yaparken evvela iş yerinin cirosuna bakarlar. Bu doğrultuda cirosu yüksek olan işletmelerden çok az miktarda meblağlar keserler. Ancak küçük işletmelerde ise genelde yüksek pos komisyonları uygulanır. Çünkü işletme sahibi cihazı kullanmazsa büyük oranda müşteri kaybedeceğinin farkındadır. Küçük işletme sahiplerini mağdur eden bu yöntem için herhangi bir yasa tasarısı gündeme gelmemiştir.

 

Sanal Pos Oranları

 

 

12 bin TL.

Taahhüt SüreleriTaahhüt Miktarına Göre ve Ciroya Göre Değişen Faiz Oranları Tablosu
8 bin TL4 bin TL3 bin TL2 bin TL.
12 ay taahhütler için%2%2,60%3,25%4,40%5,20
24  ay taahhütler için%1,80%2,40%2,90%3,80%4,70
36 ay taahhütler için%1,10%2,10%2,65%3,40%4,20

 

15 bin TL

Taahhüt Süreleri Taahhüt Miktarına Göre ve Ciroya Göre Değişen Faiz Oranları Tablosu
12 bin TL9 bin TL7 bin TL5 bin TL
12 ay süre için%1,5%1,75%2,10%2,90%3,5
24 ay süre için%1,20%1,55%1,95%2,40%2,95
36 ay süre için%0,95%1,40%1,80%2,15%2,70

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir