Sanal Kart Nedir?

Sanal ortamda alışveriş yaparken dolandırıcılığa maruz kalmamak ve güvenle alışveriş yapabilmek için birçok kişinin tercih ettiği sanal kart, gerçek kartınıza bağlı olarak çalışan farklı 16 haneden oluşan ve limiti istediğiniz zaman arttırıp azaltılabilme özelliğine sahip bir alışveriş aracıdır. Sanal kartın fiziksel bir varlığı bulunmaması ve limitinin istenildiği zaman arttırılıp kullanılmadığı zamanlarda sıfırlanabilmesi büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Sanal kart sahibi olmak için artık sadece kredi kartınız olan bir bankadan başvuru yapmanız yeterlidir. Bu başvurular eskiden şubeye yapılarak daha fazla zaman harcamamıza neden olurdu. Artık internet veya cep telefonu bankacılığı kullanan herkes birkaç tıklama ile sanal kart sahibi olabilmektedir. İnternet şubesi üzerinden sanal kart alabilmek için hesaplar ve kartlar başlığı altında bulunan kartlar sekmesine tıklamanız ve burada bulunan linkler aracılığı ile sanal kart başvurusuna ulaşmanız mümkündür. Başvuru tamamlandıktan sonra size kartınızın 16 rakamdan oluşan numarasını, son kullanma tarihini ve normalde kartların arkasında yazan numaranın son 3 rakamı olan güvenlik kodunuzu bankanız size gösterecektir. Bu bilgileri kullanarak tine internet sitesinden tanımladığınız limit ile sanal kartınızı alışverişlerinizde kullanmanız artık mümkün olabilmektedir.

Sanal kart gerçek kartınıza bağlı olarak kullanılabildiğinden bankanızın gerçek kartınıza tanımlamış olduğu limit miktarından daha fazla bir harcama yapmanız mümkün değildir. Kart alışverişlerinizden arta kalmış, kullanılabilir limitinizin tamamını sanal karta aktarabileceğiniz gibi, sadece kullanımlarınıza bağlı olarak aktarım yapıp sonrasında tekrar sanal kart limitini sıfırlamayı tercih edebilirsiniz. Bu yöntem herhangi bir dolandırıcılık durumunda mağdur konumuna düşmemeniz için faydalı olacaktır.

Sanal kart kullanım ücreti gibi bir ücret bulunmamakta, bankalar bu hizmeti ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu nedenle sizden herhangi bir ücret talep etmekte olan kişi veya kişilere güvenmeyiniz. Sanal kredi kartı kullanımı özellikle yurt dışı internet sitelerinden yapacağınız alışverişlerde kart bilgileri çalınmasına karşı büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Birçok alışveriş sitesi güvenlik önlemleri alarak kart bilgilerinizi bulundurmamasına karşın çok basit işlemler ile bilgisayarınızın güvenlik sistemlerini aşabilecek ufak uygulamalar tuşlamalarınızı kayıt altına alabilir ve bu sayede kart bilgilierinizi ele geçirebilir. Bu nedenle ele geçirilmiş olan kart bilgileriniz sanal kartınıza ait olduğunda bu konuda sıkıntı çekmenize gerek kalmaz. Ama gerçek kartınızla yaptığınız işlemler neticesinde gerçek kartınızın kart bilgileri ele geçirilmiş olsa, bu hem büyük mağduriyetler yaşamanıza hem de kart iptal etmenize sebep olacaktır. Güvenli bir alışveriş için sanal kart kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir