Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Pek çok banka, artık öğrenciye kredi kartı vermektedir. Öğrenciye kredi kartı veren bankalar arasında şunlar bulunmaktadır: İş bankası, Akbank, Ziraat Bankası, TEB bankası, HSBC bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Finansbank ve Vakıf Bankası.

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar amaçlarının ne olduğunu, Türkiye’nin genç nüfus oranına bakınca göstermiş oluyorlar. Öğrencileri, daha sonraki yaşamlarında müşteri adayı olarak gören bankalar; bu yüzden öğrenciye kredi kartı vermekte, onlara kaliteli bir hizmet sunarak kalıcı müşteri yapmaya çalışmaktadır. Öğrenciye kredi kartı veren bankalar kart vereceği zaman dikkate aldığı noktalar: KYK bursu/kredisi ve ailenin mal varlığıdır. Bu bakımdan sabit bir gelire sahip olamayan, bu ispatlayamayan öğrenciler rahatlıkla kredi kartı sahibi olamamaktadırlar. Fakat kredi yurtlar kurumunun verdiği burs ve kredi bu olasılığı biraz da olsa düşürmekte. Öğrenciye kredi veren bankalar öğrencilere uygun bir sistem de geliştirmiş, buna taksitli avans sistemi deniyor. Öğrencilik döneminde nakit sıkıntısı çekmek Türkiye gibi ülkelerde çok yaygın bir durumdur. Bankalar hem anlayışla hem de kendi menfaatlerini düşünerek, kredi kartı limitinden ek olarak yapılan taksitli alışverişlerde herhangi bir faiz uygulamamaktalar. Bazı bankalar 5, bazı bankalarsa 1 yıl boyunca hiçbir zaman aidat almıyorlar. Bu bakımdan çoğu kredi kartı öğrenciler tarafından kaçırılmayacak bir fırsat olarak görülüyor. Ayrıca, alışveriş yaptıkça hesaba puan tanımlayan bazı bankalar, bu şekilde öğrencinin alışveriş yapma iştahını kabartıyor.

 

Üniversite öğrencileri bazlı kredi veren bankaların öğrenciye sunduğu kredi kartı limiti, ilgili bankanın çalışma düzenine göre değişmekte. Ekseriyetle 300 ilâ 500 lira arasında kredi kartı limiti belirleyen bankalar, öğrencinin ödeme günlerini aksatmayarak güvenli müşteri statüsüne erişmesinden sonra kredi kartı limitinde öğrencinin de onayını alarak yükseltme yoluna gitmektedir. Bu şekilde öğrenciyken bile 2000 lira civarında bir kredi kartı limitine sahip olmak mümkün. Öğrenciye kredi kartı veren bazı bankaların koyduğu limitler ise şöyle:

 

İş Bankası, İşte Üniversiteli Kartı:  300 Türk Lirası limit.

Ziraat Bankası GençBankkart: 500 Türk Lirası limit.

TEB üniversiTEB kartı: 500-1000 Türk Lirası arasında limit.

HSBC Bankası, HSBC Campus Kredi Kartı: 500 Türk Lirası limit.

Yapı Kredi Bankası, Playcard: 1000 Türk Lirası limit.

Vakıfbank LikeCard: 500 Türk Lirası limit.

Garanti Bankası Bonus Genç Kredi Kartı: 500 Türk Lirası limit.

Finansbank Cardfinans: 750 Türk Lirası limit.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir