Limitsiz Kredi Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Amerikan filmlerinde bahsedilen siyah American Ekspress kartlar artık ülkemizde de var. Kredi kartınız ile uçak alabilmeniz mümkün olsaydı ne yapardınız?

Yüksek gelir sahipleri, bankaların ticari işlemlerini bildiği ve yakından takip ettiği kimselere tanınan bir özellik olan limitsiz kredi kartı uygulaması Türkiye’de de başlamış durumda. Fakat bu kartın sahibi olmak öyle kolay değil. Normal bir kredi kartı kullanıcısı 1000 TL’ den başlayan 35- 50 bin TL’ ye kadar değişen kredi kartı limitlerini kullanabilir. Bankalar bir aylık ihtiyaçları veya ekstre dönemi içerisinde bu kişilerin en fazla bu kadarlık bir harcamasına destek verebilirken bazı insanlar sahip oldukları limitsiz kredi kartı ile bir anda en lüks otomobilin ödemesini gerçekleştirme, jet satın alabilme hatta bir holdingi üzerine geçirme işlemi bile yapabilmektedirler. Bu kartın emirlerine sunulduğu insanlar bunu ödemeye güç yetirebilecek kimseler oldukları için bankalar onlara kart verirken herhangi bir endişe duymaz. Oysa asgari ücretle hayatını idame ettirmeye çalışan bir insan 3 bin TL limitli kredi kartı ile borç batağında debelenebilir, hatta intihara sürüklenenler olabilir.

Bu nedenle boyundan büyük harcamaların altına girmeye pek meraklı Türk insanı bir mit, bir efsane gibi limitsiz kredi kartı hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir.

Ülkemizde bu hizmeti veren bankalar arasında Akbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Finansbank ve Yapı Kredi Bankası gibi büyük bankalar bulunmaktadır. Bankalar limitsiz kredi kartı vereceği kişileri seçerken başvuruları değerlendirmez, kendileri bir hediye olarak bu kartı büyük harcamalar yapan, mal varlığı değerlerini bu bankalarda yatırıma çeviren, işlemlerinde bu bankaları kullanan müşterilerine gönderir. Müşteri limitsiz kredi kartı ile ne kadar harcama yapars yapsın kart limiti eksilmez, sadece büyük harcamalar takip altına alınır. Üst üste gerçekleşen harcamalar da kart sahibinden teyit alınarak herhangi bir dolandırıcılığın önüne geçilmeye çalışılır.

Bu kart sahipleri bankaların havaalanlarındaki özel loca hizmetlerinden de ücretsiz yararlandırılmaktadır. Limitsiz kredi kartları hakkında birçok şey bilinmekle beraber taksit yapıp yapmadıkları konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir