Kredi Kartı Gecikme Faizi

2015 yılında yapılan son araştırmalara göre ülkemizde kredi kartı kullanım sayısı yaklaşık 60 milyon. Bu kartların kullanım oranı da aynı şekilde yüksek seviyelerde bulunmaktadır. Bir önceki aydan kalan borçlar ya da hesap kesiminden sonraki son ödeme tarihi geçirilmiş borçlar kredi kartı gecikme faizi eklenerek hesap özetine yansır. Bu yazıda kredi kartı gecikme faizi nedir, neye göre belirlenir, nasıl hesaplanır sorularına cevaplar bulacaksınız.

Kredi Kartı Gecikme Faizinin Hesaplanması

Kredi kartı gecikme faizi, ödeme yapmadığınız dönem borçlarında ya da asgari tutarını ödeyip önünüzdeki 30 günlük dilim içerisinde herhangi bir ödeme yapmadığınız zamanlarda hesap özetine eklenir. Kredi kartı gecikme faizi tutarı için öncelikle kredi kartınızın üst limiti içerisinde aylık harcama tutarınız size asgari ödeme tutarınızı verir. Aylık harcama yaptığınız tutarın yüzde 20’si bir sonraki ay borcunuza yansıyacak olan asgari ödeme limitidir. Kredi kartı gecikme faizi ise bu ödeme tutarının gerçekleşmemesi ya da bir sonraki aya sarkan borç bedelinin o süreçte ödenmemesinden kaynaklanır.
Kalan borç tutarı ile dönem içerisinde belirlenmiş faiz oranı çarpılır ise bize gecikme faizinin tamamını verir, aynı zamanda 30’a bölersek de günlük kredi kartı gecikme faizi bedelini elde ederiz.
Hangi Durumlarda Gecikme Faizi Uygulanır?
Kredi kartı gecikme faizi
oranları bankadan bankaya farklılık gösterebilmekle beraber esas alınmış veriler Merkez Bankası’na aittir ve kart sahipleri, kendilerine tanınan 30 günlük süre içerisinde borçlarını ödemekle hükümlüdür. Otuz günlük süreç, müşterilerin kendi inisiyatifiyle belirlenmiş olan hesap kesim günü ile bir sonraki ayın hesap kesim gününü kapsamaktadır. Kredi kartı gecikme faizi, son ödeme tarihini geçirdiğiniz ve herhangi bir ödeme yapmadığınız dönem borçlarında geçerlidir. Kredi kartı gecikme faizi, aynı zamanda asgari limiti ödenmiş fakat arta kalan borcun aksatıldığı durumlarda da uygulanmaktadır.

Faiz Oranlarını Kim Belirler?

Bankaların müşteri ve finansal politikalarına göre kredi kartı gecikme faizi çok bariz şekilde olmasa da değişiklikler gösterebilmektedir. Fakat bankaların referans aldığı oranlar vardır.
Öncelikle 2006 yılından beri esas kabul edilen kanun, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’dur. Hem akdi hem de kredi kartı gecikme faizi oranlarını saptayarak belirli aralıklarla açıklarlar. Kredi kartı gecikme faizi kararları, böylece, Merkez Bankası’nın sorumluluğuna bırakılmıştır.
Faiz Oranı Nasıl Belirlenir?
Kredi kartı gecikme faizi
ya da akdi faiz gibi oranlar Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. En son 2015’in ilk yarısında açıklanan rakamlar 2016’nın son yarısına kadar henüz değişiklik göstermemiştir.
Merkez Bankası, kredi kartı gecikme faizi gibi oranları ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik durumu analiz ederek karar verir. Ana etkeni enflasyondur. Enflasyonun gelecek dönemde göstereceği değişimin boyutuna ve faiz oranlarının buna uygunluğunu gözetir. Bunun sonucunda genellikle yüzde 2 seviyesinde değişen bir oran kararlaştırılır. Bu karar, Merkez Bankası’nın belirli periyotlarla düzenlediği toplantılarda kesinleşir.

Akdi Faiz ve Gecikme Faizi

Hem akdi faiz hem de kredi kartı gecikme faizi, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’na göre belirlenir. Oran olarak birbirlerine yakın olmakla beraber, genellikle, akdi faiz oranı kredi kartı gecikme faizi üzerinden değerlendirildiğinde daha azdır. En son 2015 yılında kararlaştırılmış veriler, güncel olarak şu şekildedir; aylık akdi faiz oranı, %2.02 iken, aylık kredi kartı gecikme faizi aylık %2.52 şeklindedir.
Akdi faiz ve kredi kartı gecikme faizi oranlarının farklı olmasının bir sebebi de uygulama durumlarından kaynaklanır.
Akdi faiz oranı aylık olarak, asgari tutarın ödenmesi durumunda kalan aylık borca uygulanır. Yanı sıra, asgari tutarın altında ödeme yapılmış olması ve bu tutarın ödenmemiş kısmı için kredi kartı gecikme faizi devreye sokulur. Limitin aşılması ya da nakit avans hakkının kullanılması ise akdi faiz uygulanması içindedir.
Faiz Üzerine Faiz İşlenebilir mi?
Her ay sizin ödeme şeklinize göre bankalar, kredi kartı gecikme faizi uygular. Bu kredi kartı gecikme faizi, kimi zaman asgari ücretten arta kalan kısmı kapsarken, kimi zaman da ana parayı kapsamaktadır. Ana para üzerinden her bir dönemde artarak uygulanan faiz türü ise birleşik faizdir. Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nca belirtilen kurallara göre günümüzde bankalar, kredi kartları üzerinde faiz üzerine faiz uygulamasına gidemez. Sözü geçen kanunun 26. Maddesinde bu soruya ilişkin olarak birleşik faiz uygulaması yoktur, ibaresi yer almaktadır.

Faiz Sonrası Borç Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartlarının düzenli olarak asgari ya da dönemsel tutarları hesap kesim tarihinden sonraki bir aylık süreçte ödenmediği takdirde, öncelikle güncel kredi kartı gecikme faizi uygulanır, ardından banka bir süre sonra kartınızın kullanıma kapanmasına neden olur. Nakit çekim seçeneğiniz var ise iptal edilir. Üç aylık süre boyunca borcun ödenmemesi ya da asgari borcun altında ödeme yapılması durumunda banka dönem borcunuzu ödeyene kadar kartınızın içinde limitiniz olsa dahi kullanım dışı yapar. Kredi kartı gecikme faizi sonrası ve bu aşamalardan da sonra banka 90 günlük bir takip süreci başlatır. 90 günlük sürecin sonunda ise banka hem resmi evraklarla hem de telefon yoluyla kullanıcıya ulaşarak ilgili hukuki işlemlerin başladığını haber eder ve son aşama olan hukuki yollara girilmiş olur.

Kredi kartı gecikme faizi
zaten kredi notunun düşmesi açısından negatif bir imaj çizerken, kredi kartı gecikme faizi sonrası borcun ödenmemesi ve özellikle hukuki sürece kadar varılması durumunda kredi notu sınıflandırmaları içerisinde risk taşıyan gruplara girebilirsiniz. Bu da sizin gelecek işlerinizi direkt olarak etkiler. Ayrıca, hukuki bir boyutu olan süreçten geçen müşteriler, hem kullandığı banka hem de ortak verilerden faydalanıldığı için tüm bankalar tarafından 4-5 yıl boyunca kredi kartı ve kredi desteği alma konusunda oldukça zorluk yaşar.

1 Yorum

  1. Pingback: Kredi Kartı Gecikme Faizi | Kredi Notu Sorgulama - Kredi Notu Öğrenme ve Hesaplama

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir